Единствената сигурна защита срещу морбили е имунизацията

Публикувано на чт, 30 мар. 2017
442 четения

д-р Ирина Млъзева

Седем са доказаните случаи на морбили у нас за сега и те са в кв. “Столипиново” в Пловдив, съобщи проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Ако не се вземат бързи мерки да се имунизират пропуснатите деца, има риск да се повтори епидемията от 2009 и 2010 г., твърди професорът.
В тази връзка здравното министерство вече взе бързи мерки, като създаде Национален координационен съвет за контрол и управление на заболеваемостта от морбили. Той има задача да анализира епидемичната обстановка в страната, да предлага мерки за ограничаване на огнищата, както и да обсъжда предприетата профилактика. Като членове на Националния съвет са включени най-добрите епидемиолози и инфекционисти в страната, а председател е зам-.министърът на МЗ д-р Галин Каменов.
За това какво заболяване е морбили, има ли ваксина, какви профилактични мерки предприема РЗИ във Велико Търново за недопускане на инфекцията в областта, се обърнахме към д-р Ирина Млъзева, директор на Дирекцията за надзор на заразните болести при здравната инспекция.

– Д-р Млъзева, какво заболяване е морбили?
– Морбили или дребната шарка е остро инфекционно заболяване, което се характеризира с обща интоксикация, възпаление на лигавицата на горните дихателни пътища, характерен макуло-папулозен обрив по кожата и усложнения от страна на дихателната система. Дребната шарка е детска инфекция с причинител Morbillivirus morbilorum, която се разпространява по въздушно-капков път. Вирусът прониква в организма през лигавицата на горните дихателни пътища и конюнктивите. Инкубационният период е от 9-11, рядко 17-21 дни.

Морбили е една
от най-силно заразните болести

В клиничното протичане на заболяването се наблюдават три периода – катарален, обривен и рековалесцентен. Първият период продължава от 1-6 дни, като заболяването започва постепенно с повишаване на температурата, катарални и интоксикационни признаци. Те са кихане, отделяне на секреции от носа, сълзотечение и светобоязън. Появява се кашлица, която не се подава на обичайното лечение. Постепенно температурата достига 39 градуса, децата стават плачливи, губят апетит. После по лигавицата на небцето, сливиците и фаринкса се появява характерен обрив. След леко подобрение на състоянието, температурата отново стига 39 градуса и се появява характерният макуло-папулозен обрив. Той започва от лицето около носа и зад ушите, шията и горната част на гръдния кош и постепенно обхваща цялото тяло. Общият вид на кожата наподобява географска карта, като след изчезване на обрива остава кафява пигментация. През този период може да се наблюдава картината на енцефалопатия поради токсични увреждания и съдови разстройства. Белите дробове се чуват сухи и свиркащи с хрипове, засяга се и сърдечносъдовата система.
При възстановителния период температурата се нормализира и обривът изчезва в същата последователност, както се е появил. Общото състояние на болния постепенно се нормализира.
Единствен източник на заразата е болният човек. Заразоносителство при морбили не съществува. Но възприемчивостта на човек към дребната шарка е толкова висока, че още при първия контакт с болен настъпва заразяване, независимо от възрастта. Възможни усложнения са възпаление на ухото, тежка диария, пневмония, енцефалит, слепота. Рядко, но много тежко усложнение е дегенеративното увреждане на централната нервна система, което може да се развие от 6 до 8 години след прекараната инфекция. Но при дребната шарка няма специфично лечение, болните оздравяват до две седмици.
– Има ли начин човек да се предпази от морбили?
– В днешно време епидемиологията на заболяването е напълно променена. Под влияние на имунизациите за елиминиране на морбили, броят на заболелите в света рязко намалява. В много страни заболяването вече не се среща, а в други почти е елиминирано.
Да, единствената сигурна защита срещу морбили е имунизацията. Съгласно имунизационния календар на България у нас ваксината се прилага на 13-месечна възраст и на 12 г. Една доза ваксина срещу морбили осигурява изработването на предпазни антитела при 95 процента от децата. Проучване показва, че при повече от 99 процента при лицата, на които са приложени и двете дози ваксина, са изработили имунитет срещу морбили.
Тази ваксина, която е тривалентна в комбинация срещу паротит и рубеола, се характеризира с висока имуногенност и ефективност. Но за да бъде постигнат желаният резултат при децата,

с имунизации трябва да бъдат обхванати над
95 % от тях с двете дози

– Тогава бебета до 1 година могат да се разболеят?
– Счита се, че до 6-месечна възраст кърмачето е невъзприемчиво към морбили поради наличие на антитела, предадени от майката. Ако все пак се стигне до преболедуване, се изгражда траен пожизнен имунитет. Повторни заболявания са много редки изключения. Да, има риск при бебетата, затова и смъртните случаи при тях са най-много. Но ако всички около бебето са имунизирани срещу морбили, този колективен имунитет ще предпази детето.
– Какъв е имунизационният обхват на дребната шарка в нашата област?
– Доста висок – 95,95 процента при малчуганите на 13-месечна възраст и 89,01 процента при 12-годишните деца. Сега във връзка с възникналите случаи на морбили в Пловдив джипитата при нас издирват всички неимунизирани деца, за да ги ваксинират. Дали сме им срок до 31 март 2017 г. да ни изпратят информация по този повод. Но от това, което сме получили досега, става ясно, че малка е опасността при нас да избухне взрив от морбили, особено след допълнителните мерки, които предприехме. Има джипита, при които всички малки пациенти са имунизирани и това ни дава тази увереност. Но искам да припомня епидемията от морбили през 2009-2010 г., която връхлетя страната ни. Тогава се разболяха 24 000 души, а 24 от тях починаха. Тя не отмина и Великотърновска област. 30 души се заразиха с морбили, и то неимунизирани. Те бяха в Дебелец, Калтинец, Раданово и др., взрив имаше и в детското отделение на областната болница във Велико Търново. Морбили е тежко заболяване и с тази шарка шега не бива. Не мога да си обясня как някой се страхува да се ваксинира, а не се страхува от морбили, при което има и смъртни случаи. В страната има антиваксинални настроения сред младите родители, но имунизациите са спасили човечеството от много тежки епидемии, при които са починали десетки милиони хора.
Още през 1911 г. е установен причинителят на шарката, а през 1959 г. е изработена ваксина.

У нас имунизацията се прилага
задължително от 1969 г.

А в имунизационния календар на страната реимунизацията е включена от 1983 г. По този начин постепенно двете дози ваксина са осигурили овладяването на епидемиите в страната. Няма възрастови ограничения за поставяне на ваксината обаче.
Последните две големи епидемии на морбили в България бяха през 1992 и 2009-2010 г., когато общо се разболяха над 44 000 души. Засегнатите бяха предимно деца в имунизационна възраст, които не са били обхванати с имунизации и реимунизации.
По справка на здравното министерство, имунизационният обхват на страната е под препоръчителното ниво от 95 процента, макар във Великотърновска област обхватът да е по-висок. Това означава, че има деца, при които има риск да се разболеят от морбили. Като се има предвид, че прилагането на ваксината може да стане по всяко време, този пропуск би се коригирал лесно. Необходимо е само доброто взаимодействие между родители и лекари, а също и повече активност и от двете страни. Друг е въпросът, че може да има деца, които не фигурират в листите на личните лекари и не са ваксинирани. Родителите им не са здравноосигурени и смятат, че това би попречило на имунизациите на децата им. Всички деца в България имат право на безплатни имунизации от задължителния календар. Така че няма пречка те да бъдат имунизирани, стига родителите да осъзнаят опасността от морбили и бъдат активни. В РЗИ работи имунизационен кабинет всеки работен ден от седмицата.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново