Директорът на ОДМВР – Велико Търново, старши комисар Димитър Машов: “Служителите в дирекцията могат да се притесняват само ако не си вършат работата”

Публикувано на чт, 14 май 2015
2329 четения

Старши комисар Димитър Машов е роден на 5 януари 1976 г. в Благоевград, но е отраснал в Самоков. Завършил е Академията на МВР в Симеоново, както и Университетa по библиотекознание и информационни технологии в София.
Започва работа в системата на МВР през 2001 г., като оперативен работник в 8-мо районно управление на СДВР. През 2002 г. е бил преназначен в сектор “Престъпления, свързани с МПС” при СДВР. От месец септември 2009 г. до месец април 2012 г. е изпълнявал длъжността началник 07 сектор СДВР. През април същата  година заема поста зам.-директор ОДМВР – София и едновременно с това е бил и началник-отдел “Криминална полиция”. От началото на май е назначен като директор на ОДМВР – Велико Търново, на мястото на гл. инсп. Илиян Личев.

– Г-н Машов, цялата ви досегашна кариера е преминала в структурите на МВР в София. Трудно ли бе решението да поемете дирекцията във Велико Търново?
– В общи линии решението не беше трудно, от гледна точка на това, че в СДВР се работи по един начин, в ОДМВР – София – по друг начин, а във Велико Търново – по съвсем различен. Така че за мен това е едно предизвикателство и се надявам, че ще успея да оправдая и решението на ръководството на МВР за моето назначение тук
– ОДМВР смени четирима директори за последните пет години. Притеснява ли ви, че поемате един “ветровит” пост?
– Принципно е така, но се надявам с течение на времето да успея да докажа, че можем да се справим със задачите, които са поставени пред нас. И ще се справим. Това, че е ветровит пост не ме притеснява толкова. Аз мога да работя и нещо друго, не съм се родил началник или директор.
– В какво състояние заварвате структурата тук?
– Като цяло структурата е добре. Има много неща, които могат още да се желаят, но екипът е добър, хората имат желание да работят и се стараят. Единственият по-сериозен проблем, който виждам към момента, е това, че по-голямата част от служителите са много млади. Но пък те с малко повече работа могат да бъдат обучени и да станат много по-добри от голяма част от по-старите. Това са хората, на които ще разчитаме. Но ще трябва да им се помага много, защото разкриването на престъпления не е никак лесна работа и никой не трябва да си прави илюзии в това отношение.
– Действително не е тайна, че е налице сериозен дисбаланс в броя на старите и опитни служители и младите полицаи, които тепърва навлизат в работата. Как практически виждате решението на този проблем? И това решение ще бъде ли свързано с промени в ръководния състав на структурите на дирекцията?
– Аз вече започнах да правя такива промени както в структурите на дирекцията, така и в районните управления. Имаше доста незаети щатни бройки за началник-участък, началник-групи в управленията. В дирекцията не бяха заети позициите на началник-сектор “Криминална полиция” и началник-отдел “Охранителна полиция”. Вече си имам заместник-директор в лицето на господин Христо Христов, който е бивш директор и на когото много разчитам. Разчитам на знанията и възможностите на тези хора, на които сега гласувам доверие. Предприех стъпката за изготвяне на предложения за назначения на тези позиции, остава министърът на вътрешните работи да ги одобри. Ще разчитам много на тези хора да обучат състава, който ще им бъде подчинен, защото за мен едни от най-важните структури в МВР се управляват именно от т.нар. среден ръководен състав, който се явява основната движеща сила.
– С други думи, ще дадете карт-бланш на доверие на тези хора, с които до момента не сте работили и се надявате те да го оправдаят. Какво се случва, ако те не отговорят на тези очаквания?
– Моите предложения са за временни преназначения на посочените длъжности със срок до една година. Ако се докажат по-рано, ще се обяви конкурс и ще имат възможност да получат постоянни назначения. Ако не го направят и не оправдаят доверието, временното преназначение ще бъде прекратено и ще търсим други хора. За момента гласувам доверие, ще разчитам на тях, но и ще изисквам от тях.
– Какъв модел на управление могат да очакват служителите? Предишният екип от София остави трайни негативни следи сред полицаите, много от тях напуснаха структурите по това време заради отношението към тях?
– Служителите тук могат да се притесняват само и единствено, ако не си вършат работата. Ако дават всичко от себе си и са съвестни, мисля, че не само няма да имат проблеми, но и ще бъдат доволни. Защото ще се стремя да балансирам, да не допускам напрежение, за да могат те да работят спокойно. Но ще изискам от тях. Ще търся резултати, ще държа на съвестно отношение към гражданите, защото никой от служителите не бива да забравя, че нашата работа е в услуга на обществото.
– Работата в структурите на МВР в столицата обикновено има много по-голям интензитет. Вие имате много опит в такава среда, какво от него бихте искали да въведете и тук?
– Основното нещо, което искам да въведа тук, са практики, с които да се засили превенцията. Не трябва да тичаме след престъплението. Ще направя всичко възможно с екипа, на който съм гласувал доверие, да можем да предотвратяваме и пресичаме криминалните деяния още в зародиш, а не тогава, когато вече са извършени. Това е едно от основните неща, които ще искам тук.
– Казвал сте, че не сте привърженик на статистиката като мерило за работата на полицията…
– Наистина не съм привърженик на статистиката от гледна точка на това, че с едни проценти и числа просто не можеш да убедиш гражданина, че ти си си свършил работата. А тя е добре свършена, когато обществото дава добра оценка за нея. Тя се дава тогава, когато сме го заслужили. И за да стане това, предвиждам в малките населени места да проведа срещи с кметове и наместници, както и с местните жители, за да разбера как работят моите служители. Т.е. полицейските инспектори, които отговарят за тези населени места. Така ще разбера дали хората ги познават, дали взаимодействието е добро, дали получават помощ от тях.
– Вече заявихте, че борбата с битовата престъпност, наркотиците и контрабандните стоки ще са основните ви приоритети. Де факто, това са заявените приоритети на МВР от две години и резултатите на дирекцията бяха оценени като добри на последния отчет анализ. Какво и как може да се подобри в тези три насоки?
– Основно при битовата престъпност трябва да подобрим взаимодействието с гражданите, с охранителните фирми и местната власт, за да можем с тяхна помощ да реагираме адекватно на извършените престъпления. Също така да получаваме адекватна допълнителна помощ от местното население. Но това ще стане тогава, когато хората имат доверие към нас. По отношение на наркотиците, ще се работи по линия както на разпространението, така и на държането на такива вещества. Ще искам много от служителите по тази линия. Но нещото, което най-много ми се иска да направя, е инспекторите от Детска педагогическа стая да проведат нещо като обучения с учениците от училищата в областта по отношение на вредата от наркотиците, опасностите и последствията, до които водят. Там проблемът е много сериозен и превенцията при учениците е много необходима. Иска ми се дори в тези обучения да се включат и служители от други структурни звена. Това вероятно ще се случи през следващата учебна година, тъй като тази вече е към края си и просто няма да имаме нужното време. По отношение на безакцизните стоки ще искам по-добра работа от служителите на “Икономическа полиция”, ще държа на резултати, като и там ще търсим превантивен и изпреварващ характер на нашите дейности.
– Областните дирекции като че ли капитулираха тотално в последните години по отношение на борбата с “големите играчи” в престъпния свят. Повечето от задържаните за притежание на наркотици и акцизни стоки са “последно звено” на веригата. Можем ли да очакваме промяна в това отношение?
– Специално за областната дирекция във Велико Търново все още не знам как стоят нещата, но гарантирам, че ще си го изясня в най-кратки срокове. Мога обаче да гарантирам, че разлика между “големи играчи” и “дребни риби” няма да има. Законът ще се прилага еднакво и толеранс няма да има към никого.
– През изминалата година зачестиха кражбите на автомобили в областта, като до момента в разкриването на тези престъпления дирекцията има твърде скромни успехи. Вие сте оглавявал група в сектор “Престъпления, свързани с МПС” в СДВР и имате няколко сериозни реализации по отношение на знакови автоджамбази в столицата. Можем ли да очакваме работата по линия на тези престъпления да се подобри и тук?
– Това, което съм го прилагал в СДВР по тази линия, мисля, че имаше доста добър успех. И мисля да го приложа и тук. Но първо трябва да се запозная с контингента по тази линия, откъде е, да се направи анализ. И имам някои идеи, които на малко по-късен етап ще се реализират и се надявам да дадат добри резултати.
– С назначението ви на една такава ключова длъжност притеснява ли възможността за опити за налагане на натиск. Както от политически фактори, така и от икономически и дори от фигури от подземния свят? Сблъсквал ли сте се с подобен и преди?
– Да ме притеснява е твърде силно казано. Служителите на МВР не сме политически обвързани и нямаме право да участваме в партии. Така че нямам никакви опасения по тази линия и ще работя само и единствено по закона. По отношение на бизнесмени или лица от криминалния контингент, считам, че натиск просто няма как да ми се оказва. При положение, че си върша работата и следвам закона – просто няма как да ме пречупят.
– Вече се срещнахте с ректора на ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” проф. Пламен Легкоступ. Знаете, че след случая с Вероника Здравкова въпросът за сигурността на студентите във Велико Търново бе поставен много остро. Какво може да направи полицията в това отношение?
– С него не сме коментирали точно тази тема, но в известна степен се загатна в разговора. Мисля, че ще се намерят решения да се подобри сигурността за студентите. При възможност маршрутите около университета ще бъдат по-добре охранявани. Но истината е, че при реални резултати в борбата с престъпността и превенцията рисковете от каквито и да е посегателства би следвало да намалеят.
– Какъв човек сте извън работата?
– Обичам домашния уют, не съм любител на купоните и запивания по заведения. Преди години спортувах много, играех футбол, но сега рядко ми остава време. Пък и годинките си казват думата (смее се). Стремя се свободното време да го прекарвам със семейството си.
Пламен КАРАИВАНОВ, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново