Д-р Бонка Попова, председател на Областния съвет на БЧК във Велико Търново: “Над 19 000 души живеят на ръба на бедност в областта”

Публикувано на пн, 27 мар. 2017
437 четения

Над 19 000 души живеят на ръба на бедност във Великотърновска област и за последните четири години те са получили помощ от Областната организация на БЧК, съобщи д-р Бонка Попова, председател на Областния съвет на Червения кръст. Тя беше преизбрана за четвърти път за лидер на доброволческата организация на годишното отчетно-изборно събрание на 1 март 2017 г. Подкрепата е оказана на деца в неравностойно положение, многодетни семейства, инвалиди, възрастни и болни хора, лечебни и социални заведения, социално слаби ученици, индивидуални помощи са получили също много хора, които са имали нужда. Тук влизат и дарителските кампании за подпомагане на пострадали от пожари, наводнения, а също и благотворителни акции за Великден и Коледа. Наистина Областната организация на БЧК има регистрирани 5650 доброволци над 18 години, разпределени по десетте общински организации и 336 населени места, но жените все още са повече от мъжете, което означава, че трябва да поработим повече за привличане на силния пол в кауза на обществото, коментира д-р Попова. Освен това искаме да обучим повече доброволци като експерти, а това е много важно, тъй като при една критична ситуация те ще ръководят т.нар. спонтанни доброволци, които не са включени в системата на БЧК. Новост за организацията е, че тя разполага и с обучени психолози, които помагат при възникнали бедствия и катастрофи. Председателката отчете също, че през последните години доброволците на БЧК се увеличават и това става трайна тенденция. Организацията разполага със 178 активни деятели, а се потвърждава и фактът, че на местно ниво вече е въведен съвременният доброволчески мениджмънт в общинските дружества.

Програмата за храните
подпомага над 11 000 души

Д-р Попова признава, че тя е истинско изпитание за екипа на БЧК във Велико Търново, защото в областта трябва да бъдат осигурени пунктове за разпределение на пакетите, а след това тези храни, които останат, се преразпределят към социални заведения. Отделно програмата “Топъл обяд” е предоставила храна на 187 деца от училища в Горна Оряховица, Павликени и Стражица. Със средства на НС на БЧК всяка година се закупуват и хранителни пакети за 200 деца в областта. В благотворителната мисия на областната организация се е включила и верига магазини, които шест месеца са осигурявали хранителни продукти от дарители на 130 души от домове за възрастни с увреждания. Според д-р Попова, събирането на помощи за деца и възрастни, и подпомагане на Дома за стари хора в Златарица се е превърнала в мисия за общинската организация на БЧК в малкото градче. Благотворителните акции по повод на християнските празници пък вече са традиция в Елена и Полски Тръмбеш.

БМЧК е приоритет на организацията

Според председателката на областната организация, нетрадиционната кампания за набиране на нови доброволци на младите червенокръстци от Велико Търново пред паметника на Асеневци под мотото “Аз, доброволецът”, е истинско новаторство. Няколко часа членовете на БМЧК са забавлявали младите хора в града с различни викторини и игри, а гражданите са научили как се оказва първа долекарска помощ на пострадали със счупвания, изгаряния, кръвотечения, както и какви реанимационни действия се предприемат при различни кризисни състояния. В тази връзка зрелищна спасителна акция проведоха и ученици от СОУ “Вичо Грънчаров” в Горна Оряховица, в която се включиха екипи на Пожарна безопасност и защита на населението, Спешна помощ, полицията и ученическият клуб на БМЧК в училището.
Младите червенокръстци се включиха в четири проекта, посочи още д-р Попова. Те са по темата за приемната грижа, за обучение на младежкия авариен екип, за обучение на учениците в училищата чрез здравословни ателиета по хранене и за оказване на психосоциална подкрепа на деца от 4 и 8 клас в местните училища. В продължение на 4 месеца ателиетата по темите за стреса и взаимоотношенията, също и за емоциите, работиха с пълна сила. А теоретичния материал доброволците поднесоха под формата на игри.
Активна е дейността на младите доброволци и за промоция на доброволното кръводаряване. Д-р Попова призна, че 75 процента от кръводарителите влизат в групата на фамилното кръводаряване, но БМЧК във Велико Търново полага усилия за привличане на ученици и студенти и изграждането у тях на трайна мотивация за донорството на кръв. Такъв пример са Великотърновският университет и Стопанската академия в Свищов. Младите червенокръстци се включват и в кръводарителските акции в църквата “Свети Никола” във В. Търново, които са традиция и се провеждат на Цветница. За четири години с активното съдействие на доброволците са проведени 14 акции, като 1112 души са дарили кръв безвъзмездно. Трябва обаче да се търсят нови подходи и методи за привличане на млади хора в тази високохуманна кауза, смята д-р Попова.

