Проф. Владимир Пилософ, директор на Център “Фонд за лечение на деца”: Няма дете, което е планирано, да е останало без лечение

Публикувано на пт, 2 сеп. 2016
273 четения

– Проф. Пилософ, от няколко месеца вие сте начело на Фонда за лечение на деца. Как оценявате неговата работа досега?
– Първо искам да отбележа, че с промените в правилника на Фонда, които Министерският съвет одобри преди седмица, дадохме възможност Общественият съвет да заседава редовно, тъй като ще има резервни членове. А с това се избягва излишно напрежение при свикване на заседанията. А дали Фондът е работил добре или не, от 21 април 2016 г. в чужбина са заминали на лечение 35 деца, а в България са лекувани 87 деца. Общо за лечение сме изплатили над 1 млн. лв. за медицинските дейности. Според мен това е нормалният ритъм на Фонда. Няма дете, което е било планирано за лечение да е останало.
– Вече се скъсяват сроковете за разглеждане на молбите за лечение. Това ще доведе ли наистина до ускоряване на терапията?
– Хайде тази мантра със забавянето да я махнем. На ден при нас постъпват по 5-7 заявления, което означава, че досегашният 40-дневен срок за приключване на процедурите предполага да се съберат към 180-200 деца, които са в процес на обработка на документацията, на чакане на експертизи и т.н. При това положение забавяне няма. Но има случаи, които са сложни за решаване, необходими са допълнителни изследвания и консултации, така че всеки случай е различен и изисква необходимото време, докато детето бъде лекувано. Най-лесни са случаите, при които децата се лекуват у нас. А това са около 70 на сто от подадените молби. Намерен е един прост механизъм, искаме експертизи от ЛКК на съответните лечебни заведения и няма нужда от външни експертизи. Смятаме, че тези срокове ще бъдат съкратени. Ако документацията на детето, подадена при нас, е пълна, дори няма да е необходимо да търсим становището на ЛКК или външни експерти. Особено това касае децата с онкохематологични заболявания. Оптимист съм, че с промените в правилника на Фонда, процедурите ще се ускорят. Като всяко ново начало, може да възникнат проблеми, но ще се стараем да ги решаваме оперативно, ако наистина ги има.
С новите промени подадените заявления ще се разглеждат до 2 работни дена, вместо до 3, както беше преди. Външните експертизи ще се представят до 7 работни дена, а не до 14. Разглеждането на заявленията от Обществения съвет беше 45 дена, а сега този срок е намален драстично. За съжаление у нас по определени медицински специалности има ограничен брой специалисти и това забавя експертизите на децата.
– Има втори документ на МС за правилата, по които да работи Общественият съвет на Фонда. Те с какво ще подобрят работата му?
– Тези правила ще бъдат обсъждани съвместно с организациите, които ги предлагат и ще се търсят най-добрите решения за лечение и облекчение на семействата. Но е предвидено, още при постъпване на заявлението да започне да се търси най-добрата оферта за външна болница или в страната. Става въпрос, когато родителите не са избрали определено лечебно заведение. Но ако ние си имаме болница и необходимата апаратура у нас, която може да се справи с проблема, няма защо да изпращаме малкия пациент в чужбина.
– Има много проблеми по отношения на имплантите, за които се налага доплащане, а и за тяхното качество. Как Фондът решава този въпрос?
– По-важното е, че въвеждаме плащане на имплантите, след като лечебното заведение представи фактура за вложения имплант. Обаче болницата трябва да докаже, че този имплант е закупен на цена на проведена обществена поръчка. Тук обаче имаше проблеми с болници, които договаряха импланти на т.нар. “изпилена” цена, и след това казват, че тази цена не важи при подадените заявления на Фонда, а това не е добра практика. Затова когато имаме становище на ЛКК, което е придружено с необходимите документи и на каква цена е закупен имплантът, след неговото поставяне Фондът заплаща консуматива. Отговорността за верността на цялата тази процедура е на директора на лечебното заведение. Целта ни е да облекчим децата.
Що се отнася до качеството на имплантите, не бива да поставяме под съмнения отговорността на лекарите. Директорите на болниците носят отговорност за това. Ако има някакви съмнения, у нас има органи, които проверяват. Те са РЗИ, МЗ и структурата към здравното министерство “Медицински одит”. Проверките се правят много отговорно.
– Какво се случва, ако има разминаване в становищата на външните експерти. Един доктор казва детето да бъде лекувано в чужбина, а друг да остане в България?
– В тези случаи практиката е да се иска становище на трети експерт, но така размотаваме родителите. По-добре е да се свика консилиум от специалисти и да се реши проблемът веднага. Консилиумът е в интерес на детето, но свикването му става по-трудно. Фондът не е някаква мина за въглиша, където гоним количества на производство. Трябва малко време да се съберат специалистите на консилиума. Във всеки случаи става по-бързо, отколкото да се иска трета експертиза.
Родители изискват от нас дори да им закупим самолетните билети при пътуване за лечение в чужбина, освен че заплащаме цената. Моля ви се, това не е наше задължение. Освен това технологиите сега са напреднали и майката може да си купи билета електронно.
Фондът за лечение на деца работи, а скандалите, свързани с него са търсени. Не може да се критикуват само логистични проблеми, свързани с настанява на българчетата в чужбина, с търсене на хотели и други битовизми, а да не се отчита свършеното от Фонда.
А някой защо не попита, защо изпращаме деца на лечение в чужбина? Годишно държавата харчи за това 12-13 млн. лв., само 1 процент са от дарения, другите идват от данъците. Тази инвестиция в детското здравеопазване може да бъде спестена драстично и да бъде насочена в друга посока, ако у нас имахме нужните специалисти и апаратура да лекуваме децата си.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново