Икономист предлага ноу-хау, което гарантира 1 млрд. евро на Велико Търново

Публикувано на пн, 13 юни 2016
882 четения

71-годишният Божидар Попов от София предлага програма за спасението на България от кризата, която ще гарантира на област Велико Търново 1 млрд. евро. От тях 100 млн. евро могат да влязат в община Елена, тъй като по майчина линия родът му произлизал от известните възрожденци Иларион Макариополски и Стоян Михайловски. По 1 млрд. евро пенсионерът е обещал и на Перник, Кърджали, Кюстендил и Пловдив, където също е представил своето икономическо ноу-хауа.
В редакцията на “Янтра ДНЕС” Попов каза за себе си, че по бащина линия е трето поколение юрист, а също и икономист, тъй като е учил “Туризъм” във Варненския стопански университет, след което е работил в системата на “Балкантурист”. Нарече се и професор, защото имал защитен дисертационен труд в академиите на Украйна и Москва на тема за усъвършенстване на управлението на националното стопанство. Преди е работил като юрист във външнотърговската фирма “Родопаимпекс” и едновременно с това е бил арбитър в МЗХ. Показа документи и грамоти от периода 1979-1990 г., с които е бил награждаван от министерства за иновативни идеи, донесли на страната икономически ефект на енергия и горива за милиони долара.
Попов обикаля страната и търси подкрепа за програмата си НООТУНС – “Новаторство в областта на организацията на труда и управлението на националното стопанство”. Той вече се е срещнал с над 555 граждани, политици, министри, депутати, интелектуалци, бизнесмени, учени, които са подкрепили с подписа си неговата програма за спасяване на България. Тя включва 5 проекта и 12 предложения за полезен ефект и иновации, които от продажбата на ноу-хауто ще донесат на България над 60 млрд. евро. Тези пари ще помогнат на правителството да ни изведе от кризата. Сред подписалите са 12 академика от БАН, всички министерства, НАП, четирима зам.-председатели и 7 комисии на Народното събрание, Сергей Станишев, Ивайло Калфин, Ахмед Доган, Лиляна Павлова, Христо Григоров, Христо Пимпирев и мн. др. Според Попов той се е срещнал в София и със зам.-председателя на ЕК Кристалина Георгиева, на която също е представил програмата си.

За мен най-трудният изпит беше пред Доган, който ми постави три въпроса

и след това даде подкрепата си, каза икономистът. Той допълни, че в област Велико Търново подкрепа е получил от зам.-кмета на старата столица проф. Георги Камарашев и ректора на ВТУ проф. Христо Бонджолов, от кмета на Елена инж. Дилян Млъзев, от кметицата на Лясковец д-р Ивелина Гецова и от областния управител проф. Пенчо Пенчев.
Какво представлява НООТУНС? В основата на програмата е създаването на управленска структура от експерти към Министерския съвет, която да подкрепи потенциалните иноватори в страната. Попов я нарича още комитет или мозъчен тръст, който да приема идеите на хората и да ги превръща в иновативни проекти. Те ще се предоставят на общините за реализация и след една година ще се търси техният икономически ефект. Трябва, разбира се, да се приеме Закон за предложенията с полезен ефект, за да има нормативна база за реализация на иновациите, уточни авторът на НООТУНС. Според него страната ни е последна по иновации в Европа, въпреки че сме най-старият народ с огромен генетичен потенциал и би трябвало да бъде първи по ноу-хау идеи. За съжаление хората, които предлагат иновации, няма къде да ги представят и така те не стигат до реализация. Ако големият творчески потенциал на българската нация, заедно със световния положителен опит, благоприятните културни дадености и историческо наследство се използват, ние може да увеличим многократно ефективността на нашата икономика. Попов даде пример с японците, които са създали 5 мозъчни тръстове за иновации към Министерския си съвет, използвали са световния опит и сега са една от най-богатите държави в света, при положение че страната няма колонии и природни богатства, пострадала е във Втората световна война, земята и е унищожена от двете атомни бомби.
Божидар Попов каза още, че българският комитет за иновации трябва да работи на самоиздръжка, без държавни пари, за да не се бюрократизира.

Мозъчният тръст ще получава по 2 % от реализираните идеи, а иноваторът – 1 %.

По този начин амбициите ще бъдат да се внедрят повече идеи след оценка, а не да се захвърлят добрите предложения в кошчета. Имаме БАН и доста научно-творчески организации. Ето една възможност техните програми и иновации да бъдат реализирани, смята икономистът. Според анализатори, ако се оползотворят българските резерви от предложения с полезен ефект, страната ни може да си осигури тези 60 млрд. евро.
Ако държавата приеме моята антикризисна програма, ще организираме среща в София с всички посланици у нас, предлага Попов. Сигурно е, че те ще харесат идеята за създаване на мозъчни тръстове и ще предложат на страните си да купят българското ноу-хау за още 60 млрд. евро. Така страната ни ще получи 120 млрд. евро, а ще се получи и световен икономически ефект от 9000 млрд. долара. Икономистът предвижда и продажба на българската програма на богатите хора в света. Те също ще искат да си решат икономическите и екологическите проблеми на бизнеса. А защо да не доведем и американския милиардер Бил Гейтс, собственик на “Микрософт”? Освен това моята програма включва проектите за най-ефективно използване на битовите отпадъци, за намаляване вредителите в селското стопанство, за по-ефективен градски таранспорт и за опазване на околната среда, а това са сериозни проблеми, с които всяка страна иска да се справи. Затова вярвам в мъдростта на премиера Бойко Борисов и президента Росен Плевнелиев, които да подкрепят НООТУНС и да дадат старт на икономическата програма, казва Попов. По думите му България ще покаже на другите народи път към спасителния бряг, ще се издигне международният ни авторитет и ще се укрепи националната ни сигурност. Попов допълни, че не иска нито власт, нито пари от държавата, а само да помогне на правителството да се справи с тежката икономическа криза в България. Според автора

10 са огромните заплахи за страната ни.

Те са икономическата криза, която става катастрофална. Следват демографската криза, слабите иновации, ниската производителност на труда, слабият износ на стоки, лошото здравеопазване и високата заболеваемост на българина, слабата армия, духовната криза, бежанският проблем и занемарената екология. Според икономиста светът се променя, има голямо затопляне и климатичните промени ще стават още по-тежки. Затова трябва да се вземат неотложни мерки, защото нищо добро не чака човечеството в екологията.
Попов е убеден, че подписката за подкрепа на НООТУНС, която събира в страната, ще убеди чужденците, че у нас има условия за реализация на иновативни идеи. Смятам, че българите сме успявали, когато сме се обединявали, и трябва да го покажем, за да излезем от икономическата криза и да си върнем децата, които работят в чужбина, апелира Божидар Попов.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново