Христо Иванов, лидер на “Да, България!”: “Управляващите удържат една привидна стабилност, използвайки силови методи”

Публикувано на вт, 17 окт. 2017
242 четения

Христо Иванов е български политик и юрист. Бил е министър на правосъдието, както и служебен заместник министър-председател от август до ноември 2014 г. Завършва право в Софийския университет “Свети Климент Охридски”. Специализира във Fulbright/Hubert Humphrey Fellowship Program, Washington College of Law във Вашингтон, САЩ, в областта на правото на национална сигурност и процедурите по съдебни назначения в САЩ.
Работил е като координатор на проекти в областта на законодателната и съдебната реформи в рамките на Инициатива за Върховенство на закона на Американската асоциация на юристите. Бил е програмен директор на Фондация “Български институт за правни инициативи”, където е ръководил проекти в областта на съдебната реформа, предотвратяване на корупцията и утвърждаване на върховенството на закона.
През август 2014 г. e назначен за служебен заместник министър-председател по правосъдие, вътрешен ред и сигурност и служебен министър на правосъдието. На 9-и декември 2015 г. подава оставка, след като предложената от него съдебна реформа не е приета от Народното събрание.
На 7 януари 2017 г. учредява Политическа партия “Движение Да, България!”.
Преди дни той посети Велико Търново, за да подкрепи местната структура на партията, която стартира кампанията “Да си поемем въздух, Велико Търново”.

– Г-н Иванов, в специална декларация заявихте, че сме свидетели на ескалираща политическа криза. Какво имате предвид?
– Всички български граждани виждат, че управлението постоянно влиза от един скандал в друг. Тези скандали стават все по-сериозни. Те отразяват дълбоката корупционна същност на това управление. Става дума за суджуци, шуробаджанашки схеми, а в последните дни се премина към атаки към медиите, които би трябвало да са светая светих за демокрацията. За нас това е червена линия – ако допуснем това отношение към медиите да продължи, ще загубим българската демокрация.
Кризата у нас е двуяка – първо, защото управляващите не могат да влязат в режим на нормално управление, който да не произвежда кризи. Това е едно управление, което постоянно дава на късо съединение и хвърчат искри.
От друга страна, това управление все повече се доближава до редица авторитарни практики, познати ни от Русия и Централна Азия. Имам предвид атаките срещу съдийската независимост и срещу журналистическата независимост. Това, което наблюдавахме в Дунарит, също буди притеснение. Държавата в един момент се превръща в бухалка, която да отнема собственост, договори и активи в интерес на други икономически субекти.
– Това състояние на държавата води ли ни към предсрочни парламентарни избори?
– Тази нестабилност създава причини за очакване на предсрочни избори. Но, за съжаление, у нас не политологията ни позволява да анализираме процесите, а криминологията, тъй като логиката на управлението е свързана с корупцията, обсебването на власт и публични ресурси. Трябва да анализираме криминалния фон, за да разберем колко е стабилна скритата структура на управление.
От тази гледна точка е трудно да се каже каква е краткосрочната перспектива. В българския парламент в момента няма опозиция. Има кандидати, които да се наместят по-близо до центъра на това криминално управление, за да консумират по-големи порции от него, но няма опозиция на самия модел на управление.
Ние нямаме перспектива за развитие, на един млад човек му е трудно да намери причини, за да остане и да се развива в България.
– В този ред на мисли да очакваме ли протести през късната есен, или зимата?
– Постоянно има протестни акции и различни актове на недоволство. Тази енергия като цяло ескалира, защото несъмнено ще има и следващи скандали. Всяко едно действие на управляващите може да доведе до гражданско недоволство. Банковата сфера, социалните права, сектор сигурност и т.н. са областите, които са най-взривоопасни, но във всяка една сфера има кризи, които са заметени под килима. Управляващите все още успяват да удържат една привидна стабилност, използвайки силови методи като сплашване, поставяне на хора в зависимост. Това не може да продължи безкрайно.
– Възможен ли е нов случай като КТБ?
– Напълно е възможен, защото видяхме как в Българската банка за развитие беше назначен човек, който е известен с това, че изпълнява поръчки. Вече има информация, че самата банка отпуска заеми, с които заприличва на черна касичка на българската олигархия. Това ми дава основание да заявя, че тя може да се превърне в един наследник на КТБ. Има и други български банки, около които има доста въпроси. Те дори бяха забелязани и формулирани от Европейската комисия в нейния доклад от февруари месец.
– Какво очаквате от българското председателство?
– Не очаквам нищо особено от българското председателство, то ще бъде един пропуснат шанс. България няма ясни приоритети какво иска да направи в момента, когато ще е на острието на Европейския съюз, нито има капацитета да се възползва от тази свръхсложна бюрократична и институционална машина, за да реализира своите приоритети. Една Естония, която беше преди нас, искаше да се представи добре и успя да го направи по най-добрия начин.
– Защо нямаме капацитета?
– Причината е, че пропуснахме тези 10 години, в които сме членове на Европейския съюз. Не успяхме да подготвим достатъчно кадри, които да разбират как работи ЕС. Той е изключително сложна машина. Голямата разлика между страните членки не е свързана с техните географски размери, а с това от тях има бюрократичен елит, който знае как да използва всички възможности на Европейския съюз. Ние само стоим и чакаме да се изсипват едни пари от еврофондове, които да се превърнат в асфалт. С това си бездействие е съвсем естествено да останем в периферията, когато ЕС се преформатира и започне да работи на две скорости.
– На какъв етап е диалогът ви с останалите десни партии?
– Все по активен е, вървим в посока в България да се появи ясна демократична алтернатива на този модел на управление. Целта ни е да предизвикаме предсрочни парламентарни избори и да предложим на българските избиратели възможност да сменят управляващите с нещо, което е по-демократично и дава много по-добра перспектива. Разговаряме преди всичко с нашите партньори от ДСБ и Зелените. Идеята ни е да разширим този кръг. За нас е важно да извлечем уроците от Реформаторския блок, който беше провал. Трябва да се изгради една здрава рамка, която е базирана на общи цели и доверие. Няма смисъл да съберем няколко малки партии, на които основната цел ще е да се доберат до властта. Това беше логиката на Реформаторския блок, която доведе до неговия крах.
– Готви ли се “Да, България!” за предстоящите местни избори?
– Да. Изключително активно изграждаме своята мрежа на областно ниво. Нашата цел е до началото на следващата година да имаме местни организации във всички области. Радвам се, че във Велико Търново е една от най-активните ни организации, която работи изключително добре.
Весела КЪНЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново