Петко Николов, директор на дирекция “Обслужване” в ТД НАП: “Данъчното облекчение за деца не е социална помощ”

Публикувано на ср, 2 Дек. 2015
5838 четения

Важно е родителят да има доходи върху които се дължат данъци, да не е лишен от родителски права и да е отглеждал детето си повече от 6 месеца в годината

– Г-н Николов, кои родители могат да се възползват от възможността да си върнат данъци от държавата за децата си?
– На първо място хората трябва да знаят, че данъчното облекчение само по себе си не представлява определена сума пари, която директно се дава на лицата. Данъчното облекчение няма характер на социални помощи. То дава възможност на хората, които имат реализирани облагаеми доходи, да могат с определени суми при спазването на определени изисквания да приспаднат част от данъчната си основа. Крайният резултат е чрез намаляването на данъчната основа да се плати по-малко данък или ако данъкът вече е внесен, да се възстанови получилата се разлика на данъкоплатеца.
Задължително е тези родители да имат през 2015 г. получени доходи, върху които се дължат данъци. Това означава, че от това данъчно облекчение не могат да се възползват родители, които през цялата година са били безработни и получават само обезщетение за безработица или са само на социални помощи.
– Какви доходи можем да имаме, за да се възползваме от това данъчно облекчение?
– Това са заплатата и извънбордови доходи, върху които се дължат данъци. Това право имат и самоосигуряващите се, които получават доходи, подлежащи на облагане по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ). Данъчното облекчение може да ползват и едноличните търговци.
– Какво трябва да направим и може ли работодателят да предвижи документите вместо родителите да се трупат на опашки в НАП?
– Облекчението за деца, което е по чл. 22в от ЗДДФЛ, може да се ползва по два начина. Първият е чрез работодателя. Препоръчваме го за хората, които имат доходи само от трудови правоотношения. Това означава, че в периода от 30 ноември до 30 декември родителят, който ще ползва облекчението, трябва да представи пред работодателя попълнена декларация по чл. 22в от ЗДДФЛ за здравите деца или по чл. 22г от ЗДДФЛ за децата с увреждания. Работодателят, изпълнявайки неговото задължение до 31 януари да направи годишно преизчисляване на данъците на лицата, може да възстанови надвнесения данък на хората, с които е в трудови правоотношения. Декларацията може да бъде изтеглена от сайта на НАП или да бъде получена на място при нас.
Останалите лица, които имат облагаеми извънтрудови доходи, попълват декларацията и я подават заедно с годишната си данъчна декларация в НАП до 3 май 2016 г. Ние правим преизчислението и ако се установи, че има надвнесен данък, го възстановяваме по банковата сметка, посочена в данъчната декларация.
– Колко пари от данъка можем да си приспаднем за децата?
– При ползването на данъчното облекчение се приспада определена сума от годишната данъчна основа в зависимост от броя на непълнолетните деца: с 200 лв. за едно, с 400 лв. за две или с 600 лв. за три или повече ненавършили пълнолетие деца. Това означава, че родителят може

да си възстанови 20 лв. от данъка за едно дете, 40 лв. общо за две деца и максимум общо 60 лв. за три и повече деца.

Данъчното облекчение се ползва до размера на годишната данъчна основа. Няма как да имате три деца и облагаемите ви доходи за годината да са примерно 400 лв., защото сте работили един месец, и да ви бъде възстановен данък 60 лв. В случая приспадането е до размера на дохода. В случая е важно, че дори и един месец да си работил, пак ще има приспадане на данъка, но до размера на дохода за годината.
За децата с увреждания сумата от годишните данъчни основи може да се намали с 2000 лв. за отглеждане на дете с 50 или с над 50 на сто вид и степен на увреждане. В идеалния случай това прави възстановяване на 200 лв. данък.
– Има ли значение размерът на заплатата?
– Има значение от гледна точка на минималния размер, до който може да се ползва данъчното облекчение. Няма конкретни изисквания за максимална заплата. Стига да се побереш до минимума 200 лв. годишна данъчна основа за едно дете, от там нататък размерът на годишния облагаем доход няма значение.
– На какви условия трябва да отговарят децата и родителите?
– В закона има посочени два вида ограничения и те изчерпателно са посочени и в указанията за попълването на декларацията. Към 31 декември 2015 г. детето или децата, за които ще се ползва данъчното облекчение, трябва да живее в България или страна членка на ЕС. Да е непълнолетно или навършило пълнолетие през 2015 г. Друго ограничение за детето е към 31.12.2015 г. да не е настанено за отглеждане на пълна държавна издръжка в съответна специализирана институция, което означава детето да се отглежда от родителите си.
Има ограничения и за родителя, който ще ползва облекчението. Той трябва да не е лишен от родителски права. Върху детето е важно да няма учредено попечителство или настойничество към друго лице. Ако детето е пребивавало повече от 6 месеца при роднини съгласно Закона за закрила на детето, родителят също няма право на това данъчно облекчение. Попечителят или настойникът, който поне 6 месеца се грижи за детето, има право на данъчното облекчение. Приемните родители, при които има дългосрочно настаняване, също имат право на облекчението.
Важно е да се знае, че данъчното облекчение може да се ползва само от единия родител. За целта другият родител попълва в декларацията, че няма да го ползва.
– Какво правят родителите, живеещи на семейни начала?
– Ако родителят е лишен от родителски права, няма право. Ако двойката има родителски права, единият родител може да се ползва от данъчното облекчение. Няма значение родителите имат ли брак, или не, важно е да са припознали детето.
– Проблем ли е, ако родителят получава заплатата си по дебитна карта и получава лихва върху разплащателната си сметка, ако получава ваучери за храна от работодателя си като надбавка върху заплатата, оказват ли влияние детските надбавки?
– Този вид данъчно облекчение не е обвързано с такива изисквания. Лихвата от банкови сметки, ваучерите за храна, детските добавки не оказват влияние. Това са необлагаеми доходи, те не се включват в данъчната основа по годишната декларация за доходите на физическите лица. Важното е родителят да има доходи, върху които да се дължи данък. Всички други обстоятелства не оказват влияние.
Ако родителите имат питания с конкретни техни ситуации, отворени сме да отговаряме на въпросите им.
Здравка МАСЛЯНКОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново