Мълчаливо шествие срещу трафика на хора се проведе във В. Търново. Организатор на инициативата е фондация “А21”. Подобни шествия имаше и в други градове на страната, като целта е да се акцентира върху проблема.
В старата столица десетки млади хора се събраха пред Съдебната палата, облечени в черни тениски с надпис “Днес още има робство”. След това участниците в шествието поеха към сградата на Община В. Търново.
“Темата е тежка, но има надежда. Единствено и само, когато заедно направим нещо. Самата създателка на “А21” казва, че никой не може да направи всичко, но всеки може да направи по малко. И това е, което ние искаме да покажем. От една страна искаме да дадем гласност на проблема, защото когато човек е информиран, знае как да предпази себе си и околните. От друга страна се застъпваме за хората, които са станали жертва на трафик и изказваме нашата съпричастност, искаме да им покажем, че те не са сами”, заяви Наталия Георгиева, доброволец във фондация “А21”. Тя обясни, че една от дейностите на неправителствената организация е националната телефонна линия за борба с трафика на хора – 0800 20 100.
“На нея може да се обади всеки един човек анонимно и безплатно, за да сподели за подобен проблем или да разбере дали дадена оферта за работа е истинска. Целта е по този начин човек да се информира дали отива на сигурно място”, допълни Наталия Георгиева. Инициативата им среща подкрепа и от една от големите транспортни компании. Предстои на всяка място в автобусите, пътуващи в чужбина, да бъдат поставени информационни брошури относно трафика на хора, обянсиха доброволците.
“България се нарежда сред първите страни в Европа по трафик на хора и продажбата на човешки животи, което е изключително стряскащо. За съжаление има подобни случаи и на хора от нашия регион”, заяви дванайсетокласничката Виктория Велчева.
Инициативата завърши с прожекция на два късометражни филма на фондация “А21” в Младежкия дом относно трудовата и сексуална екплоатация.
Весела БАЙЧЕВА