3D картина оживява под портите на Царевец

Публикувано на ср, 17 авг. 2022
1674 четения

Младите и креативни Невена Лефтерова, Евгения Лефтерова и Нина Ковачева, основатели на GIART, ще се включат със своя триизмерна рисунка на земя във фестивала “48 часа Варуша Юг” , който ще се проведе в края на седмицата. С цел да запазят подовата настилка пред крепостта “Царевец”, където е разположена творбата им, те рисуват върху винилна основа, която е с размери 9 на 4 метра, използвайки акрилни бои. Така рисунката също ще се запази и след края на фестивала биха могли да я изложат и на друго място. За да стане готова до петък на обяд, когато ще започне “48 часа Варуша Юг” , те рисуват от понеделник насам по 7 часа на ден. Гледната точка, от която ще може да се гледа рисунката, е определена още при започване на работата. Тя се намира на два метра от творбата. “За сюжета на нашето произведение се вдъхновихме от една легенда за Царевец. Според нея под крепостта има галерии, пълни със злато и други богатства, а за да ги достигнеш, трябва да преминеш през тунели с множество различни препятствия”, разказва Невена.
Целта на момичета е по време на фестивала хората да дойдат и да си направят снимки за спомен и така да се запознаят с триизмерното улично изкуство. Характерното при него е, че за разглеждане на творбата има една-единствена гледна точка, от която може да бъде видяно реалното изображение. Причината е, че се използва аморфната перспектива, тоест изображенията се рисуват в доста разтеглен вид. Това не е първата подобна творба на Невена, Евгения и Нина. До сега са рисували други 3D картини на различни фестивали в Европа, където усвояват нови умения, тънкости. Този тип изкуство все още е малко популярно в България. Може да се каже, че Невена, Евгения и Нина са пионерите в България.
Създател на това стрийт арт изкуство е американецът Кърт Венер, който е бивш служител на НАСА. Той отива да учи в Италия, където се е запознал с работата на уличните художници, наречени мадонари. Името им идва още от времето на Ренесанса. Тогава голяма част от чираците, които изписвали църквите, за да изкарат допълнителни средства, много често са рисували Мадоната с Младенеца върху паветата с пастели. Венер вплита анаморфната перспектива с това улично изкуство и така създава това ново направление. Връща се в Америка, където започва да го разпространява. “Един нидерландец – Питър Уестерник, известен още като STREETPETER, с който имаме честта да се познаваме, отива на фестивала в Америка и го донася в Европа”, пояснява Невена.
Трите художнички с нетърпение очакват фестивала “48 часа Варуша Юг”. Убедени са, че той ще се превърне в едно невероятно събитие, в което ще се включат много великотърновци и гости на старата столица. След това отиват във Велинград, където ще се включат във фестивала Arte, на който ще покажат свои интерактивни картини.
На 15 август – Голяма Богородица, Невена Лефтерова, Евгения Лефтерова и Нина Ковачева получиха поредното признание на своя труд и талант. Те бяха номинирани в проекта на Дарик “40 до 40” в категорията “Изкуство и култура”. Инициативата търси интересни и успешни хора, които с идеите си променят българския бизнес, общество и култура.
Весела КЪНЧЕВА
сн. Бранимир БОНЕВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново