125 години на първия държавен горски разсадник честваха преди дни в Свищов. На тържеството присъстваха видни лесовъди от страната, бивши и настоящи директори на държавни горски предприятия и стопанства, държавни паркове, председателят на Българския съюз на лесовъдите проф. Иван Палигоров, доц. Янчо Найденов, директор на Лесозащитната станция в София и много природозащитници и приятели на гората. Официален гост беше Димитър Гочев, внукът на създателя на разсадника – инж. Димитър Киров. Той разказа спомени за дядо си, от когото е придобил любовта си към природата. На тържеството бе поставен и паметен знак в чест на 125-годишнината на държавния обект.
Първият държавен горски разсадник е създаден през 1890 г. край Свищов в местността Кривулката, разказа инж. Иван Гунчев, бивш директор на дирекцията по горите във Велико Търново, който също е присъствал на тържеството. Преди това в дунавския град е започнала залесителна кампания, а горските и овощните фиданки са били отглеждани от учениците предимно в училищата . В отчетите на окръжните горски инспектори за 1896 г. е отбелязано, че в България е имало вече 436 разсадника с обща площ от 1421 дка, като 221 от тях са се намирали в Свищовския окръг тогава . Там са били засети 694 кг акациеви семена от Будапеща. По площ на създадените култури – 8700 дка, свищовлии са заемали първо място в страната, следвани от Враца.
Инж. Гунчев сподели още, че заслуга за големия успех на свищовския разсадник има инж. Димитър Киров, първият директор. Той е учил лесовъдство в Чехия и Германия и е голям родолюбец. Роден е в Пирот през 1864 г., тогава в пределите на България. Но след Освободителната руско-турска война – 1877-1878 г. , и решенията на Берлинския мирен договор Пирот остава в Сръбско, където е закрито българското училище. Киров бяга първо в Цариброд при сестра си, а после в София, където завършва образованието си. След като учи в Бърно, е назначен за окръжен горски инспектор в Бургас, а после т в Свищов. Така започва да създава разсадник по европейски образец, тъй като завършва и лесовъдство в Германия с държавна стипендия.
За съжаление в началото на ХХ-ти век след реформа в горското дело у нас Свищовският горски окръг е закрит и създадените разсадници и култури са унищожени. Инж. Киров е преместен в Плевен, София, Бургас и др., независимо че от Свищов тръгват прогресивни идеи и нововъведения. Почива на 89-годишна възраст.
В сегашните условия в Свищов е създаден нов разсадник с ръководител инж. Милко Денев, който да произвежда тополови резници за цяла Северна България. Сега обектът е прикрепен към местното горско стопанство в Свищов.