Тази година екип на БЧК ще посети Китай

Преди две години делегация на Червения кръст от китайската провинция Хънан посети Велико Търново и бе подписан договор за сътрудничество с търновските червенокръстци. Вече има покана Областният съвет на БЧК да върне визитата, а от китайците ние може да черпим опит по безвъзмездното кръводаряване, донорството на стволови клетки и органи и планинско-спасителната дейност, каза д-р Попова.
Освен с Китай, БЧК във Велико Търново има договори за партньорство с още 4 държави – Германия, Македония, Румъния и Русия. Има предложение и за подписване на договор с Турция. Най-дългогодишни са връзките с Германия и Македония, а на визитите там присъстват и генералните секретари на държавните организации. В международното партньорство са включени и младежките организации на В. Търново и Македония, като на разменни начала се провеждат обучения.
За последните 4 г. населението на областта от 245 006 души е намаляло с 11 273 души. Икономическата криза засегна силно производството, търговията и социалното положение на хората. Най-често в категорията на бедните не са само възрастните хора, а нискообразованите, самотните майки, инвалидите, многодетните семейства, коментира председателката на БЧК. Според нея тези сложни проблеми на настоящето изискват промени в самите червенокръстци, в отношенията помежду им, към уязвимите хора. А това ще увеличи престижа и ценностите на БЧК.

Д-р Надежда Тодоровска, зам. генерален директор на БЧК:

“Център за интегрирани услуги за възрастни
хора може да бъде открит във Велико Търново”

Център за интегрирани здравно-социални услуги може да бъде открит във Велико Търново със съдействието на местната организация на Червения кръст и общината, коментира в старата столица д-р Надежда Тодоровска, зам. генерален директор на БЧК. Тя присъства на отчетно-изборното събрание на Областния съвет на БЧК.
Създаването на такива центрове са инициатива на БЧК от 2003 г. като добра различна, интересна и иновативна практика. По повод на това има промени в Закона за здравето, които за първи път отварят място за интегрираните здравно-социални услуги за всички възрастови групи. Според д-р Тодоровска тази промяна е дала възможност и на медицински сестри да управляват такива центрове за домашни грижи. БЧК вече има сериозната практика във Враца, Пловдив и Варна, където се развива такава интегрирана комплексна помощ на 700 души. Д-р Тодоровска дори уточни, че вече е водила разговори с местната власт във Велико Търново, която е проявила интерес към тези услуги в домашна среда. Но това е примерът на Германия, Швейцария и Австрия, които имат такива центрове, от където се грижат за болни и самотни хора. Няма нужда пациентите да лежат в хосписи и болници за долекуване. Те ще бъдат посещавани от специализирани екипи, които да контролират заболяванията. Така хората ще се чувстват много по-спокойни в собствената домашна среда.
Що се отнася до финансирането на тези центрове, могат да се използват европрограми, публично-частно партньорство, от общината, каза д-р Тодоровска.
По повод на бежанския проблем, зам. генералният директор коментира, че има празноти в българската нормативна уредба, които трябва да се запълнят. Те касаят най-вече непълнолентите и непридружени деца, от които има много влезли в страната. На тях трябва да се осигури постоянна грижа и попечителство, за да получат всички здравни, социални и образователни услуги.

Вася ТЕРЗИЕВА, сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново