Д-р Христо Димитров: “Задава се остър недостиг на общопрактикуващи лекари”

Публикувано на чт, 19 окт. 2017
721 четения

Д-р Христо Димитров

През 2025 г. всички джипита ще бъдат над 50-годишна възраст поради трудностите за специализация по обща медицина, твърди шефът на личните доктори във Великотърновско

Силно сме обезпокоени от явната тенденция на задълбочаващия се недостиг на общопрактикуващи лекари (ОПЛ). В същото време има много малко млади колеги, които да специализират обща медицина и да запълнят огромната празнина, която се очертава в следващите десетина години, казва д-р Христо Димитров, шеф на великотърновското сдружение на джипитата и зам.-председател на Националната организация на общопрактикуващите лекари. Тази тревога специалистите по обща медицина споделят в писмо, което са изпратили до здравното министерство.
Данните, с които разполагаме, предполагат мерки, за да не се стигне до ликвидиране на специалността и системата за първичната извънболнична помощ. Към момента се реализират над 30 млн. прегледа годишно и около 80 процента от здравните проблеми на хората. В писмото се сочи, че през 2015 г. по справка на НЗОК джипитата са били 4495. От тях над 50-годишна възраст са били 67 процента, а над 60 години – 20 процента. През 2020 г. процентът на над 50-годишните лекари ще бъде 89, а през 2025 г. – почти 100 на сто. Броят на зачислените новозавършили колеги за специализация по обща медицина е толкова малък, че той не може да повлияе на тази негативна тенденция.
Във Великотърновска област намаляването и застаряването на личните лекари също е тревожно. От 187 в началото на здравната реформа преди 17 години сега джипитата са около 140. Нови не идват. Д-р Димитров обясни, че през 2012 г. Националното сдружение на ОПЛ е направило проучване за възрастта на лекарите. Средната е била 54 години. Към момента тя е около 58-59 години. Това означава, че следващите години голяма част от докторите ще се пенсионират, а няма кой да ги замести.
По данни на НЦОЗА през 2016 г. броят на личните лекари е 3610. Това е със 188 практики по-малко, отколкото през 2012 г., когато броят на лечебните заведения за първична медицинска помощ е бил 3798. Тоест за 4 години броят на практиките е намалял с 5,2 процента.

Заради сериозни затруднения млади лекари
не специализират обща медицина

Според Националната здравна карта, приета от Министерския съвет през 2016 г., личните лекари, сключили договор с НЗОК, са 4415. А определената потребност е от 4886 (1 ОПЛ на 1500 души население). Или има недостиг от 471 лекари. В същия анализ се посочва, че от практикуващите обща медицина без специалност са 2155, това са почти половината от ОПЛ. Наистина част от тях вече специализират, но повечето са над 50-годишна възраст. От друга страна, джипи без специалност не може да практикува обща медицина, с изключение на лекарите, които вече специализират.
В първоначалния вариант на Наредбата за специализацията, специализантите трябваше да бъдат назначавани на трудов договор към джипи практиките. Титулярите обаче нямат финансов ресурс да плащат заплати. После пък се прие вариантът специализантите да работят без пари, но това оставя без доходи младите лекари. Ясно е, че трябва да се търси друго финансиране. Иначе на практика специализацията по обща медицина си остава невъзможна.
От друга страна, за да се започне тази специализация, обучението стартира след заповед на ректора на висшето училище. При обучението младият лекар не получава заплащане, за разлика от всички други медицински специалности. Освен това специализантът плаща такси за теоретичното и практическото обучение.
Д-р Димитров обясни също, че специализацията по обща медицина е 3 години, от които 8 месеца теория и 28 месеца практика в лечебно заведение на пълно работно място. Дори и да регистрира своя практика, младият лекар не може да изпълни изискванията на здравната каса за работното време. Трябва да търси заместник, на когото да плаща. Ето още едно препятствие, което стопира специализацията по обща медицина. Ако не бъдат предприети мерки за подобряване на условията по обща медицина, в скоро време ще настъпи тежък недостиг на лични лекари, което ще доведе до срив и влошено ниво на профилактиката, грижата за хронично болните и всекидневните нужди на пациентите. От друга страна, хората няма да имат достатъчен достъп до специализираните услуги, този недостиг ще бъде критичен особено в трудно достъпните райони. Според шефа на личните доктори, за преодоляване на този проблем

държавният бюджет трябва да поеме
специализацията на определен брой ОПЛ

От своя страна здравното министерство ще определя броя на местата за специализанти, като определя и тяхното възнаграждение, което ще получават по време на специализацията.
Предлагаме парите да бъдат същите като на специализантите по другите специалности, уточни д-р Димитров. Той допълни, че ако всяка година постъпват по 40 специализанти по обща медицина, финансирани от държавата, за 10 години ще бъде преодолян дефицитът на ОПЛ. Направили сме разчет, че за 120 специализанти при един курс на обучение от 3 години, прогнозно ще бъдат необходими по-малко от 1,5 млн. лв. годишно, при разчет от 1000 лв. месечен разход за специализанта.
Д-р Димитров коментира още, че с колегите си обръщат и сериозно внимание на качеството на обучението по обща медицина. Във връзка с това, те предлагат националните консултанти по съответните специалности да анализират и да предлагат промени за подобряване на учебните програми. Освен това, според нас тези консултанти трябва да участват в изпитните комисии за държавен изпит за специалност, а също и лекарите, ръководители на практическото обучение, заяви д-р Димитров.
Надяваме се здравното министерство да обърне сериозно внимание на нашите тревоги и предложения за преодоляване на недостига на лекари, е оптимист великотърновският шеф. Д-р Димитров обаче алармира, че за 2018 г. не се предвижда увеличение на бюджета по обща медицина и това е подигравка с първичната помощ. В същото време ще нараснат МРЗ и други приходи, което ще вкара личните лекари в големи разходи при осигуряване на адекватно заплащане на сътрудниците си. Това може да доведе до сериозно сътресение и затваряне на кабинети, особено по селата и трудно достъпните райони.
А що се отнася до заплащането на медицинските бележки на учениците за училище, за който толкова се шуми сега, то това не е ново. Тази услуга не влиза в основния пакет дейности, гарантиран от НЗОК, и отдавна е платена. Затова всеки личен лекар си е поставил цена. В нашата област обикновено цените са между 2 и 5 лв., заяви д-р Димитров. Същото важи и за медицинските удостоверения за работа и за шофьори. В повечето случаи таксата за тях е 10 лв.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново