Попитахме кметовете – накъде след оставката на Борисов?

Публикувано на вт, 15 Ное. 2016
3555 четения

При едно от последните си посещения в региона премиерът Борисов откри нова канализация на седем улици в Горна Оряховица, изградена по проект и финансирана от ПУДООС за над 1 млн. лева.

Различни тълкувания – общ извод: ще има забавяне на процесите в държавата

Вчера министър-председателят Бойко Борисов внесе в НС оставката на ръководеното от него правителство. В писмото си до народните представители премиерът заявява, че Министерският съвет ще продължи да изпълнява функциите си до избирането на ново правителство и ще осигури приемственост в управлението на страната. С оставката Борисов изпълни своето обещание да излезе от властта, ако ГЕРБ загубят президентските избори. В последните няколко дена усилено се коментират почти апокалиптични картини за състоянието на българската икономика след тези драматични събития. Заговори се за спиране на европейски средства и програми – сценарий, който пряко касае управниците на общини. Как приемат новината за оставката на правителството и какви са перспективите пред общините във Великотърновска обалст – за отговорите на тези въпроси потърсихме мненията на десетте общински кметове в региона.
След ефективна работа с правителството на Бойко Борисов, която и опонентите ни не могат да отрекат, инвестиционните програми на българските градове по ОП “Региони в растеж” вече са одобрени от Управляващия орган. Очакваме всеки момент стартиране на реалните дейности по изпълнение на десетки проекти за милиони левове. Общините имат нужда от това. Надявам се, че историята от времето на правителството на Орешарски, когато бяха замразени европейските средства, няма да се повтори, коментира кметът на Велико Търново Даниел Панов. Само за Велико Търново вече сме готови с проекти за още над 70 милиона лева, които са пред одобрение, а впоследствие – и пред изпълнение, подчерта Панов.
Според кмета на Свищов Генчо Генчев не може да се каже, че страната е изпаднала в политическа криза, защото местната власт си остава по местата и продължава да изпълнява задълженията си. Мястото и ролята на президента на България е да запази стабилното управление в държава. Той трябва да състави едно експертно правителство, което да продължи да работи. В него имат място специалисти, а не политически фигури, убеден е Генчев.
Със сегашното правителство сме започнали да работим няколко инфраструктурни проекта, свързани със селата, околната среда и регионалното развитие, и силно се надявам, че ще се осигури приемственост, защото общината е инвестирала средства в тези проекти. Ако те бъдат замразени, това няма да е добре за хората, коментира еленският градоначалник Дилян Млъзев. Смятам, че е достойна позиция от страна на премиера Бойко Борисов, след като заяви, че ще подаде оставка, действително да го изпълни, коментира още той. По думите му ключовите думи за следващите месеци трябва да са отговорност и приемственост.
Всеки има достатъчно ясен спомен за това как беше при последните служебни правителства. Тогава го усетихме на гърба си. Отражението няма да е само върху общините, а върху цялата държава. Все още не е ясна визията на служебното правителство. Нека видим кои експерти ще влязат в него, за да преценим какво можем да очакваме. Но и за учениците е ясно, че един служебен кабинет води до забавяне на всички процеси в държавата, заяви кметицата на Лясковец Ивелина Гецова.
Колегата ѝ от съседната община Горна Оряховица Добромир Добрев подчерта, че едно служебно правителство се назначава най-вече да подготви парламентарните избори и то носи най-вече тази отговорност. Аз, като кмет на община, която влиза в най-важната година от този програмен период, съм силно притеснен. През 2017 г. ние трябва да стартираме няколко от най-важните проекти, за които работихме през последните три години и които наистина ще променят Горна Оряховица. Правителствената криза може да доведе до провалени проекти. Ако нямаме добра комуникация с правителството, ако не вървят бързо междинните плащания за възстановяване на общинските средства, може да се окажем в изключително трудна ситуация, обяви Добрев.
Червеният Емануил Манолов, кмет на община Павликени, заяви, че очаква, въпреки сътресението в централната власт, управляващите да съумеят да приемат в разумни срокове държавен бюджет, който да позволи на общините да изпълнят делегираните им от държавата дейности. Надяваме се през 2017 г. да бъде поставен акцент върху инфраструктурата в Северна България, защото проблемите със състоянието на пътищата са вече неотложни и водят до протести от населението. Смятам, че съставянето на служебно правителство няма да повлияе на отварянето на оперативните програми и на мерките по ПРСР, защото всички общини силно разчитаме на европейските средства за благоустрояване на населените места, коментира Манолов.
Служебното правителство не е добре нито за местната, нито за централната власт, защото кабинет от такъв тип не прави почти нищо, освен да подготви изборите. Текущата ни работа, свързана с реализиране на проекти, разплащания и всичко останало, остава за след изборите. Това означава, че три месеца преди изборите държавата спира да работи и после следват още три месеца, докато се структурира новият кабинет. Не е добре, но щом премиерът така е решил. Президентските избори са си президентски, защо трябваше да подава оставка. Това няма да се отрази добре на местната власт, убеден е кметът на Сухиндол Пламен Чернев.
Не би трябвало един служебен кабинет да се отрази на работата на общините, защото то е точно толкова лигитимно, колкото и останалите. Но имайки опит отпреди, във всички случаи ще има забавяне, категоричен е кметът на Полски Тръмбеш Георги Чакъров. В момента сме в ситуация, при която сме входирали проектите. Ще видим до колко ще имат смелост ръководителите на оперативните програми да вземат решения в една такава ситуация. Вече се повтарят грешките от предишния програмен период, когато в първите години е липсвала усвояемост на средствата, допълни той.
Кметът на Златарица Пенчо Чанев заяви, че вече нищо не може да го изненада. Това ще е поредното служебно правителство, с което ще му се наложи да работи.
Ако наистина горе има политици, които мислят за доброто на хората, не би трябвало да има дестабилизация. Надявам се, че експертите ще продължат да работят. С правителство и без правителство, все същата. Молим се да няма сняг, че да не останем откъснати от света, защото нямаме договор за снегопочистване и може да се каже, че не сме готови за зимата, допълни Чанев.
Срещу народа никой не може да отива. Хората търсят някаква промяна. Изборът на генерал Радев е глас Божи – глас народен. Той показа на хората в България, че е достоен човек да бъде президент, коментира резултатите от балотажа Румен Павлов, кмет на община Стражица.
Според Павлов нескончаемата изборна спирала, в която влиза страната, не е за добро. Избори през една, две години не са вариант. Народът много е притеснен. Не се дава възможност за работа, ние да покажем какво можем да направим по време на мандата ни, коментира кметът на Стражица. Според него не може да се твърди, че влизаме в криза. Всички институции в страната ще работят. Мисля, че няма да настъпи някакъв хаос в държавата. Благодаря на хората, които с вота си показаха, че искат промяна, заяви Румен Павлов.
Весела КЪНЧЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново