Етърци с блестящо представяне на националния Великденски турнир

Публикувано на чт, 13 апр. 2017
234 четения

“Етър” (2008)

“Етър” (2005)

Момчетата на “Етър”, родени 2005 година, показаха по категоричен начин, че са сред най-силните отбори в България в своята възраст. Възпитаниците на треньора Стефан Ангелов станаха втори в силния национален Великденски турнир в Дряново, като допуснаха много спорна загуба на финала с 1:0 от “Спартак” (Плевен). Близо 500 деца от 32 от най-силните клубове в страната в две възрасти – 2005 и 2008 г., събраха организаторите в Дряново, което превърна надпреварата почти в държавно първенство.
Турнирът бе открит от спортния министър проф. Даниела Дашева, негови патрони бяха капитанът на националния отбор Светослав Дяков, бронзовият медалист от САЩ-94 Пламен Николов, наставникът на “Етър” Станислав Генчев и др.
“Етър” участва с два отбора, които направиха изключително представяне и спечелиха всеобщото уважение.
Родените 2005 г. бяха в група с “Локо” (Сф), “Спартак” (Пл) и “Черноморец” (Балчик). Момчетата на Стефан Ангелов бяха безупречни и първо на старта биха плевенчани с 2:1, после разгромиха състава на “Локомотив” (София) с 9:0, а в последната си среща биха с 3:0 и “Черноморец” (Балчик).
Това им донесе първото място в предварителната група, а на четвъртфиналите срещнаха “Добруджа”. Мачът протече оспорвано и с много здрава игра, като 60-те минути не донесоха гол в нито едната врата – 0:0. Стигна се до изпълнение на дузпи, при които “виолетовите” бяха по-точни и спечелиха с 3:2!
Така те се класираха за полуфинал срещу силния тим на “Берое”. И тук рулетката на дузпите се оказа решаваща. Мачът започна с първоначален натиск на старозагорци, който обаче доведе само до три удара от статични положения покрай гредите. Постепенно “виолетовите” изнесоха играта напред и опасностите пред вратата на “Берое” зачестиха. Няколко чисти възможности имаше пред етърци, но излизащите в голова позиция нападатели или стреляха във вратаря, топката профучаваше до гредите. В последните минути умората също си каза думата, а защитата удържа беройските атаки и редовното време завърши 0:0.
Стигна се отново до дузпи, където “Етър” пак бе водещият отбор. При първите пет удара вратарят Теодор Иванов спаси два, докато два удара на нашите излязоха в аут или срещнаха гредата. След 3:3 последваха изпълнения до победа. При осмите дузпи Теодор Иванов за трети път спаси, а Николай Димов вкара решаващото попадение за крайното 6:5.
Така “виолетовите” се изправиха на финал за отличието срещу “Спартак” (Пл), когото бяха били още в групата си. Плевенчани също стигнаха до полуфиналите, където елиминираха “Лудогорец”.
На финала срещу “Спартак” съперникът поведе в 7-ата минута с 1:0. Скандалът стана в 21-ата минута, когато за игра с ръка в пеналта реферът отсъди логична дузпа за “Етър”. Треньорът на плевенчани обаче нахлу на терена и мачът бе прекратен за 4 минути, при което съдиите се опитваха да изкарат треньора. Това повлия на етърци и от бялата точка Атанас Атанасов стреля в напречната греда. Върналата се топка след разбъркване бе вкарана в мрежата за 1:1, но реферите отмениха гола заради втора топка на терена. До края на мача “виолетовите” постоянно атакуваха и направиха куп пропуски, но накрая останаха със сребърните медали.
Малшанс от една пропусната дузпа лиши другия ни тим етърчета, родени 2008 година, от може би първото място в турнира и ги остави чак пети. Момчетата на треньора Цветан Райков доминираха във всичките си срещи и категорично надиграваха съперниците.
След разгрома на старта срещу “Шампионите” (Варна) с 5:1, етърци разбиха с 5:0 и “Черно море”, а в третия си мач разпиляха със 7:0 и “Локомотив” (Пд).
Така след три победи те също станаха първи в групата и четвъртфиналът ги противопостави срещу добре познатия им съперник от първенството “Янтра-2013” (Габрово).
За жалост дузпите тук донесоха малшанс… Мачът бе много драматичен. Габровци поведоха с 0:1, но “Етър” изравни – 1:1, след което имаше пълен превес и направи много пропуски. Двубоят обаче завърши наравно и се стигна до дузпи.
Там след изпълненията на всички играчи отново равенството бе пълно и чак при осмите дузпи “Янтра-2013” измъкна победата с 5:4.
Това прати “виолетовите” в битка чак за 5-8 място. Те бяха страхотни и там – удариха с 3:0 домакините от “Локомотив” (Дряново), а в мача за 5-6 място срещнаха отново съперника си от предварителната група “Черно море”.
Варненци първи поведоха с 0:1, но играчите на Цветан Райков отново показаха характер и стигнаха до победата. Момчил Коев наниза две попадения, а едно добави Петър Тишков за ценния успех с 3:1. Петото място от 16 отбора е отличен атестат за момчетата, които реално заслужаваха и да са много по-напред.
На тържественото награждаване двата тима на “Етър” не само получиха отличия, но и всеобщото признание на присъстващите специалисти за най-запомнящо се участие в силната надпревара.