Калина Стефанова и Галя Иванова вицешампионки на световните игри по бойни спортове в Русия

Публикувано на пт, 25 окт. 2013
414 четения

Две състезателки от областта спечелиха единствените отличия за България на световни игри по бойни изкуства в дисциплината самбо. Форумът в “Ледения дворец” в Санкт Петербург бе за най-добрите. Участваха само призьори от олимпиади, световни и европейски първенства в олимпийски и неолимпийски спортове. Надпреварата бе под патронажа МОК. Във второто й издание отличията си оспорваха 15 вида спорт. 18-годишната Галя Иванова спечели пореден медал през сезона. Към европейската титла за жени и бронза от световното за девойки до 18 г. тя прибави и сребърен медал от световните игри. В спора за златото свищовлийката отстъпи през титулувана рускиня – двукратната световна шампионка Елена Бондарева. В по-горната категория до 52 кг на второ място се подреди Калина Стефанова. Двукратната световна шампионка за жени прегази 4 съпернички по пътя към финала. В решителната среща еленчанката загуби от французойката Лаура Фурниер. Калина да мечтае за златен трипъл от световното за жени, което ще е поправителен изпит за изгубения финал в Санкт Петербург. Освен Стефанова на световното, което е след по- малко от месец отново в Санкт Петербург, ще участва и Галя Иванова при най-леките в кат. 48 кг.
Междувременно два златни, два сребърни и един бронзов медал спечелиха джудистите от “Ипон 87” на Международния турнир по джудо в Пловдив. В надпреварата участваха 631 участници от 34 клуба от България, Гърция, Румъния, Сърбия и Македония.При момчетата Мирослав Тодоров в категория до 46 кг завоюва златен медал. Отново при момчета в категория до 27 кг Мартин Стойков спечели сребърното отличие. При юноши младша възраст Ивелин Карачоров спечели сребърен медал в категория до 55 кг, Йордан Мирянов до 66 кг стана 5-и при конкуренция от 27 състезатели. При юноши старша възраст в категория до 73 кг Николай Кисьов спечели златния медал след категорични четири победи. В категория до 60 кг Милен Йорданов се класира седми при конкуренция от 22 състезатели. При младежите в категория до 60 кг Стефан Цончев взе бронзовия медал, а Пламен Иванов в кат. до 66 кг остана седми.