Кандидатът за депутат от Нова република д-р Мавроди Калейнски участвал в няколко мироопазващи мисии в Босна и Херцеговина

Публикувано на чт, 16 мар. 2017
304 четения

“Никой лекар не прави сметка на бебетата, които е изродил, аз също, но със сигурност са хиляди и когато дойде време да се пенсионирам някога в далечното бъдеще, може и да ги преброя.” Това казва за себе си и своята професия акушер-гинекологът д-р Мавроди Калейнски, който е помогнал на безброй търновски семейства да си имат своя рожба. Освен като лекар и специалист по репродуктивна медицина, д-р Калейнски е познат на болярите и като общественик, председател на ДСБ в старата столица, общински съветник втори мандат, а в момента и кандидат за народен представител от коалииция “Нова република”. Докторът е под номер 13 в областната листа.
Тъмносиният общински председател е завършил езиковата гимназия в Русе с английски и немски език, а после и Медицинската академия в София. Малцина знаят, че той е и един от създателите на първия генетичен кабинет във Велико Търново в далечната 1986 г., когато генетиката още се счита за новаторска наука.
“Правихме изследвания и намирахме наследствените заболявания. За съжаление, и досега в България няма генетична карта на наследствените заболявания, а това е много важно, защото ще ни помогне още в началото на бремеността да се премахне рискът от такива болести. Но това е висш пилотаж в медицината”, казва кандидатът за народен представител от Нова република.
От политиката, която д-р Калейнски възпиема по-скоро като обществена дейност, той се изкушил преди време – когато участвал като доброволец в няколко мироопазващи мисии в Босна 1995 г. Известният търновски гинеколог бил един от едва 30-та родни доброволци, които видели от първо лице ужаса на войната. Той изкарал четири мисии, като най-дългата била три месеца, а заради опасността, застраховка живот на един участник в подобна мисия била 250 000 паунда.
Видях войната и последиците от нея. Знам как изглежда реалният живот във военно време, защото тогава една хубава страна, приличаща на България, беше осеяна с масови гробове, което е много тъжно. Тогава видях и нещо друго – каква е ползата от политиката, тъй като всички европейски политици се обединиха и спряха войната, разказва кандидатът за народен представител. И допълва, че по време на мисия се случило да нощуват в град Ключ в Босна и Херцеговина, където болницата на това населено място, голяма колкото великотърновската, била оборудвана с най-модерната за онова време медицинска техника, но била… абсолютно празна, а фасадата ѝ надупчена от картечни откоси. Лекари нямало, защото били прогонени от войната, а бременните жени от Ключ ходели да раждат децата си на 200 км… Впрочем д-р Калейнски отказал предложение за работа в тази болница, за което днес не съжалява.
За първия си мандат като общински съветник казва, че е горд с взетото решение за създаването на общинския фонд “Инвитро”, благодарение на който вече са родени около 50 търновчета.
Другата гордост на д-р Калейнски са двете му вече пораснали и много успешни дъщери, пример за по-младите българи. По-голямата – Маргарита, е докторант във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”, а по-малката – Цвета, разнася славата на старата столица и България далеч зад граница. От години Цвета учи и работи в САЩ, където гради кариера в областта на маркетинга и социалните мрежи.
Успешна кариера се прави с много себеотдаване, труд и целеустременост. Радвам се, че възпитахме добри и скромни деца, казва по този повод д-р Мавроди Калейнски.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново