Фермерските пазари могат да спасят дребните производители

Публикувано на пт, 24 апр. 2015
208 четения

Как в България да се развива устойчиво селско стопанство, съобразено с промените на климата и подпомогнато от новото финансиране през втория програмен период 2014-2020, разясняват експерти от екосдружение “За земята”. Вчера екипът се срещна със земеделски производители от Велико Търново, а преди няколко дена експертите бяха в Ресен.
През последните 50 години хранителната система става все по-силно зависима от употребата на химикали и механизация, а едрият бизнес се е настанил в нея, като контролът на храните се съсредоточава все повече в шепа мултинационални корпорации, които унищожават дребните земеделски стопани. В тази връзка за потребителите става все по-трудно да разберат какво купуват, кой е производителят и откъде идва, коментира Тодор Славов, експерт в екосдружението. От друга страна, загиват дребни и семейни фермери, което се случва и в България, макар през новия програмен период да е регламентирано финансиране и за тях. Според Славов връщането към местните храни, съобразени със затопляне на климата, може да помогне на икономиката в страната и да укрепи средния и дребния бизнес. Като пример за това Славов посочи стартирането на фермерски пазари в София, Пловдив и Варна, които се подкрепят от хората, и идеята е да се направи мрежа от такива директни продажби. Освен това пазаруването на местни пресни плодове и зеленчуци подпомага по-здравословното хранене. Хората са по-склонни да опитат сезонни продукти, ако ги видят на фермерския пазар или в магазина на земеделски производители. А това допринася за по-разнообразно хранене и нови готварски хрумвания, е категоричен експертът.
При обиколки в България, експертите са се натъкнали на фалити на малки мандри и ферми, дори и след като са получили европейско финансиране, но съсипани от едрите производители. В случая единственият изход за дребния бизнес е да продава директно стоката си на фермерски пазари и към това е насочена новата селскостопанска политика на ЕС, която подкрепя устойчивата местна храна на държавите, членки на Съюза. Вече има такива мерки за финансиране, които ще стартират и у нас, каза Славов.
Според експерта обаче в България липсва достъпът до информация за възможностите на тези мерки, затова екосдружението е издало наръчник с условията и финансирането на програмите за развитие на селските райони. Такива наръчници бяха раздадени на присъстващите на срещата във В. Търново.
В. АЛЕКСИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново