“Освен национален празник, Трети март е и дата, която ни дава повод да се замислим как ние българите постигаме своите върховни национални цели. Как вървим напред като народ. Как разполагаме силите, целите и ресурсите си. Как формираме и планираме стратегията си за бъдещето на държавата и нацията”. Това заяви в празничното си слово кметът Даниел Панов. Той подчерта, че за нас, днешните българи, остават размислите за това какво се е случило после. “Защо 137 г. след началото на Третата българска държава ние като народ и общество рядко сме способни на общо усилие в името на национална кауза? Защо разделителните линии помежду ни се превръщат в пукнатини или разломи? Мисленето по тези въпроси трябва да ни прави не песимисти, а модерни европейски граждани. Трябва да търсим отговорите как отстояваме своята идентичност в рамките на европейската си принадлежност. Панов бе категоричен, че Трети март освен национален празник е ден за сериозен размисъл. “Размисъл за българската идея, за българската идентичност, за българския път, за българския XXI век. Дължим този размисъл както на всички, които дадоха живота си за Отечеството, така и на онези, които заедно с нас търсят отговорите на тези въпроси”, заяви от трибуната кметът.
Честванията за 137-годишнината от Освобождението на България във Велико Търново започнаха с военен ритуал и издигане на националното знаме пред сградата на Общината. В него участваха представителна част на Националния военен университет “Васил Левски” и почетна стража на клуб “Традиция”. Ученици от ОУ “Бачо Киро” с ръководител Мария Чешмеджиева изпълниха поетична композиция “Българийо, за тебе те умряха!”. След церемонията пред Общината официалните лица и граждани поднесоха венци и цветя на признателност пред паметника “Майка България”. Поздрав към всички търновци отправиха изпълнителите от Детско-юношески ансамбъл “Българче”. Сред гостите на празника бяха зам.-председателят на Народното събрание Иван Иванов, депутатите Евгени Стоев, Марияна Бояджиева, Милен Михов, областният управител Пенчо Пенчев, ректорът на ВТУ проф. Пламен Легкоступ, началникът на НВУ “Васил Левски” бриг. ген. Тодор Дочев.
Автентични предмети от времето на Руско-турската война показаха в центъра на Велико Търново в чест на националния празник. Уникалният музей на открито бяха подготвили доброволци от клуб “Традиция”.
По руски военен обичай членовете на “Традиция” почерпиха и с топъл чай. Приготвяха го в оригинален походен самовар, който загрява водата с въглища. Традицията е на около 300 години и е била въведена в руската армия по времето на Петър Велики. .
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