Георги Първанов, лидер на партия “АБВ” и президент на България 2002-2012 г.: “Мога да бъда убеден, но не мога да бъда уплашен”

Публикувано на пн, 13 юли 2015
322 четения

– Г-н Първанов, казвате, че “Коалиция за България” е била най-успешната политическа формация, но тя се разпадна, а Вие бяхте изключен от БСП. Има ли възможност отново левите и лявоцентристки партии да се обединят?
– Аз държа на мнението си, не само защото съм бил в основата на създаването на “Коалиция за България”, но и защото тя наистина доказа своите възможности, спечели не малко изборни успехи и показа добър капацитет в управлението на страната. За мен беше грешка да се остави една такава успешна банка, образно казано, но, разбира се, нейните съставни части решават бъдещето ѝ. Ние не сме част от коалицията и не бихме могли да участваме в обсъждането на този въпрос. Обединението е без алтернатива за бъдещето на левицата. Трябва да има консолидация. На първо време като минимум трябва да има еднопосочно действие. Идеята за взаимодействието по места в редица общини е добра, но тя, както казват математиците, е необходимо, но недостатъчно условие. Първо, ако няма разбирателство в центъра, много трудно е да се мотивират избирателите по места на 100 %. Трябва да има знаци от горе, трябва да има обща политика и инициативи. Второ, смисълът на единението сега на местните избори не е в това да вземем повече кметове и общински съветници. Смисълът е стратегически. Нека да ви напомня, че победата на местните избори през 1999 г. дойде като резултат от единството на левицата и трасира пътя към други победи – на президентските избори и след това на парламентарните от 2005 г. Ако това не се случи, единството на левицата и връщането ѝ на ключови места в управлението се отлага за неопределено време. А аз искам това да се случи колкото се може по-бързо. Това не е само мое желание, а е желанието и амбицията на много хора, които са социално устроени. Няма никакво съмнение, че бъдещето е на силната лява, макар и различна от досегашната социална политика. На тези избори мога да прогнозирам, че ще има не малко леви коалиции, най-добре беше да бъдат единни, така че консолидационният процес ще върви, макар и не с темповете, които на нас ни се искат.
– Къде е мястото на БСП, АБВ само със ЗС “Александър Стамболийски” ли ще се коалира за местните избори?
– В много общини ще има леви коалиции с участието на БСП. Не изключвам, водят се разговори по места да има коалиции с участието на БСП. Земеделският съюз “Александър Стамболийски” като част от парламентарната коалиция “БСП лява България” е мостът, ние сме отворени и в двете посоки. Много е важно да се хвърлят мостове без ревност и без амбиции непременно някой да доминира. Вижте, цял живот съм правил коалиции, даже ми излезе име за това с оглед на Тройната коалиция, затова смятам, че добрата коалиционна култура отрича стремежа към монопол на лявото пространство. Добрата коалиционна култура изисква коректно партньорство, взаимодействие и равнопоставеност. Постигането на максимално сцепление, ако не гаранция, то е предпоставка за успех. В управлението с ГЕРБ имаме споразумение за партньорство, което е по-различно от отношенията им с Реформаторския блок. Нямаме взаимен ангажимент за съвместно участие на изори. Това няма да се случи, няма да подкрепим кандидат-кмет на ГЕРБ или на реформаторите.
– Каква е програмата минимум, с която тръгвате за местните избори наесен?
– Аз съм човек, който избягва да работи с числа и проценти, макар че имам и математическо образование. Разбира се, ние ще отчетем и ще имаме не малко кметове, избрани в коалиция или с подкрепата на АБВ. Те вероятно ще бъдат подкрепени и от други формации. Изобщо една малка част от кандидат-кметовете ще бъдат тясно партийни кандидати. Моята прогноза е, че в нощта на изборите всяка партия ще отчете много голяма бройка и вероятно ще се окаже, че имаме 2800 кмета вместо 265, колкото са общините. Това, разбира се, е важно, но за нас от АБВ това е шанс като млада партия. Ние правим две поредни кампании, без да имаме никакво представителство в местната власт. Мога да направя сравнението, тъй като съм ръководил партия с доминация в местната власт и сега зная какво е като изключим тези, които са преминали в АБВ и не са печелили избори като представители на АБВ. Оттук нататък представителството на АБВ в местната власт ще бъде солидно. Ще имаме десетки общини, където кметовете ще бъдат избрани с наша подкрепа и стотици общински съветници, естествено и не малко кметове на населени места. Това вече създава условията за една широка мрежа и ние минаваме на друго качествено ниво в развитието си като партия.
– АБВ имаше свои предложения за съдебната реформа, но не получихте подкрепа. Вие ще подкрепите ли министър Христо Иванов?
– Дискусията за съдебната реформа всъщност беше стартирана от АБВ. Нека да ви припомня, че ние подготвихме нашия законопроект за съдебната власт и го обсъдихме с участието на главния прокурор, на председателя на ВКС, на ВСС, неправителствени организации. Точно заради това аз категорично не приемам това приравняване, което някои се опитват да направят, между предложението на министър Христо Иванов и съдебната реформа. С други думи – проектът за конституционни промени на министъра се отъждествява със съдебната реформа. Не, ние твърдим, че истинската, успешната, работещата съдебна реформа може да стане с промени в закона или с нов Закон за съдебната власт, какъвто ние сме предложили. Инициирането на промени в конституцията, особено тези, които е предложил министър Иванов, само забавят решаването на този наболял за обществото ни въпрос. В крайна сметка те няма да доведат до бърз и ефективен съдебен процес, който хората очакват. Тук очевидно се преследват две цели. Едната е да покажем воля пред Европа с оглед на новия мониторингов доклад, но няма да можем с инициираната конституционна промяна, която не се знае кога ще свърши. Напомням, че такива конституционни промени в съдебната власт вече са правени и ние виждаме какъв е ефектът – няма смисъл от това. Второ – не приемаме тезите на реформаторите, че видите ли това е въпрос, който е вся и всьо за стабилността и бъдещето на управляващата коалиция. Не може така да се поставя въпросът.
По-скоро трябва в диалог да се потърсят новите параметри на съдебната реформа, а стабилността не може да е изкуствена. Не може да се постига с ултиматуми, със заплахи, с тежки квалификации. От няколко дни гледам един човек, който обикновено се използва за мокри политически поръчки – Методи Андреев, да шества из всички медии с квалификации и с обидни изрази. Аз мисля, че методиандреевщината в политиката е грозно явление и не прави чест на този, който го поощрява и му дава трибуна, превръщайки го в говорител на определени среди в управлението. Ние предлагаме политики. Ние искаме да избегнем подобни вътрешни препирни, разпри и грозни сценки. Ако не се приема нашата политика – добре, продължаваме нататък. Мога да бъда убеден, но не мога да бъда уплашен. Това за АБВ, като млада формация, няма как да се случи.
Ние проявяваме разум и като пример ще ви дам здравната реформа, където имахме своите бележки, по някои от тях вече чухме мнението на премиера и на министъра и ще гласуваме вероятно. Имаше една подписка, свързана с правилата за избор на управител на БНБ, не участвахме в нея. Първо, за да покажем, че не се опитваме самоцелно да ерозираме управлението и второ, всеки опит да се затормози процесът на избор, включително и с питане до Конституционния съд, за нас щеше да бъде неуместен. Банковата ни система е доста нестабилна, за да си позволим да я подлагаме на нови изпитания. Затова ръководството на АБВ отказахме да подкрепим тази подписка. Давам ви тези примери, за да ви докажа, че ние се опитваме да играем стабилно независимо дали е в едната, или в другата посока. Това го позволява, това го предполага нашето партньорство в управлението.
– Сериозните разногласия, като тези за съдебната реформа, могат ли да доведат до скъсване на партньорското споразумение с ГЕРБ?
– Искам да обърна внимание, че наистина имаме доста различия. Някак си останаха встрани от полезрението, дори и на медиите, дебатите по промените в Закона за референдумите и начинът, по който президентът Плевнелиев формулира въпросите за предстоящото допитване. Ние имахме особено мнение, въпреки че аз съм човекът, който инициира преди време дебата за мажоритарната система, за реформата на политическия модел като цяло. Ние искахме да се запише 50 на 50, т.е. смесена избирателна система. Това не стана. ГЕРБ и мнозинството, в това число и с процедурни хватки, отклони предложението на АБВ за смесена система. Ние имаме своите предложения по Закона за референдума, които предвиждат по-ниска бариера както за подписката, така и за валидността на резултата. Виждаме, че там върви някакво задкулисно договаряне, в резултат на което Законът за референдумите беше свален от дневния ред на парламентарната седмица и отиде назад, неопределено за кога. Това е още едно голямо различие. Искаме да засилим, да укрепим и реабилитираме пряката демокрация. А това, което се случва, започвайки от въпросите на президента, минавайки през законодателството на ГЕРБ, по-скоро може да компрометира крайно, да не кажа окончателно пряката демокрация.
– Има ли според Вас задкулисно договаряне, за да бъде осигурено парламентарното мнозинство за гласуване на конституционните промени, свързани със съдебната реформа?
– Без да имам факти, не бих могъл да се ангажирам с теза за задкулисно договаряне. Сигурно вървят някакви процеси. Категорично искам да кажа, че АБВ в такива разговори няма да участва. Ние няма да участваме в сделки от типа: “Ние подкрепяме вашата реформа, а вие – нашата”. Ние подкрепяме, дори ако това носи политически риск, предложените законопроекти, ако те са качествени.
Не си струват усилията тези промени в конституцията. Ако искаме да променяме конституцията, това означава изцяло нов прочит на тази иначе добра европейска конституция. Ако искаме да коригираме, защо не пипнем и политическия модел? Казах, че хората са недоволни от съдебната система, но да не би да са доволни от политическата система? Няма ли да променим начина на финансиране на партиите? Няма ли да променим начина на регистрация на партиите? Много неща трябва да се променят. Иначе тази имитация изчерпва много сили на коалицията, които изтичат в това действие, което за мен е лишено от политически и много повече от управленски смисъл.
Здравка МАСЛЯНКОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново