Илиян Маринов, председател на Общински съвет – Стражица: “Изборите, най-вече местните, вече не се решават с партийни и политически методи”

Публикувано на пт, 29 сеп. 2017
1240 четения

Илиян Маринов е на 39 години, роден е в Стражица. Завършил е Стопанска академия “Д. А. Ценов”, гр. Свищов, магистър по застраховане.
Семеен, има дъщеря на 2 години и син на 4 години. Работил е като кредитен инспектор в банка “ДСК”, в отдел маркетинг на мелница “Агис” ООД – Стражица, и като застрахователен агент. Вече четвърти мандат е съветник в Общинския съвет на Стражица, а от ноември 2011 г. е и негов председател.

– Г-н Маринов, разкажете ни повече за дейността на Общинския съвет във вашия град?
– Общинският съвет в Стражица се състои от 17 съветници. Този мандат се наблюдава едно сериозно подмладяване и средната възраст на съветниците вече е около 42 години.
Разпределението е 6 – БСП, 6 – ГЕРБ, 3 – АБВ, и 2 – ДПС. След рокадите в ръководството на АБВ и оттеглянето на президента Георги Първанов от лидерския пост, тримата съветници напуснахме АБВ и сега не сме членове на никоя партия, но тъй като сме с леви убеждения, в повечето случаи подкрепяме предложенията на левицата, затова може да се каже, че БСП вече има мнозинство в местния парламент на Стражица.
Но държа да подчертая, че в нашия Общински съвет винаги сме успявали да поставим на преден план интересите на гражданите. Характерното при нас е, че всички въпроси се обсъждат в комисиите, там са големите дебати. Понякога едно заседание на комисия продължава по час – час и половина, но пък самата сесия след това преминава гладко. В големите общински съвети е по-различно, но при нас това вече е утвърдена практика.
– Имате богат опит като съветник, има ли разлика в мандатите?
– Различно е, работил съм с 4 различни кмета. Когато за първи път станах съветник, бях на 21 години, тогава се учех. Онези години бяха съвсем различни, говореше се за седесарски метли, противопоставянето беше много силно. Тогава повече се рушеше, отколкото да се гради. Тогава заседанията на Общинския съвет преминаваха по съвсем различен начин – имаше караници, скандали, хвърляне на папки.
Постепенно страстите се успокоиха, на власт дойде инж. Стефан Стефанов, който според мен е най-добрият кмет, който е имала Стражица след земетресението. Много се направи по време на неговите два мандата. Тогава успяхме да се справим с голяма част от щетите, които нанесе земетресението.
– В този мандат кои са най-важните решения, които сте взели до момента?
– Не мога да ги степенувам по важност. Всяко едно решение е важно, засяга определена група от хора или цялото население на община Стражица. От началото на този мандат са проведени 36 заседания на Общински съвет Стражица и са взети 364 решения.
Все пак ще отлича тези, които са свързани с кандидатстванията по различните проекти, с регионалното депо за твърди битови отпадъци, ВиК асоциацията.
Радващо е, че нямаме нито едно затворено училище и детска градина в общината. Успяхме да ги спасим и тази година.
– Приемането на бюджета на общината за следващата година ще предизвика ли дебати в работата ви?
– През последните години бюджетът на нашата община е около 10 милиона лева. Освен в частта за такса битови отпадъци, за която чакаме решение на Народното събрание, други сътресения няма да има. Не се предвиждат други увеличения на такси и данъци.
– С какво е свързана дейността на асоциацията на председателите на Общински съвети, в която членувате?
– Асоциацията съществува от 12 години. Основната ни работа е свързана със съгласуване по законопроектите, което е важно, защото в предишни мандати, нашето мнение не се вземаше под внимание. Имаме добри позиции в Националното сдружение на общините, работим много успешно с неговия председател на УС г-н Даниел Панов.
– Защо се оттеглихте от АБВ?
– Решението ми дойде след оттеглянето на Георги Първанов от председателското място. Сегашният председател Константин Проданов също е много добър, но АБВ за мен ще си остане президентската партия. Аз се оттеглих реално още преди президентските избори, защото имаше много въпроси, които за мен останаха неизяснени – излизането от властта, какво се случи с преговорите между БСП и АБВ да издигнат ген. Румен Радев като общ кандидат за президент.
Привържениците на АБВ в нашия регион искаха обединение в лявото пространство, което не се случи, и това доведе до едно разочарование.
Искам да направя едно важно уточнение, че преди да бъда кандидат за кмет от АБВ, те имаха под 70 гласа, а като бях кандидат станаха 1200. Бях решил да се кандидатирам за кмет и когато те ми предложиха да застанат зад кандидатурата ми, приех без колебание, защото с хората от областната структура бяхме заедно в БСП и знаех, че са стойностни. Когато се кандидатирах, имах покани и от други партии, включително и десни, но аз избрах АБВ.
– След две години ще се кандидатирате ли отново за кмет на Стражица?
– Много е рано да се каже. Нека да свършим работата, за която сме избрани сега. Дори и да го направя ще е с по широка подкрепа от партии и граждански организации, а не чиста партийна кандидатура. Хората вече са изморени и отвратени от партиите. Мога открито да заявя, че изборите, най-вече местните, вече не се решават с партийни и политически методи. Та 43-то Народно събрание беше избрано с гласовете на под 50% от имащите право на глас. Кого представляваше то?
Весела КЪНЧЕВА
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново