Заплата, по-висока от професорската, заработват студенти в центровете на ВТУ

Публикувано на пн, 27 мар. 2017
3027 четения

Месечна заплата, по-висока от професорската, която е около 900 лв., заработват някои студенти на търновската алма матер. Те се трудят за различни компании със свои представителства във Великотърновския университет, съобщи ректорът проф. Христо Бонджолов. ВТУ има договори за сътрудничество с около 10 фирми, които предлагат възможност за практика на студентите в реална работна среда. “На този етап в тях работят около 400 души, но предлаганите работни места за студенти са около 1000. Има свободни места, но няма желаещи да работят. Оказва се, че по-голяма част от младите хора искат да получават висока заплата, без да си дават сметка дали имат необходимата квалификация за това”, сподели наблюденията си проф. Бонджолов.
24 компании ще участват в най-големия кариерен форум в България, на който домакин ще бъде ВТУ. Националните дни на кариерата “Добра кариера, добър живот” ще се проведат на 29 март в Пети корпус на ВТУ. Традиционната среща на бизнеса и студентите се организира за 13-а поредна година в старата столица. Идеята на форума е да срещне младите хора с бъдещите им работодатели, които представят тук стажантските си програми и свободните работни места. “Ще присъстват работодатели от сферата на финансите, застраховането, човешки ресурси, хранително-вкусова промишленост, търговия, аутсорсинг и ИТ сектора и други”, информира ректорът.
Управителят на JobTiger Светлозар Петров, който е основният партньор на вуза в организацията на кариерните дни, каза, че в момента фирмите имат нужда от най-различни кадри, включително и от общи работници. “Има голямо търсене на кадри в аутсорсинга и ИТ сектора, но там ключово умение е владеенето на чужд език”, каза Светлозар Петров.
Той съобщи, че екипът на JobTiger разработва индустриална карта на България, която обхваща всички производствени предприятия, университети и професионални гимназии. На картата ще бъдат отбелязани 750-те най-големи предприятия, в които работят 225 000 души и заработват 35 млрд. лв. Включени са 51 университети и около 400 професионални гимназии. Готовият проект за индустриалната карта ще бъде представен през април.
Проф. Бонджолов информира, че бакалавърските и магистърските програми се съобразяват с търсенето на пазара на труда и една от новостите е въвеждането на 60 часа чужд език за всички специалности. “ВТУ предлага обучение по 20 чужди езика, така че студентите могат да направят избор. Нивото на владеене на чужд език е потребност на бизнеса. Ние се съобразяваме с това и коригираме програмите, за да предложим на студентите необходимата квалификация. Оттам насетне всичко е в техни ръце, всичко зависи от тяхната активност и самоподготовка”, подчерта проф. Бонджолов.
В рамките на форума ще се проведат предварителни специализирани работилници. Там студентите ще могат да се запознаят в детайли с подготовката за автобиография и мотивационно писмо, да получат важни съвети за поведението си по време на интервю за работа, както и да получат кратка информация за фирмите, които участват във форума.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново