Д-р Елена Ангелова, началник на Педиатрията при МБАЛ “Свети Иван Рилски” в Горна Оряховица: “Диабетът при децата се среща все по-често в ранна възраст”

Публикувано на вт, 9 ян. 2018
1323 четения

За 2017 г. над 820 деца са лекувани в Педиатрията при МБАЛ “Свети Иван Рилски” в Горна Оряховица, отчита началникът д-р Елена Ангелова. Тя допълва, че за 20-те легла, с които отделението разполага, годишно по норматив трябва да преминават 760 пациенти. Педиатрията има 20 легла, от които 8 в Кърмаческия сектор, 2 за интензивно лечение и 10 за терапия на юноши.
Сега настанените пациенти са с остри инфекции, пневмонии, бронхиолити, ларингити. Все още не може да говорим за грип и нямаме деца с типичната клинична картина, казва д-р Ангелова. Тя допълва, че за момента най-малкият пациент е на 5 месеца, като бебето се е разболяло от пневмония. Най-голямото болно дете пък е момиче на 14 години, прието с остър ларингит. Иначе деца пристигат както от Община Горна Оряховица, така и от съседните райони. Но не може да се каже категорично, че вирусните инфекции се увеличават, тъй като голяма част от децата са извън България.
По-висока заболеваемост се среща в ранна детска възраст до 3 години, коментира д-р Ангелова. Според нея проблемът е, че на базата на една вирусна инфекция детето може да отключи друго заболяване. Такъв случай е имало в горнооряховската педиатрия. Дете е развило остра тромбоцитопения, но веднага е било насочено към детски хематолог в Плевен. Малкият пациент се е възстановил бързо.
В отделението е постъпило и дете с тежка анемия, което също е изпратено в специализирана клиника. Д-р Ангелова отчете, че като цяло има леко увеличаване на анемиите при децата. Сега сред младите майки се заражда общество, в което се пропагандира продължителното кърмене на бебетата дори след една година. Така захранването, което се препоръчва след 6-месечна възраст, се отлага. Това обаче крие риск от анемия, тъй като на порасналото бебе вече са необходими нови хранителни вещества, микроелементи и витамини. Д-р Ангелова разказва още, че в момента
има две школи
по захранване
на децата.
Едната пропагандира ранното захранване преди четвъртия месец, а втората лобира за късното захранване след шестия месец, като дотогава детето се храни само с кърма. Много важно е обаче бебето да бъде захранено в подходящо време и с подходящи храни, различни от майчиното мляко. Те трябва да се включват постепенно и да бъдат разнообразни. Важно е още да не се прекалява със сладките храни, защото те засищат бебето, без да му осигуряват необходимите хранителни вещества.
През последните години се срещат и
деца с
язвена болест,
характерна
за възрастните.
Дори при една от пациентките заболяването е открито в отделението с помощта на специалисти от болницата. След това момичето е насочено за лечение в София. В Педиатрията са имали и пациенти с диабет, тип 2, като при възрастните, но тип 1, характерен за децата, се среща все по-често в по-ранна възраст. Вече се знае, че Великотърновска област е ендемичен район за захарната болест. Но не само това е причината за разпространение на заболяването. Имат значение условията на живот, наднорменото тегло, храненето, генетичното предразположение. За съжаление, децата с диабет се увеличават, освен това в областта няма детски ендокринолог и за контрол на болестта семействата са принудени да ходят най-вече в Плевен и София.
Д-р Ангелова отчита още, че при малчуганите зачестяват алергичните прояви, което е свързано със замърсяването на въздуха, слънчевите изригвания. Срещат се и хранителни алергии, а според официалната статистика всяко четвърто бебе на една година у нас има подобен проблем. Причините за това могат да се търсят в химизираните храни, наследствения фактор, неправилното захранване в най-ранна възраст и стреса като цяло. Според педиатрите, бебета, които не са кърмени и са хранени в първите месеци от живота си с адаптирани млека, страдат по-често от алергии, отколкото тези на естествено хранене. И макар че адаптираните млека за кърмачетата да наподобяват в голяма степен майчината кърма, не бива да се забравя, че по състав те представляват химически обработено краве мляко. А всяка такава храна може да отключи алергия.
Като детски ревмокардиолог, д-р Ангелова споделя, че има деца, които се раждат със сърдечни аномалии. Но кардиохирургията сега е доста напреднала, оперативно се отстраняват голяма част от дефектите. Някои от тях дори се повлияват и от лекарства и практически някои от децата остават практически здрави. В детското отделение педиатрите лекуват и пациенти с бъбречни инфекции, отравяния – неволни или волни, и други. Затлъстяването в ранна възраст се среща все по-често, то
може да отключи хипертония и
диабет.
Според д-р Ангелова това е тревожен факт и като една от причините за това е, че децата са обездвижени. Те предпочитат да са пред компютрите и не спортуват. През последните години обаче се заражда движение у нас семействата да спортуват през свободното време. Но това трябва да стане масово, за да се предотвратят рисковете от възникване на ранен диабет и хипертония. Възпитанието към спорта трябва да става още от ранна детска възраст и основно в семейството. Понякога едни малки родителски жестове могат да активират детето да спортува. Разходка в планината, подарък на колело, топка или федербал, могат да запалят малчугана към спорта. Много важна е подкрепата и поощряването на родителите, защото децата лесно се отказват, когато срещнат трудности.
Д-р Ангелова коментира и кадровия проблем в здравеопазването у нас, който не е подминал горнооряховската педиатрия. Има нужда от лекари и медицински сестри, за да се запълни щатът, работят и пенсионери. В отделението има само една млада лекарка и една специализантка.
В момента се извършва ремонт в Кърмаческия сектор с дарение на немска организация. Манипулационните и секторът за юноши също се нуждаят от обновяване. Имаме нужда и от апаратура. Очакваме дарение на нов апарат за измерване на кръвното налягане, специален апарат за по-лесен венозен достъп при децата и др. от английска фондация за подкрепа на българското общество, съобщава д-р Ангелова.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново