8 здравни медиатори помагат за по-добър достъп до здравните и социалните служби в областта

Публикувано на пн, 10 апр. 2017
186 четения

8 здравни медиатори във Великотърновска област помагат на ромите за по-добър достъп до здравните и социалните служби. Преди дни обучението си завършиха младежи от Горна Оряховица, Елена, Златарица и Лясковец, а сертификатите за успешно преминаване през обучителната програма на Факултета за обществено здраве на Медицинския университет в София връчи проф. Ивайло Търнев, председател на фондация “Здравни проблеми на малцинствата”. Той е началник на Клиниката по неврология при Университетската Александровска болница в София, вдъхновител и основоположник на професията на здравен медиатор, много преди тя да бъде призната от българската държава.
В областта здравни медиатори работят също във Велико Търново и Павликени. Те са избрани чрез конкурси на общините, като тази година в 115 населени места в страната ще работят 215 здравни медиатори. Проф. Търнев сподели, че всяка година в хотелска база до Лясковец се провеждат срещи със здравните медиатори у нас, където се обсъждат наболели проблеми на ромския етнос.
Неврологът обърна особено внимание на пропуските при имунизациите и в момента има взрив на морбили в Пловдив, като случаите се разрастват. Тази шарка дава късни усложнения от 6 до 8 години след преболедуване и единствено имунизацията може да предотврати това тежко заболяване.
Проф. Търнев посочи още, че обучението на здравни медиатори продължава, те влизат в обществата и работят много добре. Но все още невръстни майки раждат деца и напускат болниците, без децата им да бъдат излекувани. Освен това за много ромски жени раждането е единственият гинекологичен преглед и именно медиаторите вече се намесват активно, убеждават и съдействат за разкрепостяване на този затворен кръг при ромите, макар понякога успехите да не са големи. Но без здравните медиатори пътят към гетото е още по-труден, каза проф. Търнев.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново