Пет сценария за развитието на Европа представи Меглена Кунева във В. Търново

Публикувано на чт, 23 мар. 2017
503 четения

Пет сценария за развитието на Европа до 2025 г. представи във В. Търново лидерът на “Движение България на гражданите” от Реформаторския блок Меглена Кунева. Тя подчерта, че Европейският съюз не е нещо дистанцирано или различно от България, а точно обратното – ЕС е България. “В тази връзка на нас ни е необходим ясен, български прочит за това в какъв етап от развитието си се намира ЕС и той по никакъв начин не бива да ни поставя в ситуация на хора, които само слушат и получават информация отвън. Не, ние можем да изобретим Европа, стига да имаме желанието и капацитета”, заяви първият български еврокомисар и бивш вицепремиер по координация на европейските политики.
Меглена Кунева изнесе публична лекция в Институт “Конфуций” на тема “Европейски съюз и неговото развитие. Предстоящо председателство на България”. В дискусията участваха десетки студенти, университетски преподаватели и много граждани. Събитието беше организирано от Ангел Янчев – кандидат за депутат от “Реформаторски блок”. “Имам силно пристрастие към образованието. Много се радвам, че с Ангел Янчев винаги мога да говоря на тази тема. Знам, че имам партньор и съмишленик в негово лице”, сподели бившият просветен министър.
“ЕС е нещо, което можем да видим в перспектива, нещо, което можем да видим през разума и емоциите си, но без в това да се влага негативизъм. Време е да започнем да говорим за това, защото българското председателство е от началото на 2018 г. Тогава страната ни ще бъде във фокуса на вниманието на целия свят, не само на Европа. Ние сме добри, когато се организираме в последния момент и понеже последният момент вече е настъпил, смятам, че имаме шанса да дадем всичко от себе си, да го структурираме добре и да бъдем бързи”, обясни Кунева.
След това тя разясни петте сценария за бъдещето на ЕС. “Първият, който предлага ЕК, е да не правим нищо, т.е. нещата да останат, каквито са в момента и да прилагаме стриктно законите на ЕС. Плюсът му е, че е нещо познато, а минусът е, че не е достатъчно”, каза Кунева, а след това даде пример с мигрантската криза и претенциите на различните държави, свързани с нея.
По думите ѝ вторият сценарий е да не правим нищо друго освен общ пазар, т.е. Съюзът да не е политически. “Третият сценарий е тези, които искат и могат да правят повече, да го правят. Това е въпросният вариант “Европа на две скорости”. Четвъртият е да правим по-малко неща, но да ги вършим ефикасно. Това е по-сериозната тема за това можем ли да имаме приоритети и кои са те днес. Ако в началото на разширяването на ЕС за нас проблемът беше демокрацията, върховенството на закона, свобода на словото, то днес основните теми, които вълнуват и нас, българите, са свързани със сигурност, миграция и европейска отбрана. Петият сценарий е създаването на федерация. Много хора смятат, че с излизането на Великобритания от ЕС е изчистен пътят за федерализацията на Европа”, обясни Меглена Кунева.
Тя заяви, че Европейската комисия не казва кой вариант предпочита, защото е “много по-лесно някой да ни го спусне отгоре”. По думите ѝ всяка нация, включително и България, трябва да направи анализ на ползите и разходите за себе си на всеки един от тези варианти. “Без колебание и с огромна устойчивост трябва да защитаваме това, което за нас е най-добре. “За нас” означава за колкото е възможно повече хора в тази страна. Едно е да си в центъра на Европа и да нямаш никаква външна граница с останалия неевропейски свят, друго е да граничиш от едната страна с Турция, а от другата страна, през море, с Русия. Това са съществени геополитически играчи. Трябва сами да преценим можем ли без ЕС, или ни е по-добре с него”, каза още Кунева.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Бранимир БОНЕВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново