Евродепутатът Андрей Новаков от ЕНП/ГЕРБ пред “Янтра ДНЕС”: “Инфраструктурните проекти в Северна България остават основен приоритет за ЕНП”

Публикувано на чт, 22 Дек. 2016
419 четения

– Г-н Новаков кои ще са приоритетите за вас и групата на ЕНП през следващата година?
– Приоритет за нас до 2020 г. e средствата, заложени от ЕС, да бъдат използвани максимално по програмите за развитие. Но това зависи и от приоритетите на правителството. Нашето мнение е, че инвестициите в Северна България са основаната ни задача, което не един път бе упоменато. Тук влизат работата по “Хемус” и тунелът под Шипка, които са особено важни за по-бързото придвижване до Габрово и Велико Търново. Работим по тези инфраструктурни проекти в Северна Централна България. Така че през следващите няколко години ресурси има. Те едва ли ще стигнат за всичко, но са достатъчни, за да напреднем значително и защо не да достигнем инвестициите в тази посока като в Южна България. Нашата централна задача тук, в ЕП, е именно тази – да се стигне до баланс между двете части. Довършването на АМ “Хемус” е важно не само за нас, а и за съседна Румъния. Знаете, че при Велико Търново има идея да се свързва със скоростна отсечка до Русе. Работим и по други ключови проекти, защото е важно и за Северозапада – обходи по градовете на Е 79 и както чухте на срещата с регионални медии, и тунели под Петрохан. Това са проекти, за които се говори и се обмислят отдавна. Нашата задача е да работим по това максимално тези средства да са осигурени от ЕС.
– Преди няколко седмици вие се уверихте как върви работата по тунела под Шипка. На какъв етап е стигнала, защото се очаква той да намали значително времето за придвижване между централните северни и южни градове?
– Така е, преди около месец видях отблизо до къде е стигнала работата по тунела. Важно е да кажем, че тя всъщност не е спирала и се работи усилено. Един от тунелите към обходния път на Габрово е започнал. Самият околовръстен път се строи, бавно напредваме. Знам, не е с темпото, с което всички хора искат да видят как се променя общината им. Пак казвам, нашата работа е такива пари да има и ще положим усилия те да не намаляват, за да може България да се възползва колкото се може по-добре от тях.
– Обмисляте да обсъдите възможностите за допълнителна европейска помощ за пострадалите в Хитрино. Какво предвиждате в тази посока, имахте среща с еврокомисря Корина Керцу?
– Да, наистина и аз, и моите колеги обсъждаме тази идея. Ще търсим всички възможности за подпомагане и възстановяване на щетите в Хитрино. Има възможност за такава помощ и ние ще се възползваме от нея, така че да могат засегнатите хора да бъдат спокойни. За съжаление обаче имаме и жертви и тях не можем да върнем. Изказвам съболезнованията си на близките на загиналите.
– Спазва ли обещанията си Европа към България за справяне с бежанския проблем?
– В следващите години до 2020 г. България ще трябва да получи договорените над 91 милиона евро по линия на двата фонда за миграция. Единият е Фонд “Убежище, миграция и интеграция”, а другият – Фонд “Вътрешна сигурност”. Това беше факт и преди усложняването на мигрантската криза и спешните мерки, които трябваше да бъдат взети от някои държави членки.
– Вие инициирахте възможността за развитие на идеи на предприемачи да обменят опит от САЩ и страни в Азия. Разкажете малко повече какво представлява A.L.E.C.O.?
– По време на преговорите за бюджета на ЕС за 2017 г., в които участвах, обсъдихме възможността да се даде старт на програма A.L.E.C.O. Тя ще даде възможност около 200 млади предприемачи от цяла България и ЕС да получават опит от свои съмишленици от САЩ, Израел и страни от Азия. След като натрупат опит и се върнат, те ще могат да го приложат и на практика. Очакванията са ми в нея да участват колкото е възможно повече наши сънародници. За да се възползват, те трябва да имат осъществим бизнес план, да са стартирали своя компания наскоро или да са участвали в програма “Еразъм за млади предприемачи”.
– Защо я нарекохте точно на името на великия български писател Алеко Константинов?
– Името на програмата е вдъхновено от българския писател и пътешественик Алеко Константинов. Ако трябва да има символика, то е заради “До Чикаго и назад”, който е известен по цял свят. А по този начин ще се популяризира българската култура и литература. Това непременно ще предизвика интереса на повече туристи и ще окаже влияние на туризма у нас. Името на програмата е и абревиатура от Achieve Leadership in Entrepreneurship and Cooperation Opportunities (Постигане на лидерство в предприемачеството и бизнес възможности).
Стажант-репортер:
Стефан НАНКИНОВ
сн. авторът

loading...
Пътни строежи - Велико Търново