Австрийски съдов хирург показа авангардна терапия в МОБАЛ

Публикувано на пн, 6 юни 2016
656 четения

Австрийският съдов хирург и ангиолог д-р Ара Угурлуглу от Университетската клиника по съдова хирургия и ендоваскуларна терапия в Залцбург води уоркшоп в МОБАЛ “Д-р Ст. Черкезов” във Велико Търново. В петък той показа най-авангардните и утвърдени техники в ендоваскуларното лечение при пет пациенти с хронична артериална недостатъчност на крайниците (ХАНК), диагностицирани в отделението по съдова хирургия в болницата. Асистираха му колеги, които работят във В. Търново.
Д-р Угурлуглу разказа, че в Австрия ангиологията е отделена от съдовата хирургия и годишно в клиниката, където работи, се извършват 800 миниинвазивни интервании на пациенти с периферна съдова болест. Шефът на МОБАЛ д-р Стефан Филев обясни, че от години болницата има опит в прилагане на такива интервенции. От няколко месеца болницата разполага с нов ангиограф, последно поколение, специализиран както за процедури за сърце, така и за всички периферни съдове. Д-р Филев допълни, че периферната съдова болест е социално значимо заболяване, при което методите на съвременната медицина могат да предотвратят болките и страданията, за да не се стига до ампутация и инвалидизация. Това е безкръвното отпушване на артерията, което предлагаме, и от този високо специализиран продукт могат да се възползват пациенти не само от Великотърновска област, но и от съседните региони, подчерта шефът на МОБАЛ. Рискови фактори за ХАНК са пациенти с диабет, тютюнопушене, повишен холестерол и хипертония. За съжаление при нас идват пациенти в напреднал стадий, когато са с рани, силни болки, не могат да се движат и се налага трудно комплексно и продължително лечение, каза д-р Александър Александров от Националната кардиологична болница, който работи във В. Търново.
Средно годишно 250-300 болни с ХАНК минават през Отделението по съдова хирургия на МОБАЛ, сочи статистиката. Голям процент от тях се лекуват с балонна дилатация и поставяне на стент за отпушване на запушения съд. Друг метод е поставяне на байпас на засегнатия крайник. Всяка от двете техники има своите предимства и недостатъци. Симптомите на ХАНК са незарастващи рани на петите или глезените, изтръпване, слабост или тежест в мускулите на крайниците, болка при покой, ограничени движения, сини нокти на краката. Лекарите съветват в тези случаи пациентите веднага да потърсят съдов хирург, защото тези симптоми могат да наподобяват и други състояния. Ако не се вземат мерки при ХАНК, се стига до инвалидизация, посочи д-р Александров.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново