Маргарита Христова, управител на военния завод “Терем-Ивайло” ЕООД: “Започнахме рестарт, преподписахме частни поръчки за 1,8 милиона лева”

Публикувано на ср, 29 апр. 2015
1973 четения

– Г-жо Христова, вие сте първата жена, която управлява завод от военнопромишления комплекс на България. Кой ви предложи и дълго ли вземахте решението?
– Предложението дойде от ръководството на холдинг “Терем” – от борда на директорите, имах среща с тях. Честно казано, се колебаех, имайки предвид тежкото състояние на фирмата в този момент. В крайна сметка се съгласих, първо, защото много добре познавам работата в завода, защото от 33 години работя тук, и второ, защото другият вариант беше ръководството на “Терем-Ивайло” да се поеме от външен човек, което не е добре за фирмата.
Аз съм професионално и емоционално свързана с военния завод във Велико Търново. Родителите ми са изкарали целия си трудов стаж в този завод, както и аз моя след завършването на висшето ми образование по икономика. Това също повлия на решението ми. Не ми беше безразлично какво ще се случи със завода. Отново казвам, че външен човек, който не познава спецификата на дейността, защото това предприятие не е като всички останали, не би се справил. На нас ни е нужен рестарт и развитие.
– Какво е положението в дружеството?
– Постепенно успяхме да рестартираме много дейности, които като договори действително бяха разписани при предишното управление, но не бяха стартирали по едни или други причини, които не искам да коментирам. Подписахме нови, допълнителни споразумения към договори и в момента се работи усилено. Набираме нови хора на работа, за да изпълним новите поръчки.
– На каква стойност са поръчките, които изпълнявате, и какви специалисти набирате?
– Рестартирахме производството с изпълнение на поръчки за 1,8 милиона лева. Очакваме да подпишем договори за поръчки за още 700-800 хиляди лева. За тях в момента текат преговори с фирмите възложителки. Говорим само за частни фирми, които се занимават с оръжеен бизнес, чийто поръчки изпълняваме. От Министерството на отбраната поръчки нямаме. Тези договори, по които работим в момента, и тези, чието подписване предстои, ще ни обезпечат производствената програма и изпълнението на бизнес програмата за специална продукция до края на годината.
Имаме нужда от оръжейници, работници по ремонт на въоръжение, оптици – това са по-специфични професии, които са дефицитни на пазара на труда и се намират трудно.
– Каква част от финансовия пасив, който наследихте, успяхте да изчистите вече?
– Основно се стремим да изчистваме задълженията, които са натрупани към доставчици. В края на миналата година търговските ни задължения бяха за около половин милион лева, а в края на първото тримесечие на тази година, когато стана смяната на управителя, те бяха достигнали 800 000 лева. Стремим се да поизчистим тези пасиви, за да можем да работим. При положение, че имаме задължения от юни, юли миналата година, нормално е фирмите, с които работим, да отказват да ни доставят материали, услуги и т.н. Подчертавам, че започнахме да изчистваме тези задължения. Усилията ни са насочени натам, за да можем от своя страна да възстановим отношенията с тези фирми и да обезпечим производството, защото иначе сме с вързани ръце.
– Държавните поръчки или частните договори са глътката въздух за дружеството?
– Разчитаме на поръчките от частните дружества. За нас основната дейност винаги е била специалната продукция. Гражданското производство е съпътстващо и ни помага, но не е основното. Специална продукция в момента възлагат само частни фирми.
– Има ли затруднения с изплащането на заплатите и осигуряването на договорените социални придобивки със синдикатите по колективния трудов договор за служителите в “Терем-Ивайло”?
– Заплатите се изплащат редовно. До момента са изплатени заплатите за март, за април авансът, дадени са ваучерите, изпълняваме безплатния транспорт. Изпълняваме всичко, което е договорено в колективния трудов договор.
– Военният министър Николай Ненчев декларира, че ще приеме предложението на синдикатите през Съвета за социално сътрудничество в холдинг “Терем” определен тип поръчки на държавата да бъдат насочени към заводите на холдинга. Капацитет и възможности за какво имате в “Терем-Ивайло”?
– Капацитетът ни е за това, което сме усвоили и което сме правили години наред. Дружеството е специализирано в ремонта на стрелково оръжие, артилерийска материална част и специално въоръжение. Допълнително можем да произвеждаме учебно-тренировъчни средства, прословутите триноги, които са ново производство и в момента за тях има търсене. От 2008 г. договор с Министерството на отбраната не сме имали за ремонт на каквато и да е било военна техника.
– Със спасителната машина при наводнения и системата за охрана на ВИП личности дружеството направи сериозно впечатление в Пловдив миналата година. С какво ще се представите на предстоящото международно военно изложение “ХЕМУС” през 2016 година?
– Още е рано да заявим с какво ще се представим на “ХЕМУС 2016”. Това ще бъде съвместно участие с “Терем” – София, както беше и през миналата година. Машината “Спасител” е разработка на “Терем” – София, техни са и БТР-те, които ние преоборудвахме. Обща разработка беше и машината срещу импровизирани взривни устройства. Коментираме нови неща, които предстои да се случат, но все още е рано да бъдат оповестявани.
– Великотърновските оръжейници през годините са имали много иновативни разработки, свързани със специалната и гражданската продукция. Сега върху какви изделия работите в “Терем-Ивайло”?
– Не бих желала да ги коментирам. Действително работим по нови разработки, но искаме първо да ги узаконим и тогава. В момента имаме четири разработки в специалната продукция, но те са ни възложени от други фирми, съвместни са.
– На какво разчитате в гражданското производство, какво изпълнявате?
– Най-търсената продукция са газовите уреди – котлони, редуцир вентили. По-малко се търсят пожарогасители. Продължаваме с производството на селскостопанската техника. Нови разработки в гражданската продукция нямаме. Това е съпътстващо направление.
В тази ситуация, в която се намираме, да насочваме средства там, в момента не ни е много изгодно. Продаваме това, което с години е произвеждано. Опитваме се да отговорим на потребителското търсене.
– Какви са акцентите в управленската ви програма и в бизнес плана за тази година?
– Основното е специалната продукция, която ни е по-рентабилна от гражданската и ни дава възможност да се самоиздържаме. С договорите, които сме сключили, специалното производство е обезпечено на 70 на сто. Осигурени са 1,8 млн. лв. Дано да подпишем договорите и за останалите поръчки, които очакваме, и ще изпълним бизнес програмата за специалната продукция. Гражданската си върви ритмично. Ако няма изненади, за тази година притеснения не би следвало да имаме.
– Политическата обстановка и военните конфликти са рискови фактори за работата на военнопромишления комплекс и развитието на дружеството. Какви са очакванията ви?
– Това имах предвид, когато казах дано да няма изненади, защото фирмите, с които работим, също оперират на тези пазари и там ситуацията понякога е малко непредвидима. Невинаги военните конфликти са благоприятстващи за нас.
– Излезе информация, че във взривения през октомври миналата година завод “Миджур” край Горни Лом е имало военни изделия от Велико Търново, които е трябвало да бъдат утилизирани по силата на договор между “Терем-Ивайло” и частното дружество. Какъв е коментарът ви?
– Не бих желала да коментирам, защото в момента тече разследване на Военна полиция там. Не е коректно да давам изявление по този случай.
Здравка МАСЛЯНКОВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново