Арх. Николай Малаков: “Очакваме добри, смели, но и мотивирани концептуално решения за новия градски център на В. Търново”

Публикувано на пт, 20 юли 2018
882 четения

Арх. Николай Малаков е главен архитект на Община Велико Търново и член на международното жури в архитектурния конкурс за нов градски център. 

Той е роден през 1971 г. Има магистърска степен от Университета по архитектура, строителство и геодезия – София. От 2012 година изпълнява длъжността главен архитект на Общината, а преди това е бил главен експерт. Работил е като архитект на свободна практика, бил е ръководител и координатор на мащабни проекти в старата столица. 

Член е на екипа за разработване на Общ устройствен план на община В. Търново и на екипа за разработване на Общински план за развитие на В. Търново.
Носител на наградата “Архитект на 2012 г.” за подкатегория “Жилищни сгради” на в. “Строителство и имоти”. Носител и на международна награда на в. “Дейли мейл” за най-добър проект за 2005 и 2006 година.

– Арх. Малаков, във времето, когато вие сте главен архитект на Велико Търново, се провежда най-мащабният международен архитектурен конкурс не само в старата столица, а и в страната. Как оценявате това? Какви са предимствата на такъв тип професионална надпревара на идеи?
– За годините, през които работя в Община Велико Търново и преди като експерт, и сега като главен архитект, територията, предмет на конкурса, която обхваща близо 190 дка от сърцето на града, е била проектирана и препроектирана, но така и не стана пълноценна част от него. Велико Търново е град с дълбока история и богато културно-историческо наследство с национално значение и заслужава да вложим старание и максимум усилия за него, това е водещото убеждение и в организирането на този международен конкурс. Оценката на това начинание може да дойде само с времето, сега целта ни е посредством такъв тип професионална надпревара – международна и анонимна, е да се генерират различни, непредубедени и иновативни идеи. Очакваме да се съчетаят дълбокото познаване на територията и различният подход, които да допринесат за
развитието на града ни като административен, културен и туристически център
с все по-нарастващо регионално и национално значение.
– Членовете на международното жури от останалите страни извън България са утвърдени и известни имена в гилдията? Какво ви впечатлява в тяхната работа?
– Членовете на журито са доказани професионалисти в нашата област с богата професионална биография. Всеки един от тях, предвид различната си международна принадлежност, ще има своя поглед и мнение към представените проекти, което само може да обогати провеждането на конкурсната програма.
– Темата за застрояването на терена на Старото военно училище никога не е губила своята важност за жителите на старата столица. След дълги години проектът е на път да започне своята реализация. Какво очаквате като резултати от конкурса и какви са вашите виждания за новия градски център на Велико Търново?
– Темата за територията на Старото военно училище наболя за съгражданите ни с времето все по-осезателно, най-вече заради това, че тя няма свой достоен облик. Сега като резултат на конкурса очакваме добри, смели, но и мотивирани концептуално решения. Моите виждания за новия градски център са свързани с правилното и функционално боравене и разпределяне на територията, с което да се осигури едно добро
площадно пространство, обвързано с пешеходни алеи и озеленени площи, наличие на обществено обслужващи сгради
освен в областта на търговията и услугите и в областта на културата и изкуствата, като препратка към Търновската книжовна школа. Но за да заживее един градски център и да бъде пълноценен, основното, което трябва да се реши и осигури, е комуникационната му обвързаност с останалата част на града – връзката със стария град и новата част, с Великотърновския университет, комуникация с магистралата София – Варна, с жп гарата.
– Кои от обществените нагласи очаквате да покрие реализацията на проекта?
– Общественото мнение и очакване е свързано най-вече с това да се осигури добро ново площадно и пешеходно пространство и възможност за паркиране в района, като с това на практика да започне реално дългоочакваното благоустрояване на територията. Сградата на експозиционния център като многофункционална сграда е очаквана от жителите на града като място – притегателен център за социални контакти и обществени прояви и ще удовлетвори необходимостта от нова съвременна сграда в областта на културата и изкуството.
– Кои, според вас, ще са основните проблеми, с които архитектите, проектантите и изпълнителите биха могли да срещнат в своята работа?
– Най-голямото предизвикателство пред кандидатите е, че те трябва да намерят цялостна концепция за огромна територия, която не само за сегашния момент, но и за в бъдеще да задоволява нуждите на града ни, като в същото време да кореспондира с историята и богато му културно-историческо наследство. Мина времето, в което проблемите се решаваха с проект на парче, сега е необходима цялостна, добра и достойна концепция за центъра на града ни и именно това прави работата трудна, но в същото време е и едно голямо предизвикателство за професионалистите в тази област, което съм сигурен, че ще бъде и голям мотив за добре свършена работа.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново