Млекопроизводители искат промени в наредбите за субсидиране

Публикувано на чт, 16 февр. 2017
258 четения

Михаил Михайлов

Млекопроизводители от говедовъдството във Великотърновска област обсъдиха на среща в старата столица проблемите и новостите в храненето на животните, производството на по-качествено мляко, а също и наредбите за субсидиране. Срещата бе организирана от Националния съюз на говедовъдите в България, на която специалисти в бранша представиха и иновативни технологии за приготвяне на груби фуражи с висока рентабилност, как да бъде произвеждано по-качествено мляко, какви са възможностите за финансиране на животновъдството от новия програмен период и др.
На срещата присъстваха около стотина фермери, част от които споделиха всеобщата болка, че все още изкупната цена на кравето мляко е ниска. За да намалят себестойността, много от животновъдите сами си произвеждат фуражите и въпреки това цена от 0,70 лв. за литър мляко не може да покрие разходите. Елза Огнянова от Златарица разказа, че семейството ѝ се грижи за 60 млечни крави, много трудна е грижата за животните, която изисква повече средства. Отскоро мандра ни плаща по 0,70 лв. за литър мляко, преди беше 0,50 – 0,60 лв., каза Огнянова и посочи, че усилията на фермерите от млечното говедовъдство е насочена към изравняване на зимните и летните изкупни цени, когато през лятото млякото се изкупува по 0,30 – 0,40 лв. за литър. Ниската изкупна от 0,50 – 0,60 лв. за литър в района цена мъчи и млекопроизводители от Виноград и Лясковец. Ограничителни наредби регламентират къде и колко мляко да продава говедовъдът, което пък отваря широко вратите на сивия сектор в животновъдството.
Михаил Михайлов, изпълнителен директор на Националния съюз на говедовъдите в България, отбеляза, че изкупната цена на суровото мляко е на добро ниво в момента, а прогнозите са, че тя ще се запази с малки изключения и през летния сезон. Михайлов припомни, че миналата година животновъдите са понесли големи загуби със заболяването нодуларен дерматит, късната ваксинация против син език и тежките последствия на аборти и падане на средната млечност до 30 процента, допълнителните разходи за дезинфекция за борбата със заболяванията. Директорът на НСГБ посочи още, че ферми с над 500 литра мляко дневно получават над 0,75 лв. за литър. В крайна сметка, фермерите трябва да си правят сметка на всяка стотинка, да се стараят да намаляват себестойността на продукцията, за да реализират по-големи печалби, заяви Михайлов.
По време на срещата всеки фермер получи настолна книга със съвети в млекопроизводството. Фермери от свищовското село Александрово обаче негодуваха, че срещата за тях не се е оказала много полезна, тъй като знаят много добре как да хранят животните си. Според животновъдите са необходими най-вече промени в наредбите за субсидиране, тъй като настоящите разделят бранша.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново