Най-четени през 2019: Имунологът д-р Цветелина Великова: “Безразборната употреба на имуностимулиращи може да е опасна”

Публикувано на пт, 27 Дек. 2019
22869 четения

С идването на по-студените месеци започва по-честото боледуване и увеличаване на дихателните инфекции. Повишената заболеваемост се наблюдава предимно при по-малките деца и особено при тези, които посещават детска ясла или градина. Причината е, че тяхната имунна система е незряла, което води до по-честото боледуване, отколкото при възрастните. “Този лек имунен дефицит се израства докъм 11-годишна възраст, когато децата вече имат имунната система като на възрастните. Това означава, че на практика няма много възможности за повишаване на имунната система на децата, тъй като тя се развива със своите темпове. И това колко често ще боледува едно дете зависи от множество индивидуални фактори”, обяснява д-р Цветелина Великова. За боледуване в рамките на нормалното се приемат 2-3 настинки или леки респираторни инфекции в рамките на един сезон. Често боледуване е, ако детето прекара две или повече пневмонии за година, страда от отити или тежки инфекции, някои от които засягат кожата, както и ако не се повлиява добре от антибиотичното лечение и е необходима хоспитализация. В тези случаи съветът ѝ към родителите е да направят диагностика при специалист, за да се установи дали детето страда от имунен дефицит. На базата на оплакванията имунологът преценява какви изследвания да назначи, свързани с нивата на имуноглобулини, броя и процента на имунните клетки и др. Това са т.нар. високоспециализирани имунологични изследвания, но благодарение на тях може да се установи дали е налице имунен дефицит. Подходът при дете със съмнение за имунодефицитно състояние включва снемане на достатъчно задълбочена анамнеза и подробен преглед. Важно е лекарят да се запознае с историята на предишните заболявания, повлияването им от прилаганото лечение, броя на хоспитализациите и т.н.
За съжаление все още много родители при първите признаци на вирусна инфекция бързат да се застраховат, давайки на детето антибиотик. Неадекватната употреба на антибиотици може да доведе до отключване на редица проблеми. Освен това унищожават чревната микрофлора, която е важна част от човешкия микробиом. Гастроинтестиналният тракт, особено червата, са населени с различни коменсални бактерии. Повечето от тях са изключително необходими както за развитието, така и за поддържане функциите на имунната система. Затова антибиотик трябва да се приема само при доказана бактериална инфекция и предписан задължително от лекар.
“Когато говорим за здравето на нашата храносмилателна система, микробиомът е един много важен фактор, но не е единственият. От значение е каква е имунната система, дали гастроинтестиналния тракт функционира правилно, има ли липса на ензими и т.н. Микробиомът е една нова тема, която предстои тепърва да бъде изучавана по-задълбочено. Все още не е ясно каква е връзката между промяната на микробиома и някои заболявания, като затлъстяването например. Не е ясно също как може да бъде повлиян микробиомът по един безопасен и ефективен начин, необходими са още проучвания”, допълва д-р Великова.

Опасни ли са
имуномодулаторите?

През последните години се наблюдава прекомерно предписване на имуномодулатори, когато децата се разболеят, като целта е подобряване на имунната система. “Имуномодулаторът е вещество или лекарство, което усилва или подтиска имунната система. Той може да бъде под формата на хранителни добавки, които нямат достатъчно добра регулация на пазара, но могат да бъдат и лекарства. При добавките рискът за странични ефекти е по-малък, но при лекарствата, като изопринозин например, те са добре проучени и е ясно по какъв начин влияе върху имунитета. Безразборната употреба на имуностимулиращи може да е опасна, тъй като част от стимулираните клетки може да са автоимунни, което да доведе до активиране или отключване на автоимунно заболяване. Затова употребата им трябва да бъде добре контролирана и да се използват само при по-сериозни показания и задължително изписани от педиатър и обсъдено с имунолог”, обяснява д-р Великова. Съветът ѝ е при често боледуващи деца да се използват имуностимулатори, чиито прием да започне още през летните месеци, подготвяйки тялото за есенно-зимния сезон. Някои от имуностимулаторите например осигуряват на имунната система частици от най-често срещаните бактерии, които предизвикват заболявания и по този начин помагат на имунната система да ги разпознава и да образува антитела срещу тях. Така, когато попаднат в организма, имунната система е подготвена и детето може да се пребори с инфекциите.
Освен това честотата на автоимунните заболявания нараства значително. Причината за това е, от една страна, генетичната предразположеност, както и някои инфекции, които провокират имунната система по грешен начин да разпознае свои тъкани като чужди. Тютюнопушенето и прекомерната употреба на алкохол са допълнителните фактори, водещи до отключване на автоимунните заболявания. През последните години диагностиката в тази област е напреднала изключително много, което позволява да се постави навреме точната диагноза. “В момента, в който се прецени, че се касае за автоимунно заболяване, пациентът се насочва към съответния специалист – гастроентеролог, ревматолог и др. Ролята на имунолога е основно за диагностиката и проследяване на пациента в сътрудничество с другите специалисти”, обяснява д-р Великова.
Заради тревожната тенденция много родители отказват да ваксинират децата си заради страха от увреждания или отключване на автоимунно заболяване. “Тези страхове се дължат на липсата на достатъчно информация за това как работят ваксините и за техния състав. Тъй като в публичното пространство се тиражира изопачена информация, се стига до това, че дори интелигентни хора да отказват ваксините, без да се консултират със специалист. Всъщност ваксинирането не е нищо по-различно от това, което се случва с имунната система при една инфекция. Идеята е да се избегнат негативните и странични ефекти на инфекцията, а да се вземе само това, което е полезно, а именно да се развие имунитет към дадено опасно заболяване. Това ще помогне, ако се срещнем с причинителя, да не се разболеем. Според мен трябва да използваме всичко, което е налично и открито в медицината, за да се предпазим”, категорична е д-р Великова. Допълва, че в света най-много изследвания и проучвания са правени именно за безопасността на ваксините и ако хората са запознати с това как действа имунната система, не биха се противопоставили на имунизациите.
Весела БАЙЧЕВА
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново