Болницата в Полски Тръмбеш се превръща в модерна база за рехабилитация

Публикувано на ср, 13 ян. 2016
8634 четения

Болницата в Полски Тръмбеш ще работи отново, след като беше закрита преди четири години поради липса на кадри. В края на миналата година тя получи разрешение за дейност от МЗ, заедно с други три болници в Плевен, с. Минерални бани и София. Стационарът в П.Тръмбеш се превръща в Специализирана болница за продължително лечение, физиотерапия и рехабилитация. От здравното ведомство уточняват, че това не означава, че здравната каса трябва задължително да сключи договор с лечебното заведение. В областта има още две специализирани болници с минерална вода във Вонеща вода и Овча могила и касата ще избира най-добрите, на които да плаща за долекуване.
Преди няколко месеца кметът на града Георги Чакъров внесе предложение в областната комисия по изработване на здравната карта за областта, в което съобщи за намеренията да се възроди болницата, която да използва минералните води в района за продължителната терапия и раздвижването на пациентите. Той обясни, че общината има готовност да въведе и телемедицина, а чрез нея да се прави скрининг на заболяванията в Северна България. Ще се обръща внимание най-вече на прединсултни и прединфарктни състояния на пациенти, които да се насочват към специализирани кабинети.Минералната вода е природна даденост при нас и трябва да я използваме пълноценно, заяви Чакъров.
Общинската болница “Д-р Методи Миновски” в Полски Тръмбеш е отдадена под наем м.г. на Българската асоциация “Европациент” с председател проф. Цветан Димитров. Тя вече носи името “Минерални бани”, Полски Тръмбеш. Според кмета Чакъров наемът не е висок – 800 лв., защото парите не са най-важни, а възможността болницата отново да заработи.
В момента на първия етаж са разположени кабинетите на джипитата, специалистите и филиала на Спешна помощ. Под наем са отдадени останалите три етажа. Общо са наети 2000 кв.м, а инвеститорът вече е вложил над 40 000 лв. за ремонти. Намеренията са болницата да се превърне в модерна база за долекуване и рехабилитация. Тя ще бъде свързана директно чрез тръбопровод с минералния извор в града. Според кмета новата болница може да стартира до 3-4 месеца.
Проф. д-р Цветан Димитров е известен български лекар и учен. През 1970 г. той внедрява много медицински новости за лечение, а 10 г. по-късно обединява хемодиализните центрове с нефрологичните диспансери и така създава структурата на нефрологичната помощ в България. Същата година е избран за национален консултант по нефрология. Проф. Димитров има над 300 научни труда и е член на Съюза на научните работници в България и Нюйоркската академия в САЩ. Има разработени над 20 проекта за общински болници.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново