Д-р Марияна Кирилова, шеф на филиала за спешна помощ в Горна Оряховица: Новият стандарт е много добър, но къде са кадрите да го изпълняват?

Публикувано на пт, 11 сеп. 2015
2742 четения

– Д-р Кирилова, вече има нов стандарт в спешната помощ, макар още да е проект. Ще има ли ефект от въвеждането на тези промени?
– Къртовски труд е да се направи този стандарт и в него има много хубави и полезни неща. Но има едно голямо “НО”… Прекрасно е да се купят нови линейки, да се направят ремонти на центровете и филиалите, но къде са кадрите да го изпълняват, а без тях не може. Ето при нас имаме щат за 14 лекари, а работят 8 и от тях имаме колеги по съвместителство. Освен това средната възраст на медиците е над 50 години, няма млади хора.
Хубаво е да правим транспортен триаж, но не знаем какви са възможностите на болниците и какво могат те да извършват. Освен това пациентите трябва да имат много добра здравна култура, за да изпълняват напътствията на колегите по телефона при ситуация. А такава здравна култура се придобива трудно и дълго. Ето сега се предвижда здравната каса да сключва договор с определени болници догодина. Какъв триаж ще правим тогава и как ще изпълняваме стандарта до 8 минути да стигнем до най-тежко болните. То линейката от спешния център във Велико Търново не може да стигне за 8 минути до Царевец. Според мен е по-добър стандартът да стигаме до болния до 20 минути, това са реалните условия, нека реформата в спешна помощ да бъде реална, за да може да се изпълнява. А не после нас , спешните медици, постоянно да ни обвиняват, че сме сгрешили или закъснели.
– Смятате ли, че този стандарт изпреварва цялостната здравна реформа, от която е зависим?
– Да, така е, не трябва да се пипа на парче, необходима ни е цялостна здравна реформа и всички аспекти да бъдат обвързани, тогава може да се постигне желаният ефект. Защото ние сме пряко свързани – спешна помощ – болници, доболнична помощ. И пак се връщам, в новия проект за спешна помощ се посочва, че можем да обслужваме неспешни пациенти до 2 часа. Та такива болни просто не са за нас, те могат да потърсят личните си лекари, а не да ангажират спешността, която е за наистина тежко болните. Масова практика стана вече здравнонеосигурени да идват при нас. Но нали здравното осигуряване е задължително. Кой търси отговорност на такива пациенти, че се възползват безплатно от нашето обслужване и натоварват допълнително екипите ни. За мен това е политическа игра. Всеки си мълчи, не се взимат мерки всички хора да се осигуряват здравно, поне така пише в закона.
А какво се случва още, ние лекарите да не сме като футболни топки, че да ни подхвърлят така. Закриват отделения или цели болници и хайде да отидем да работим на друго място или на 100 – 200 км. А какво ще правим със семействата си, имаме деца, трябва ни жилище и училище. Затова казвам, че е необходима цялостна здравна реформа по всички здравни закони.
– А какво мислите по сливането на двата екипа на спешна помощ за София град и София област, макар това да не касае пряко Великотърновска област?
– Личното ми мнение е, че съм против такава реформа. Няма достатъчно кадри. Необходими са 100 екипа, а работят 30, как да се справят. Били назначени хора в спешна помощ, къде са, защо екипите не са попълнени. В крайна сметка обаче не бива да се отричат хубавите неща в новия стандарт за спешна помощ, които трябва да се подложат на широко обсъждане. И не веднага да влизат в сила, а да има най-малко една година за подготовка, а не от днес за утре да претупваме промените.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново