Зам.-кметът инж. Венцислав Иванов: “Павликени става модерен град, но населението намаля с 30 на сто”

Публикувано на чт, 17 авг. 2017
2629 четения

Венцислав Иванов

Трима инженери управляват Община Павликени. Това са кметът – строителният инженер Емануил Манолов, единият му заместник – електроинженерът Венцислав Иванов, и вторият – Анастасия Вачева, която е машинен инженер. С най-дългогодишен опит в администрацията обаче е инж. Венцислав Иванов, почетен гражданин на града, който досега е бил два мандата кмет на Павликени – от 1991 – 1999 г., след това председател на Общинския съвет един мандат, а от 2007 г. досега е зам.-кмет. Той е домакин на “Янтра ДНЕС” при посещението ни в Павликени.

Преди 25 г. общината
изнемогваше финансово

Беше много трудно в първите години след 1989 г., бяхме на купонна система, а ние, като кметове на общини, имахме някакъв малък ресурс за онкоболните, нямаше делегирани бюджети за социалните структури. Наложи ми се при двама болни от рак да преценя кой да живее и кой не, без да съм специалист. Тогава здравните и социалните заведения се управляваха с бюджета на общината, връща историята преди 25 г. инж. Венцислав Иванов. И допълва, че в случая с екипа си решили да помогнат и на двамата онкоболни, като разделили оскъдните средства поравно. И не само това, всеки ден идвали хора да се жалват и да искат нещо от кмета – нямам ток, нямам вода, искам жилище, няма място в детската градина, казвали хората. На шестия месец ми писна и си подадох оставката в Бюрото на партията, която ме издигна. От там му се скарали и го изпратили да си кара работата на кметския стол. Но от това не станало по-лесно на младия кмет, който тогава бил на 35 г. После въпреки оскъдните средства с пари на общината били изградени Домът за възрастни хора в Караисен и Домът за деца с увреждания в Михалци, здравната служба в Лесичери и с тези обекти зам.-кметът досега се гордее.

За четвърт век са закрити
24 учебни заведения

За съжаление, за тези 25 години затворихме 24 училища и детски градини в общината, населението намаля с една трета. Пред 1992 г. бяхме 34 000 души, а днес нямаме и 24 000 души. Това са 30 %, което е тревожен факт. Но веднага зам.-кметът добавя, че сега на преден план било закриването на училището в Караисен и дори има решение на Общинския съвет. Министърът на образованието обаче оспорил това решение. Според инж. Иванов обаче, не може да се води учебен процес с 0-15 деца. Но пък училището в Караисен ще бъде предложено да придобие статут на средищно, тъй като има пътуващи 10 деца. Така ще получава допълнителни средства от държавата.
А поради обезлюдяването на Павликени вече имаме липса на кадри и работни места, на деца за детските градини, на ученици за училищата. В селата пък са останали хора на доизживяване, почти никъде няма поминък, с изключение на няколко земеделски кооперации, отчита инж. Иванов.

Павликени вече е
газифициран град

Това го превръща в модерно средище, тъй като с газ се отопляват всички обществени сгради, в това число училища, болницата, детските градини, общинската администрация и много частни жилища. С това инж. Иванов много се гордее, защото 8 г. като кмет е работил за тази кауза. Освен това всички общински пътища са асфалтирани. Изграден е стадионът, още покритият басейн, доста игрища, комплекс за социални услуги с центрове за настаняване от семеен тип. За модерната пречиствателна станция за отпадни води на Павликени, с която може да се гордее всеки общински град, инж. Иванов обаче има по-друго мнение. Според него този обект не е бил най-необходим за града.
На преден план сега е да бъде доизграден обходният път на Павликени, проектът, който отлежава десетки години. В АПИ вече се предадени всички документи и има уверение, че през 2018 г. или по-догодина Пътната агенция ще го включи в своите планове за строителство. Така големите камиони ще заобикалят града и няма да рушат вътрешните шосета и жилища на хората. Инж. Иванов веднага добавя, че идеята за този обходен път е много добра, но по време на неговото кметуване едва се осигурявали пари за заплати, та камо ли да се строи път.

Подмяната на водопроводите
продължава и т.г.

През 2016 г. е завършен първият етап за подмяна на водопроводите в Павликени и проектът е бил за 3 млн. лв. Сега започва вторият етап, според който по проект за 4 млн. лв. ще бъдат подменени всички захранващи водопроводи в града и около него. Така загубите по водопреносната мрежа, които бяха 82 %, ще бъдат намалени. Павликени и Сухиндол са единствените общини в областта, които не използват вода от язовир “Йовковци”, имат собствени шахтови кладенци, но режим на водата няма. Навремето, когато правили проекта за водоснабдителната система от язовира, на проектантите им се сторило, че Павликени и Сухиндол са далеч и така двете общини били изключени. Но мечтая да изпълним програмата на кмета инж. Манолов, тогава след три години Павликени ще бъде съвсем друг град. Действително тази програма е много амбициозна, кметът работи с голям хъс и ми е драго да му помагам. Много е добре, че напъва, когато е необходимо, иначе после няма смисъл, е откровен зам.-кметът.

Липсата на кадри е
тревожна във всяка сфера на живота

А дали недостигът на кадри, който вече се чувства във всяка една област на икономиката и социалната сфера, няма да бъде препъникамъкът за тази амбициозна кметска програма, питаме инж. Иванов. А той казва, че голяма грешка е закриването на техникумите в страната. Сега в машиностроителните заводи има голям недостиг на стругари, шлосери, фрезисти. А такъв техникум е съществувал в Павликени, но държавата го закрила. Сега пък казваме, че ще го откриваме поради дефицита на средни специалисти. Все пак е останала Гимназията по аграрни технологии “Цанко Церковски” в града, която тази есен ще стартира със 7 паралелки, което си е истински успех. Училището, от държавно и финансирано от МЗХГ, вече е общинско. Тази година стартира мащабен проект за реконструкция на стойност 1,3 млн. лв., финансиран по ОП “Региони в растеж 2014-2020”. Инвестицията включва основен външен и вътрешен ремонт на сградата, оборудване и обзавеждане с компютърни конфигурации.
На преден план са също ремонти на улици в Павликени, саниране на сградата на читалището и изграждане на отопление. За това има проект от много години, но общината все не може да се вреди за финансиране. Изпраща проекта си към много фондове и програми, сега се надяваме най-после да успеем, смята инж. Иванов.

Извозването на отпадъците вече
е препъникамъкът за бюджета

Като най-голям проблем за Общината зам.-кметът определи извозването на битовите отпадъци. Всеки ден четири автомобила пътуват по 135 км на отиване и връщане към депото в Санадиново, община Никипол, и тези разходи няма кой да ги поеме. Там е определено Павликени и районът да карат сметта. Администрацията вдигна малко промила, но хората са недоволни, започнаха да не плащат данъци. За обработка на 1 т отпадъци Павликени плаща 70 лв. на Санадиново. И разходите по управление на тези отпадъци годишно надминават 1 млн. лв. Оказва се, че тази европейска цена е твърде скъпа за нас и единствената възможност е да събираме отпадъците разделно и да ги рециклираме на претоварна площадка. Впрочем такава вече се изгражда, като след това за Санадиново ще отива много по-малко битова смет и съответно по-малко общински пари за тяхната преработка. Но всичко зависи от гражданите, които трябва да изхвърлят отпадъците разделно. Съдове за това са осигурени, подчерта инж. Иванов.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново