“Нова република” представи приоритетите си за развитието на образованието и спорта

Публикувано на вт, 21 мар. 2017
142 четения

Проф. Вили Лилков и Иван Иванов представиха вижданията на “Нова република” за развитието на образованието, науката и спорта.

Вижданията на “Нова република” за развитието на образованието и науката и на спорта бяха двете теми, обсъждани по време на кръгли маси, организирани от водача на листата Иван Иванов. Програмата за спорта на републиканците беше представена от проф. Вили Лилков. Той обясни, че коалицията предлага специализирана програма за дългосрочното развитие на спорта в България. Републиканците настояват той да е приоритет в държавната политика. От коалицията посочват 20 съществуващи проблеми и 20 конкретни решения за справянето с тях.
Системата на физическото възпитание и спорта в България не работи ефективно. Нивото на физическата дееспособност на децата и учениците, в сравнение с техните връстници от предишните поколения, е рязко занижено. Българските ученици и студенти са сред най-склонните в Европа към употребата на алкохол и наркотици. Само 4 % от българите са членове на спортни клубове. От над 5000 спортни клуба, регистрирани в Министерството на младежта и спорта, над 90 % от тях имат в състава си от един до трима специалисти, уточни професор Лилков.
Според десните, в центъра на Националната система на физическото възпитание и спорта трябва да бъдат поставени общините, които да възстановят ДЮШ, а за фирмите и физическите лица, които подпомагат развитието на спорта, са предвидени данъчни облекчения. Друга основна точка от програмата е въвеждането на т.нар. отчисления от всички видове хазарт и национални лотарии за финансиране на спорта в България. Към момента такъв ангажимент има единствено Спортният тотализатор, който отделя 144 милиона лева годишно.
“Нова република” са за това спортните бази да са общински, с изключение на тези от национално значение. Според тях е нужно да бъде приета национална програма за изграждане и реконструкция на спортни обекти и съоръжения и преобразяване на спортната база във всички български училища.
В дискусията, посветена на Пътната карта за образователна реформа на “Нова република” се включиха проф. Веселин Методиев, бивш министър на образованието, и проф. Евгений Дайнов. Републиканците са категорични, за да се възроди силната, здрава и образована българска нация, е необходимо да се започне с рязко увеличение с над 20 процента на учителските заплати още през първата година. Парите обаче не трябвало да се разпределят на принципа на всекиго по равно, а според качеството, което получават децата. Десните настояват още да се въведе мандатност на директорската длъжност в училищата. От “Нова република” ще искат и да се въведат нови държавни изисквания за упражняването на професията, сред които да е и задължителна магистърска степен за преподавателите. Освен това от коалицията настояват и за въвеждането на система за атестиране. При нея ще се прекратяват трудовите договори на учителите с отрицателни атестации.
В програмата е включена и ревизия на администрацията в образованието на всякакво ниво и съкращаването ѝ с минимум 30 %. “Нова република” обещава и да увеличи бюджета за образование от 3,3 % до средноевропейското равнище от 5,6 % в рамките на мандата. Също така парите за научноизследователска и развойна дейност щели да бъдат увеличени от 0,9 % на 1,5 % от БВП.
Весела КЪНЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново