Проф. Георги Камарашев, зам.-кмет на Община Велико Търново: “С кръгов пътен възел пред съда облекчаваме трафика в центъра”

Публикувано на чт, 28 апр. 2016
930 четения

– Проф. Камарашев, шофьори и пешеходци са с усещането за транспортен хаос по великотърновските улици. Ситуацията се усложни със затварянето на ул. “Магистрална” за ремонта ѝ. Как може да се облекчи положението?
– От последното разкопаване на ул. “Магистрална” преди 4 години за водния цикъл до сега броят на автомобилите във Велико Търново се е увеличил значително и това е една от причините за тежкия трафик в града. Общината полага усилия да се създаде ред в този привиден хаос. Обмислихме варианта да отворим едната лента на ул. “Магистрална”, докато вървят ремонтите. Като претеглихме вероятностите, се получи така, че ще облекчим трафика ѝ, но е много голяма опасността от тежки катастрофи там. Затова преценихме, че на този етап е нецелесъобразно да се отваря една лента на ул. “Магистрална”, докато е в ремонт.

Поиграх си математически да изчислявам какво ще се случи при отварянето на ул. “Васил Левски” за двупосочно движение.

Според математическата теория на масовото обслужване, създадена 1909 г., излиза, че ако допреди 4 г. регулирането с регулировчик на кръстовището до Съдебната палата, което е едно от най-натоварените в града, е вършило някаква работа, то тази година с увеличения поток от заявки, т.е. от трафик, малко се съмнявам, че ще има добър резултат, но ще опитаме. Регулировчикът има едни и същи възможности, но трафикът е увеличен. Все пак, надявам се да разтоварим трафика.
– Има ли категоричност, че ул. “Магистрална” ще е готова до 30 юни?
– 30 юни е последната дата. Според проекта, в широките части на ул. “Магистрална” двете направления ще бъдат разделени със зелени острови. Най-вероятно ще има светофар и на кръстовището с ул. “Славянска”. Така се получават три светофарни уредби, които трябва да се синхронизират за “зелена вълна”.
– От години Общината има готови проекти за поне три кръгови кръстовища. Идва ли на дневен ред новата организация на движението в района на Съдебната палата, читалище “Искра” и студентския стол?
– След приключването на ул. “Магистрална” започва цялостното преасфалтиране на ул. “Васил Левски”. Това ще стане през месец юли. Предлагаме на кмета за одобрение заедно с ремонта на централната градска улица да направим пътния възел със система от кръгови и дъгови кръстовища в района на съда. В този случай улица “Васил Левски” се отваря постоянно двупосочно.

От светофарите на пазара в началото на бул. “България” ще започне кръговото кръстовище.

В него ще се влиза и от ул. “Никола Габровски”. В района на аптеките се прави разпределение на автомобилните потоци – за ул. “Мармарлийска”, за ул. “Бачо Киро” и към ул. “Васил Левски”. Когато потокът влиза от ул. “Васил Левски”, минава покрай съда, завърта се и може да тръгне към бул. “България”, към ул. “Никола Габровски” или още в началото да се насочи към ул. “Мармарлийска” и ул. “Бачо Киро”. С две малки дъги пред читалище “Искра” ще има насоченост и на потоците, идващи от ул. “Мармарлийска” и от ул. “Бачо Киро” за излизане във всички посоки.
В този проект автобусните спирки пред съда и до приемната на пенсионното ще бъдат премахнати, защото няма как в кръгово кръстовище да има автобусни спирки, защото ще създават тапи. Обмисляме къде да бъдат преместени спирките, защото са възлови за градския и междуселищния автобусен транспорт.

Със сигурност ще бъдат преместени и сега съществуващите пешеходни пътеки.

Тази на светофарите на бул. “България” ще бъде изместена до повдигната пешеходна пътека в края на пазара. На ул. “Никола Габровски” “зебрата” до цветарите ще се измести до входа за подземния паркинг на “ЦБА” и пазара. Пешеходната пътека до студентския стол ще бъде преместена по към Общината, вероятно в района на банките.
– Организацията на движението става сложна, как ще се направляват автомобилите?
– Трафикът няма да се направлява само от пътната маркировка. Ще бъдат сложени ограничителни бордюри, т.е., като се влезе в самия коловоз, няма накъде да излизаш и не може да отидеш в друга лента, за да няма хаос.

Ще се постави и система от табели, които да указват посоките към възлови места за по-лесна ориентация на туристите

и преминаващите – например “Царевец”, София, Русе и т.н. възлови локации, които се задават с автонавигацията на автомобилите.
Симулациите са направени в два варианта – със светофарни уредби и без. Инфарктната ситуация е да са създаде тапа пред съда, ако потокът не може да се отече към ул. “Васил Левски” или към ул. “Бачо Киро”. При светофарна регулация в този район ще се натрупа опашка. По-добрият вариант е без светофари, защото трафикът ще се регулира сам по правилата за движение в кръгово кръстовище.
– Кога и с какво финансиране може да бъде направено това кръстовище?
– Вариантите за финансиране са два. Единият е по проекта за интегриран градски транспорт, но той ще се реализира доста късно във времето. Вторият вариант, който предлагам на кмета, е сега, когато преасфалтираме ул. “Васил Левски”, Общината да направи допълнителна инвестиция и да направим този пътен възел между студентския стол, читалище “Искра” и Съдебната палата. Инвестицията не е голяма – около 20 000 лева за самото хоризонтално изпълнение. Още толкова пари ще трябват за системата от табели, които също ще направляват трафика.
Проектът е одобрен. Новият пътен възел пред съда ще бъде направен още това лято. По първоначални разчети за месец би трябвало да се справим.
– Тежко е положението и с кръстовището на транспортния вход на Старото военно училище откъм ул. “Бачо Киро”, както и на ул. “Беляковско шосе”. Какво се предвижда?
– За тези кръгови кръстовища също има идейни проекти. При Старо военно училище кръстовището допълнително малко ще се усложни, защото там е входът и за новия наказателен паркинг. На ул. “Беляковско шосе” кръстовището ще обхваща изхода за София, отклоненията за влизане в кв. “Колю Фичето”, връзката за ул. “Краков” и към центъра на града. То ще е със светофарна регулация.
Двете кръстовища се включват за финансиране по проекта за интегриран градски транспорт. На този етап ще стане само пътният възел пред Съдебната палата.
– До къде стигна изготвянето на новия транспортно-комуникационен план на Велико Търново?
– Първо трябва да направим генералния план за организация на движението. На неговата основа се изготвя транспортно-комуникационният план.

Все още сме на фаза разработване на проекта за интегриран градски транспорт.

На 26 април беше поредната среща с консултантите, които го изготвят. Получи се един много сериозен проблем – няма свободни големи общински терени за така наречените буферни паркинги в периферията на града. На тях туристите ще оставят автомобилите си и със специален транспорт ще посещават туристическите забележителности, както е в развитите туристически европейски градове. Продължаваме да проучваме терените.
Здравка МАСЛЯНКОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново