ОбС отхвърли екологичния доклад за новия завод на “Кроношпан”

Публикувано на пт, 29 юли 2016
547 четения

Изпълнителният директор на “Кроношпан България” Асен Ников увери от трибуната на ОбС, че за новия завод ще бъдат спазени екологичните изисквания.

“Искаме да направим изцяло нова фабрика като аптека”, отговори изпълнителният директор на компанията Асен Ников

С 28 гласа “Против”, 6 “Въздържал се” и 1 “За” великотърновските съветници не приеха екологичния доклад за новия завод на “Кроношпан” в кв. “Чолаковци”.
Гласуването на доклада за оценка въздействието върху околната среда предизвика дебати, а на сесията да отговарят на въпросите на съветниците дойдоха изпълнителният директор на компанията Асен Ников и търговският директор Николай Банков. “Велико Търново е стратегически център за нас. Подхождаме отговорно към нашата инвестиция. Тя ще бъде устойчива във времето и ще донесе ползи за града. Ще направим модерно производство за ПДЧ и МДФ, каквито не съществуват на Балканския полуостров. В България при нас работят 400 души и още 4000 в други фирми, които са свързани с нашата дейност. Тук разкриваме нови 100 работни места. При нас всяко работно място носи със себе си поне още 10. Фирмата е започнала дейността си през 1897 г. като малка семейна дъскорезница в Австрия. Сега има 40 предприятия в цяла Европа”, посочи Николай Банков.
Той увери, че в новия завод във В. Търново ще се работи с отпадъчна дървесина и няма да се секат вековни гори. “Ще спазим екологичното законодателство. Ще въведем най-модерните екологични европейски практики. Поемаме екологични гаранции. Ще запазим В. Търново като туристически център и ще съжителстваме добре с местната общност”, посочи още търговският директор на “Кроношпан”.
“Инвестираме в изцяло нов завод. Идеята е да се събори цялата стара инсталация, която заварихме през 2006 г. Новият завод ще разполага с модерен мокър електрофилтър, който е по-надежден от сегашните пречиствателни съоръжения в завода. Техниката, която ще внедрим, е от Германия и отговаря дори на по-строги норми от тези, които са по закон. Искаме да направим изцяло нова фабрика като аптека”, заяви пред общинските съветници изпълнителният директор Асен Ников.
Последва лавина от негативни изказвания. Само Стефан Михайлов (“Царевград за Велико Търново”) и проф. Михаил Харалампиев (ГЕРБ) се изказаха в подкрепа на инвеститора.
“Ангажирате ли се за 24-часов мониторинг на изпусканите замърсявания?”, попита Петър Петров от РБ и не получи публично отговор. “Добре дошли, но не за сметка на здравето и живота на хората. Половината население от общината живее в кварталите “Бузлуджа”, “Зона В” и “Чолаковци”, които са в района на завода”, посочи Петко Тюфекчиев от БСП. “Ще се радваме да разширите производството си, но не в града. Трябват ни гаранции, че ще дишаме чист въздух. Няма брой работни места и размер на заплата, които да ни накарат да се изкушим да рискуваме здравето на децата”, каза Мирослав Трифонов от РБ.
“Всеки уважаващ себе си бизнес има социална страна и екологична отговорност. Екологичните норми са, за да гарантират чист начин на живот на хората. Готови сме да инвестираме в екология”, заяви изп. директор на “Кроношпан” Асен Ников.
Кметът Даниел Панов представи от трибуната отрицателното становище на общинската администрация по доклада за ОВОС на новия завод. “Аз не съм еколог, но се радвам, че всички съветници се обединявате за чистия въздух в града и бъдещето на нашите деца. Действително инвеститорите трябва да се уважават, но има определени норми, които трябва да се спазват. Нашето становище е отрицателно, защото площадката на “Кроношпан” граничи с 3 квартала. Изискали сме от РИОСВ да се следи чистотата на въздуха в района чрез разполагане на мобилни станции в кв. “Бузлуджа” и “Чолаковци”. Досега нямаме отговор за това искане от лабораторията в Русе. Настояваме да се поставят системи за непрекъснат мониторинг за всички изпускащи устройства. Най-важно е Комплексното разрешително, което се издава от министъра на екологията, без него заводът не може да бъде въведен в експлоатация”, обясни Даниел Панов.
ОбС гласува и мотивите, с които отхвърля екологичната оценка. Съветниците искат намаляване на нормите за допустимите емисии за прахови и органични замърсявания и въвеждането на 24-часов мониторинг.
Здравка МАСЛЯНКОВА
сн. Бранимир БОНЕВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново