Явор Божанков, народен представител от “БСП за България”: “Питам се – дали не е частен интерес магистралата за Русе да минава по комбинираното трасе?”

Публикувано на пт, 22 Дек. 2017
1306 четения

– Г-н Божанков, ядосахте АПИ с искането си трасето на автомагистрала “Русе – Велико Търново” да минава по-близо до Горна Оряховица. Заплашихте управляващите и с протест, ако не се вслушат в мнението на хората. Защо е толкова важен този въпрос?
– Агенция “Пътна инфраструктура” провежда осведомяване, а не обсъждане, и поставя хората пред свършен факт. На вниманието ни беше поднесен единствено доклад за оценка на въздействието върху околната среда. Нито един от вариантите на трасетата и връзките не е обсъждан публично с гражданите. Не приемам тезата, че щом е качен в сайта им, гражданите са можели да дадат предложения по него. Не е сериозно при проект за 600 млн. евро, който ще реши съдбата на поколения българи, да кажеш: “да сте намерили документите в сайта, съжаляваме.”
Темата за трасето дойде на дневен ред, когато тръгнаха и първите обществени обсъждания по ОВОС. Присъствах на тях. Хората поставиха въпроси за трасето и как то ще се свърже с населените им места – проблемът, който е най-важен за тях. Експертите не успяха да отговорят на въпросите на хората.
Очакваме тази магистрала да послужи за икономическо съживяване на Северна България, както вече се случи в Южна. Това е една от причините да имаме разлика в инвестициите 6:1 в наш ущърб.
– Затова ли бизнесът на Горна Оряховица и Лясковец се обяви в подкрепа на синия вариант на трасето? С какво той е по-добър?
– Основното притеснение за всички нас е, че магистралата минава твърде далеч. Пренебрегната е всякаква икономическа логика. В момента старият път Русе – ВТ е с дължина 105 км, а проектът за новата магистрала е 133 км. Това е сериозна разлика.
Направихме среща не само с гражданите на областта, но и с бизнеса. Това са хората, които се занимават с логистика, производство превоз на товари и имат заводи – същите хора, които имат най-голям принос в местната икономика. Те знаят как ще се отрази по-дългото трасе на икономиката на населените места. Без колебание те заявиха, че за тях

всеки километър е
важен и се отразява на
конкурентоспособността
на българските
предприятия.

В региона има фирми, които работят на румънски пазари. Увеличаването на дължината на трасето с почти 30 км означава увеличение на разходите им за транспорт и на вредните емисии от камионите. Затова те вероятно ще предпочетат да минават по стария път.
Хората задават логичния въпрос защо е избрано комбинираното трасе, след като синьото е много по-кратко. Това е проект със значение за стотици години напред. Ако сметнем спестяванията в гориво за тези 30 км – представяте ли си колко милиони са това напред в годините. А вредните емисии, които уж държавата се опитва да ограничи?
– Поставял ли сте въпроса пред МРРБ, АПИ и други институции?
– Логично хората се питат защо е избрано това трасе. И аз като техен народен представител поставям същия въпрос навсякъде – в МРРБ, в АПИ. Отговорите, които получавам, са разнопосочни. Едни казват, че червеният и комбинираният вариант са по-евтини за строителство заради терена. Други казват, че по трасето на синия има археология и влиза в “Натура”. Аз не съм експерт и затова направих срещи и с хора, които разбират материята, за да не бъда подведен. Еколози ми казаха, че има “Натура”, в която е забранено строителството, и такава, в която не е.
Заради тези нелогични, разнопосочни обяснения, които получавам, започвам да търся и трето обяснение – кой има интерес магистралата да бъде по-далеч? Има ли по трасето терени, кариери за изкопни материали или нещо друго, което налага трасето да бъде изместено. Ако такова нещо има и интересът на обществото е засегнат заради частния интерес на няколко души, ще дам всичко от себе си това да стигне до хората!
– Какви рискове крие комбинираното трасе? Защо то е толкова лошо, според Вас?
– Когато трасето на магистралата е далеч от стария път, ние нямаме алтернативен път. А виждате, че по магистралите инциденти се случват. АМ “Хемус” постоянно е затворена след аварии. Когато трасето и старият път са близо, веднага имаме близка алтернатива. При това старият път минава до населени места с болници и пожарни служби.

Когато трасето е
по средата на нищото,
нямаме алтернатива
на маршрута.

По отношение на връзките – в Горна Оряховица имаме единомислие и с бизнеса, с гражданите, с кмета, с Общинския съвет, чуваме се често, а ОбС излезе с обща декларация.
Друг голям проблем е, че не са предвидени модерни връзки. Това касае Русе – Велико Търново и Хемус. В момента, за да стигнеш от летището и от гарата в Горна Оряховица до основния път за Румъния, трябва да преминеш през селата Първомайци и Поликраище, по един стар малък мост, после покрай къщите на хората. А питате ли как жвиеят хората в прах, вибрации и страх от катастрофи? Това не е европейско, модерно, това не е нормално!
Не приемам за отговор, че трябва да продължим да минаваме оттам. Ако досега сме живяли в ХХ век, няма да позволим да продължава така. Ще живеем в XXI век, където е нормално с големите инфраструктурни обекти да се свързваме по скоростен път. Това е минималното, което трябва да бъде направено.
– Казвате, че приближаването на трасето ще повлияе на триградието Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец?
– Какво имаме в Горна Оряховица – летище с концесионер, което се развива в този момент, модерна жп гара, която е най-голямата разпределителна гара в региона. Те не са само на Горна Оряховица.

трябва да разглеждаме
Велико Търново,
Горна Оряховица и
Лясковец като една
цяла агломерация

и да мислим 20-50-100 години напред. Тогава това ще бъде едно модерно триградие, сърцето на Северна България.
Велико Търново е културен и туристически център. Той няма да има летище и гара, защото няма такива дадености. Както и Горна Оряховица няма да има тази история и култура. Лясковец добавя производствени и логистически мощности. Затова агломерацията се допълва от всяко населено място с неговите предимства. Трява да мислим за интегритета на трите вида транспорт – железопътен, въздушен и сухопътен. Ако отдалечим магистралата твърде много, тогава единият транспорт се отдалечава и другите два страдат. Добавяме и плановете за интермодален терминал, които зависят от това.
Хората от Велико Търново трябва да имат модерни връзки да стигнат до летището. И това разглеждам в контекста на друг проблем – да решим вътрешните връзки между трите населени места. Хиляди пътуват през Арбанаси всеки ден, а тунел би скъсил разстояние, време и пари. Би поставил началото на същинското интегриране на трите града.
Затова на общественото обсъждане поставихме и тази тема, която не е официален вариант. Проектанти от град София представиха трасе, което минава между Горна Оряховица, Велико Търново и Лясковец, по-близо е до трите града, продължава с тунел, който пък е мечта от много време за модерна връзка между двата града.
Ние трябва да лобираме и да използваме всички възможности, за да постигнем не само добро трасе и добра свързаност, но и да потърсим най-добрия вариант за решаване на вътрешните транспортни проблеми на градовете около този голям инфраструктурен проект, а не да действаме на парче.
– АПИ се аргументира, че синьото трасе е прекалено скъпо, а предложеният от Вас нов вариант на трасето не е минал през ОВОС.
– Защо бягаме от оскъпяване? Инвестицията е за 100 години напред и ако държавата сега иска да спести определена сума, тя дългосрочно ще обрече два града на забрава, а бизнесът да плаща стотици милиони лева годишно от зле планирано трасе. Това ли е добрата политика на управляващите?
От друга страна, всяка стотинка, вложена в строителство, ще отиде в български строителни фирми и чрез тях в българската икономика и семейства. Инвестицията в инфраструктура не отива в нищото, тя се отплаща. Не е толкова страшно, когато някой каже – това трасе се оскъпява.
На запад има магистрали, които са на няколко нива; тунели на нива; възли, които са произведение на изкуството. Защо не може и ние директно да отидем в XXI век и да направим нещо модерно?
Не забравяйте, че вероятно ние, като шофьори, ще трябва да си плащаме, за да минаваме по това трасе. Дали ще е с въвеждане на тол система или със заем, който после чрез данъците си ще трябва да изплащаме, всеки лев за строителството ще излезе от нашия джоб. Затова имаме думата и трябва да бъдем чути.
Експерти по ОВОС и инфраструктура ме информираха, че още при заданието синият вариант е ощетен. Смятат, че е възможно това да не е случайно. Екип от юристи и еколози предложиха своята безвъзмездна подкрепа за каузата. Вече текат анализи и не изключвам да си търсим правата и по този ред.
– От АПИ посочват, че град Свищов иска комбинирания вариант?
– Нямаме нищо против на север да се реализира той, а на юг по синьото трасе. Предвижда се втори мост на р.Дунав при Русе, макар първият да има достатъчен капацитет. Той се забавя заради пунктовете. От Видин до Русе няма нито един мост. Такъв трябва да има при Свищов. Това би дало заслуженото развитие на града.

Опитите да се
противопоставят
български граждани
е чудовищен.
АПИ прави точно това.

Да извадим декларацията на Горна Оряховица, Поликраище и други и да мерим кой град колко население има и коя декларация е по-важна? Това е отвратително! Трябва да се засрамят. Убеден съм, че ще изненадаме всички с единството си въпреки явните опити да ни разделят и владеят, сякаш сме крепостни селяни.
Очакваме експерти и представители от АПИ и министерството да проведат закъснелите обсъждания с гражданите и бизнеса по трасето и връзките. Тогава ще поставим въпросите и ще очакваме конкретни отговори. Километър по километър ще питаме в най-подробен детайл. Готови сме да водим експертен дебат и няма да позволим да ни замажат очите.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново