Радослав Златанов стана световен вицешампион на скок дължина в Лондон

Публикувано на пн, 24 юли 2017
213 четения

Радослав Златанов (вдясно) и треньорът Петър Дачев (в средата).

Великотърновецът Радослав Златанов спечели сребърен медал от Световното първенство по лека атлетика за хора с увреждания, проведено в Лондон. Състезателят на СК “Атлетика 2012” (В. Търново) се нареди втори в клас Т13 в скока на дължина в конкуренцията на 12 атлети. Златанов постигна 6.88 м в четвъртия си опит, което е и подобрен личен резултат за него. Досегашното най-добро постижение на Радо бе 6.81 метра.
В стартовия списък Златанов бе с четвърти резултат, но успя да направи много силно състезание, допусна само един неуспешен последен опит и въпреки насрещния вятър стана първи подгласник на шампиона. Възпитаникът на треньора Петър Дачев още в първия опит оглави класирането с 6.62 метра. В следващите два скока Златанов постигна 6.76 м, но се смъкна на второ място. Световният шампион и световен рекордьор Луис Гутиерес оглави подреждането, а в четвъртия опит скочи 7.40 м и с този резултат спечели златен медал. Кубинецът записа четири опита над 7.27 метра и показа, че е без конкуренцията за титлата. Американецът Исак Жан-Пол скочи 6.84 м в последния си опит, но това му стигна само за бронзов медал. За Златанов това е втори медал, спечелен на олимпийския стадион в Лондон в скок на дължина, след като през 2012 година завоюва бронз от Параолимпийските игри. На първенството на Планетата великотърновският атлет стигна до финала на 100 метра, където зае шесто място с време 11.06 секунди. В квалификационна серия Златанов бе по-бърз и пробяга дистанция за 11.04 сек. Олимпийският и световен шампион Джейсън Смит от Ирландия спечели поредна титла с 10.63 м. Отличието на Златанов е четвърто за България от първенството в Лондон. Ружди Ружди се окичи със злато и подобри световния рекорд в тласкането на гюле. Бронзови медали спечелиха Християн Стоянов на 1500 м и на Дечко Овчаров в мятането на диск.