Пореден скандал в болницата в Свищов! Отчитали “кухи пътеки” с лични карти на земеделски работници и футболисти

Публикувано на вт, 11 апр. 2017
1888 четения

Болницата в Свищов, която има 127-годишна история и е едно от най-старите здравни заведения в историята на организираното здравеопазване у нас, бавно върви към упадък, заяви управителят на МБАЛ “Д-р Димитър Павлович” ЕООД д-р Венцислав Михов, поел управлението преди близо година. В момента в страната има голямо предлагане на здравни услуги, има дива нелоялна надпревара, купуват се пациенти или техните документи, срещу заплащане на лекари от доболничната помощ, отчитат се “кухи” клинични пътеки и това става все по-масова практика. Управителят се е натъкнал на факта, че болни, лежали в стационара в края на годината, се отчитат повторно и в началото на следващата година. От друга страна, сключеният договор за закупуване на здравни услуги от здравната каса зависи от възможностите на болницата да наеме персонал за постоянно нарастващите изисквания, така нашият обем е ограничен и то не на база на потребностите на населението основно на Община Свищов, а на достигнатото изпълнение през предходната година. Това автоматизирано финансиране от страна на здравната каса, общо базирано на неверни преходни отчети от болниците, дискредитира принципа за равен достъп на лечебните заведения. Сега по-малко от 10 % от 350 стационари в страната усвояват над 51 на сто от бюджета на НЗОК. В същото време в свищовската болница лимитът от финансови средства за болнично легло е докаран до най-лош за страната. По този начин е почти невъзможно да бъдат увеличени пациентите, независимо от старанието на персонала да лекува по-добре. Гарантираният нормативно свободен достъп на болните до здравните услуги е нарушен. Контролът на здравната каса за спазване на правата на пациентите и защита на интересите на здравноосигурените е принизен и доведе до повсеместен

псевдопазар на здравни услуги и здравен мениджмънт на лъжата,

твърди д-р Михов. МЗ постоянно завишава стандартите, но това не подобрява качеството, а затруднява още повече страдащите болни, за които свищовската болница е единственото спасение. Парадоксален е фактът, че доктори от доболничната помощ “продават” пациенти на стационари от други градове, а това отслабва връзката между МБАЛ “Д-р Димитър Павлович” и извънболничните лекари.
Д-р Михов се е натъкнал на системен безпорядък от предишното управление. Това личи от начина на съхранение и водене на документацията, актуализиране на договори за наеми и доставки, поддръжка на техника и апаратура, отчитане на фактури и т.н. Трите нива на управление на болницата са съществували формално, всеки е изпълнявал задълженията си безконтролно с чувство за недосегаемост. Финансов одит на болницата през м.г. сочи, че през последните 10-15 г.

управлението е водило стационара до умишлен фалит.

От май 2016 г. правя опити за разширяване на персонала и за засилване ролята на Медицинския съвет, но без успех, коментира д-р Михов. Той срещнал съпротива от страна на управленския състав на всички нива. По думите му корупция, присвояване и безотговорност е довело свищовската болница до дълбока криза.
За последните 3 г. има драстичен спад на преминалите пациенти, като за миналата година те са били 3486. А само през 2014 г. преминалият поток е бил от 3846 души, като основно 93 % от хоспитализираните болни са от община Свищов. В същото време около 400 души за тригодишния период са изпратени за лечение в други болници на страната. В сравнение с 2006 г., за 9 години болните са намалели два пъти. Д-р Михов не скри, че в болницата са отчитани “кухи пътеки” – понякога с лични карти на работници от земеделски кооперации, друг път от цели футболни отбори.
За м.г. приходите от здравната каса са намалели от предходната година и болницата е получила над 2 млн. лв – общо намалението е с 11,13 %. Единствено неврологията и отделението по физикална терапия са увеличили приходите си. Разходите за двете години са почти същите, но задълженията са се увеличили с 23 000 лв. Нараснали са също просрочените задължения на 323 000 лв. към края на 2016 г.

Финансовата загуба е в размер на 271 000 лв.

Д-р Михов смята, че причина за това са ниските цени на клиничните пътеки, намаляване на приходите и неефективната сграда на болницата, която генерира разходи за амортизация.
Според управителя, Общинският съвет в Свищов години наред е създавал проблеми на болницата, като е разпродавал активи като помещения на поликлиниката за кабинети, вместо да бъде изградено дъщерно ДКЦ или пък стаите да се дадат под наем на лекари. Закрита е общинската аптека, което е преустановило възможността пациентите да си купуват по-евтини лекарства.

Болницата е сключила неизгодни договори за наем и услуги.

Последните 4 етажа на сградата не се използват, но трупат амортизации. Стаите са със съборени мазилки, няма оборудване или е съсипано. Същото се отнася и за неработещия кухненски блок. Четвъртият етаж е необитаем, покривът, водосточните тръби, изолацията се нуждаят от ремонт. Амортизирана е отоплителната система, котлите са корозирали. Извършените преди години конструктивни ремонти са погрешни, асансьорите са стари и поддръжката им е скъпа, сподели още д-р Михов. По думите му е парадокс, че болницата е оставена без скенер и е сключен договор с частна лаборатория. Управителят отчете, че за всички поставени проблеми болницата има съдействието на кмета Генчо Генчев и председателя на Общинския съвет д-р Кристиян Кирилов, за което им благодари. Без тяхно съдействие не можем да изведем стационара от капана, в който е попаднал, вследствие на дългогодишното безхаберие, каза д-р Михов.
Повече от десетгодишна е практиката някои началници на отделения да отсъстват с часове от дежурства, защото работят в частните си кабинети. Има и съмнения за финансови злоупотреби и невъзможен контрол за това, тъй като в тези корупционни практики участват повече хора. За съжаление работата в екип, нормите на етично и професионално поведение с колегите и пациентите в болницата и спазването на закона са подменени с

незаинтересованост, егоизъм, пренебрежение, голямо отдалечаване от Хипократовата клетва.

Резултатът е загуба на добри специалисти, прогонване на пациенти, падане на доверието на гражданите към възможностите на свищовската болница, категоричен е д-р Михов.
За излизане от тази дълбока криза управителят има своя програма и предложения, стига те да бъдат подкрепени на местно ниво.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново