Д-р Йордан Бирданов: “При роботизираната система хирургът със скалпел изчезва”

Публикувано на пн, 4 апр. 2016
1720 четения

В събота специалистът по лапароскопска и роботизирана хирургия д-р Йордан Берданов беше гост на “Диагностично-консултативния център 1” във Велико Търново, където преглежда и безплатно пациенти с хирургични проблеми. Интересът беше голям. Хирургът е роден в Горна Оряховица, но сега е началник на хирургичната клиника при Медицински комплекс “Доверие” в София. Завършил е Националната гимназия за древни езици и култури, след което следва медицина в столицата. Специализира хирургия в окръжната болница “Света Анна”, където попада при проф. Тома Пожарлиев, първия български лекар, направил за първи път у нас лапароскопски операции. От тогава интересите на д-р Бирданов са насочени към мини инвазивната хирургия, като от 10 години работи в “Доверие”, а от 4 г. е началник на хирургичното отделение. Има специализации във Франция, Англия, Шотландия, Гърция, Турция и Германия. Хирургът е потомствен лекар, съпругата му е генетик.

– Д-р Бирданов, какви операции могат да се правят с робота “Да Винчи”?
– Това са лапароскопски или както се известни, като безкръвни операции, които се извършват през много малки отвори. Разликата е, че между пациента и хирурга стои роботът “Да Винчи”, който от своя страна контролира до известна степен хора на операцията и предпазва болния от случайни грешки и настъпване на усложнения. Всъщност операцията се извършва от лекаря под контрола на роботизираната система и при нея хирургът със скалпел изчезва.
Можем с “Да Винчи” да правим операции на хернии и такива, свързани с дебелото черво. Разбира се, колегите – гинеколози и уролози, също използват робота за операции и той е много ефективен при заболявания в малкия таз.
От две години нашата болница разполага с робота, с който се извършва най-съвременната в света хирургия. Инструментите на робота се поставят в тялото на пациента, но се ръководят от лекаря. Предимствата са, че има много по-добра визуализация по време на операцията, получава се 3D изображение, всичко се вижда в организма много ясно. Освен това всички движения са много прецизни, а ръцете на “Да Винчи”, които са три, плюс още една, която държи камерата, се направляват от хирурга. Тези движения се извършват на 360 градуса, докато човешката ръка не може да се завърти така. Травмата при интервенцията е много по-малка за човешкото тяло. Самите пациенти след операцията споделят, че имат много по-малка болка, те не искат дори обезболяващи. За хирурга също има голямо предимство, тъй като чрез роботизираната система се намалява натоварването върху хирурга. Той стои седнал, може да спре за малко.
– С пълна упойка ли се правят тези операции?
– Задължително с пълна упойка, за да има пълна релаксация на тялото. При тези операции в тялото се вкарва газ – въглероден окис, в корема на болните, за да има обем за работа. Този газ е инертен, той не се абсорбира в тялото.
– А за колко време се възстановяват пациентите след такава операция?
– Различно, при по-леките случаи възстановяването е за няколко дена. По принцип при мини инвазивната хирургия човек се изправя много бързо на крака.
– Роботът “Да Винчи” дава ли стопроцентова гаранция за успеха на операцията?
– Както при всички лапароскопски операции, има риск да се премине към конвенционални интервенции, така е и при робота. Но този риск е едва 2-3 процента. Досега в моята практика не съм имал такъв случай. Може би защото подбираме подходящи пациенти, а и “Да Винчи” се оказва най-подходящ при операции на правото черво. Основно тумори на това място. Проблемът е, че у нас идват пациенти в много напреднал стадий. Обикновено ракът на дебелото черво се хваща в трети и четвърти стадий поради занижената профилактика. Пациентите стигат много късно до гастроентеролога за диагностика на заболяването. При това положение болният невинаги е подходящ за такава мини инвазивна хирургия. А туморите обикновено прорастват в съседни органи, има разсейки в черен дроб и лимфни възли и не можем да приложим робота. Мога да отбележа, че ракът на стомаха намалява, тъй като той се развива на база на язва или гастрит. Но сега има много добро лечение на тези две заболявания и днес се правят все по-малко операции на стомаха, било то доброкачествени или злокачествени. За разлика от рака на дебелото черво, който се увеличава.
– Преди години в профилактичните прегледи над определена възраст пациентите бяха изследвани и за окултно кървене. Но то беше премахнато, защо?
– Установи се, че диагностиката е точна само 20-30 процента, необходими са други изследвания.
– Тогава каква трябва да бъде профилактиката, за да не стигаме до рак на дебелото черво?
– Когато човек забележи да има запек и разстройство, трябва да си направи колоноскопия, която е най-сигурна засега. Има държави, където всеки над 50-годишна възраст минава на колоноскопия. Задължително се отстраняват полипите, които са риск за рак след време.
– Нездравословната храна има ли намеса при рака на дебелото черво?
– По-скоро генетична е намесата.
– Роботизираните операции заплащат ли се от здравната каса?
– Лапароскопските операции минават по клинични пътеки и пациентът заплаща само консуматива. Но при “Да Винчи” здравната каса у нас поема определен брой случаи за гинекологични операции. Една роботизирана хирургична операция струва на болния над 10 000 лв. Така са направени инструментите на робота, че да имат пет живота и след петото използване системата ги изхвърля. Засега има само една фирма за доставка на тези инструменти и тя държи много висока цена. В случая пет пациента си разделят сумите за инструментите. Може да се каже, ако се смята за недостатък, че най-големият проблем при роботизираните операции е цената.
– А идват ли чужденци да ги оперирате, като за тях струва една-две заплати?
– Да, имаме такива пациенти от различни държави – Гърция, Кипър, и много българи, които живеят в чужбина. Скоро дойде българин от Испания да се оперира при нас, защото там имаше планов прием след 8 месеца. Но здравната каса при нас няма желание да заплаща цялата роботизирана хирургия.
– При операциите на хернии с робота слагате ли платна?
– Да, слагаме 100 процента, независимо каква е системата за операции. При използването на платна рецидивът е 1-2 %. Докато без платна – 30,5.
– В България колко болници имат роботи?
– Засега само нашата и в Плевен. За съжаление, страната ни изостава в тази област. Няма национална програма, която да кара хирурзите да работят по този начин. Аз имам наблюдение за Англия, където ги обучават дори по насилствен начин да оперират с роботи.
– Може би защото роботизираната хирургия е твърде скъпа като апаратура. Колко струва един робот “Да Винчи”?
– Може би 3,5-4 млн. лв. Но моите пациенти от Велико Търново, които прегледах в началото, бяха с нагласата да се оперират и търсеха консултация как това да стане най-добре. Това може да се осъществи до един месец.
– Д-р Бирданов, как оценявате лекарските протести в момента, които стартираха миналата седмица от джипитата и продължават с национален митинг на 6 април?
– Има хаос в системата, не зная с какви документи ще приемам пациентите си от тази седмица по т.нар. нов рамков договор. Има нови кодове на заболяванията. Затова подкрепям протестите на колегите си. За съжаление много от тях работят в чужбина. Но аз останах тук, където работя най-съвременната хирургия. Не съм сигурен, че като отида в друга държава, ще имам тази практика.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново