Реставраторът д-р ист.н. Диана Тотева: Иконостасът на църквата в Плаково е от редките запазени от Възраждането

Публикувано на пн, 12 сеп. 2016
491 четения

Реставраторът Диана Тотева до една от вече почистените икони от църквата в Плаково.

Четирима реставратори от няколко дена активно работят по иконостаса в църквата “Рождество на Пресвета Богородица” във великотърновското село Плаково. Екипът се ръководи от д-р ист.н. Диана Тотева, главен уредник в отдел “Християнско изкуство” в Регионалния исторически музей.

Тази година Министерството на културата отпусна 50 000 лв. за художествена консервация и реставрация на иконите, иконостаса, владишкия трон и проскинитария от църквата. “До 15 ноември трябва да върнем стария блясък и възстановим позлатата на иконостаса, да почистим уникалната му дърворезба и иконите. Премахват се наслояванията от сажди и восък, следи от предходни намеси, за да се възстанови оригиналния вид на културните ценности”, обясни Тотева.

37 са иконите за почистване. Реставрационните работи по иконостаса включват площ от 97 кв.м и още 7 кв.м за консервационно-реставрационни работи по владишкия трон и проскинитария. За почистване са подиконостасните пана и кръста над иконостаса. Църквата в Плаково е със статут на културна ценност.

“В плаковската църква се срещаме с великолепно и почти цялостно запазен паметник на тревненската живописна и резбарска школа. Иконостасът е дело на един майстор и неговата стилистика си личи много ярко. Правени са малки преправки от по-друга епоха, но като цяло това е един от редките примери, в които имаме изцяло запазен възрожденски иконостас, който е и с оригиналните си икони”, обясни Диана Тотева.

Ремонтните работи по църквата “Рождество на Пресвета Богородица” се правят с финансиране от Министерството на културата от 2006 г. През 2012-2013 г. е  ремонтирана камбанарията, разказа кметът на Плаково Петя Кънчева.

Храмът е осветен през 1847 година. Строен е по предварително издаден турски ферман върху основите на стара църква от онова време, която вече била тясна за населението. Църквата е градена от способен ученик на майстор Колю Фичето, който по това време е работил в района – строял е камбанарията на Плаковския манастир и храма на Килифаревския манастир. Иконостасът е дело на тревненски майстори. Иконите са авторски на Симеон Симеонов, зограф Досю Коюв от Трявна и Никола Илюв от Търново.

Здравка МАСЛЯНКОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново