Велико Търново ще бъде център, който обединява науката и образованието с икономическото развитие на региона

Публикувано на чт, 16 мар. 2017
137 четения

Велико Търново трябва да се привърне в център на високотехнологични производства и промишленост, който не замърсява околната среда. Това е целта, която ние – кандидатите за народни представители от 4МИР Велико Търново, искаме да постигнем. Велико Търново се нуждае от високотехнологичен бизнес парк и логистика на високотехнологични производства. Велико Търново трябва да стане академичен център, който обединява науката и образованието с икономическото развитие на региона. Тук е най-голямото регионално звено на БАН – регионалният академичен център “Стефан Дудунев”, Националният военен университет и Великотърновският университет.
Как ще го направим?
Да развием българското производство и да създадем работеща икономика, която гарантира трайни работни места и високи доходи, означава да направим три неща:
– Държавата да застане на мястото си като партньор и гарант.
-Да създадем стимули и за перспектива.
– Да подобрим ефективността и ефикасността на публичните разходи.
Ние предлагаме, първо, разработване на краткосрочни регионални планове за възраждане на икономиката поне в едно до три основни направления във всички 28-областни центрове. Определяне на структуроопределящи предприятия във всеки регион. В местната власт ще работим за развитие на общинска икономика – възраждане на БКД-фирмите.
Второ, насърчаване създаването, развитието и научноизследователската дейност на предприятия в перспективни високотехнологични производства и такива с висока добавена стойност. Провеждане на координирана политика между отделните сектори с цел повишаването на равнището на образованието, на науката, на технологиите и иновациите.
Трето, развитие на военната промишленост с цел използване на съществуващи мощности и специалисти и включване на България в проекти с тази цел на НАТО.
Четвърто, редуциране на лицензионните, разрешителните и регистрационни режими, стопиране на произвола и репресията от страна на държавни органи и длъжностни лица, както и намаляване корупцията.
Пето, фискални стимули за продукция с висока добавена стойност в страната: нулева ставка данък печалба за предприемачи до 35 години, които в рамките на 24 месеца да създадат минимум 5 работни места и реализират оборот до 150 000 лв.
Шесто, създаване на Фонд “Индустрия” с начален капитал от 500 млн. лв. за дялово финансиране на предприятия на база десетгодишна стратегия за създаване и развитие на индустриални мощности на пазарен и регионален принцип.
На българската икономика са нужни инвестиции. През 2016 г. чуждите инвестиции се свиват с над 46 % по данни на БНБ. Защо стигнахме до тук въпреки растежа и постиженията, отчитани от ГЕРБ? Статистиката показва, че само за период от 2 г. (2014 и 2015) са били усвоени около 40 % от средствата от целия бюджет за Програмния период 2007-2013 г. Така разплащанията по европрограми в голяма степен изкривява данните за инвестиционния климат в страната. През 2016 г. обаче няма изплащане по програмите и могат да се видят истинските нива на инвестиции, без помощта на парите от ЕС.
Всички трябва да се замислим какво става с българската икономика след 2020 година. Как ще работи тя без парите от този програмен период. Липсата на политическа стабилност, която се генерира от ГЕРБ и липсата на последователност в политиките за управление на държавата генерират стопанска несигурност.
В Програмата на БСП за България казваме: за да увеличим инвестициите в българската икономика са необходими:
– Публична администрация, която да облекчи максимално всеки един потенциален инвеститор.
– Намаляване на административните и регулаторни бариери пред бизнеса.
– Съдебна реформа, която да увеличи сигурността на инвеститорите и да намали корупцията.
– Фискална политика, която да намали и подобри ефективността на публичинте разходи.
Ние предлагаме преструктуриране на Българската агенция за инвестиции и превръщането ѝ в звено пряко подчинено на бъдещия министър-председател и създаване на условия за стимулиране продажбите на български стоки извън граница.
Стратегическа подкрепа и инвестиции в наука. Създаване на фонд “Иновации” с начален капитал от 150 млн. лв. за подкрепа на млади български инженери и специалисти, които да създават фирми и да развиват свои марки, а не да бъдат купувани за жълти стотинки от големи чужди компании.
Подобряване на ефективността и ефикасността на публичните разходи. Анализ на средствата, разходвани от държавните структури за ползване на сграден фонд, автомобилен парк, комуникационна техника и др. Ограничаване на разходите и намаляване тежестта към бюджета.
Утвърждаване на добре работещ и резултатно ориентиран контрол в публичния сектор. Оценка на функционирането и резултатите от дейността на контролните институции. Актуализиране на нормативната уредба и привеждане в съответствие с възникнали нови потребности при прилагането на контрол в държавното управление.
Две са основните цели на Програмата на БСП за България в областта на икономиката. Първата и особено важна и належаща е развитието, възраждането на икономиката. В момента държавата разчита само на кредити и еврофондове, за да отчита все пак някакъв растеж. Не успеем ли да възродим икономиката на държавата България няма никакъв шанс да върви напред и да се развива.
Каква е структурата на нашата икономика – най-голям е секторът на услугите (67 % от БВП), индустрията е на второ място (19 % от БВП), а селското стопанство се колебае между 5 и 6 % от БВП. Производственият сектор – индустрия и земеделие, формира по-малко от 25 % от БВП на България. В тази връзка икономиката на страната се нуждае от “възраждане на индустрията” – промяна в структурата на икономическата дейност към сектори, технологии или задачи, които се очаква да предоставят по-добри перспективи за икономически растеж.
Втората ни цел е образованието. Дори в момента, при свитото производство, липсват подготвени кадри и този проблем ще се задълбочава все повече и повече. Това налага и формирането на държавен фонд “Образование”, който да подпомага освен обучението на специалисти и развитието на високи технологии. Това може да изведе държавата по нов път на развитие, ползвайки научния и експертен потенциал, неглижиран през последните години. В тази връзка неизменна част от възраждането на икономиката е силното и обвързване с иновациите, без които българската промишленост няма да е конкурентоспособна на световните пазари както в областта на нови производства, така и в индустриите, които са традиционни за България. Нашата цел е създаване на модел, който се основава на провеждането на политики с цел повишаването на равнището на образованието, на науката, на технологиите и иновациите.
Икономиката и образованието са двете направления, които могат да се окажат решаващи за излизане на държавата от дълговата спирала, в която в момента се намира, и да я направят конкурентоспособна. Активната роля на държавата в тези две направления ще даде възможност за повишаване стандарта на живот на хората и ще им осигури възможност да правят планове за бъдеще не някъде по света, а в България.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново