Калина Стефанова стана вицешампион по самбо на Европейските игри в Баку

Публикувано на ср, 24 юни 2015
654 четения

Калина Стефанова (вляво) загуби финала с Яна Костенко.

Калина Стефанова донесе трети сребърен медал за България от Европейските игри, които се провеждат в Баку. На турнира по спортно самбо в кат. до 60 кг двукратната световна шампионка за жени стартира с победа с явно превъзходство с 10:0 над Яиса Лопес Хименес (Испания), а на полуфиналите елиминира Даниела Хондю (Румъния) след 1:1 точки и 1:0 предупреждения. В спора за златото Калина отстъпи на една от най-големите руски звезди в този спорт Яна Костенко, която също е двукратна световна шампионка. 27-годишната рускиня спечели златото с явно превъзходство. Във финала Стефанова получи три предупреждения и при резултат 0:3 беше отстранена. Среброто от Баку е поредно отличие в богатата колекция от медали на еленчанката. Тя е най-успешната състезателка от областта през последните 5 години. За този период от световни първенства по спортно самбо Калина е спечелила 2 златни, 2 сребърни и един бронзов медал. Стефанова започна спортната си кариера в еленския клуб “Ипон 87”, където тренира при треньора Иван Мирянов. В националния отбор по джудо и самбо за жени е от 2010 година. В колекцията си има и два сребърни и един бронзов медал от европейски първенства за жени, европейска титла по самбо за девойки. Калина е най-младият почетен гражданин на Елена. Едва 20-годишна, тя бе отличена с високото звание за отличните ѝ спортни постижения и прослава на родния град. От миналата година се състезава в Първа немска Бундеслига по джудо като състезател на клуб “Динамо” – Бранденбург.