За първи път в България Великотърновският университет разкрива обучение по професията “Младежки работник”

Публикувано на вт, 7 окт. 2014
1247 четения

доц. д-р Николай Проданов

Нови възможности за следдипломно обучение в областта на младежките дейности предлага от тази учебна година Центърът за квалификация при ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. Кандидатите могат да избират между три специализации, а разработените учебни програми са иновативни и напълно съобразени с европейските стандарти. За първи път в България Великотърновският университет предоставя възможност за квалификация по професията “Младежки работник”, която е много популярна в Западна Европа, но все още не е разпространена у нас.
“Младежки дейности”, “Организация на младежки дейности” и “Организация на доброволчески програми” са трите нови специалности на Центъра за квалификация, обясни неговият директор доц. д-р Николай Проданов, който е и зам.-ректор по научно и кариерно развитие. “За преподаватели се постарахме да привлечем изявени специалисти в тази област. Положихме усилия и да рекламираме специализациите, така че се надяваме да се намерят достатъчно желаещи”, подчерта той. Обучението ще се извършва в задочна форма и е с продължителност два семестъра, а на финала завършилите ще получат свидетелство за допълнителна квалификация към дипломата за висше образование.
Според приетия през 2012 г. Закон за младежта основната роля на младежкия работник е да анализира, планира, организира, наблюдава и оценява младежките дейности въз основа на индивидуален подход и оценка на конкретните потребности на младите хора. Освен това Законът постави изискване националните и общински програми за младежта да включват дейности в подкрепа на развитието и специалното обучение на тези специалисти. Статистиката показва, че на този етап у нас има над 2000 младежки работници, като част от тях са назначени в общини, областни администрации и други публични институции.
Следдипломно обучение по повече от 50 специалности предлага Центърът за квалификация на ВТУ за академичната 2014/15 г. 44 са специалностите в задочна форма, като за шест от тях подготовката е само един семестър, а за останалите – два. С всяка следваща година се увеличават специалностите, които могат да се изучават дистанционно, а сега те са осем, заяви доц. Проданов. Кандидатстването за всички форми на обучение стартира на 1 октомври, а приемът на документи ще продължи до 31 октомври. Записването и регистрацията на приетите ще става от 10 до 14 ноември. Семестриалните такси не са повишавани от 4-5 г. и варират от 320 до 450 лв.
“Новост тази година е и специалността “Стратегическо управление”, която предлагат в задочна и дистанционна форма нашите колеги от Стопанския факултет. За първи път се разкрива обучение и по индустриални отношения и сигурност, което ще се води само в задочна форма. Има и други атрактивни икономически специализации като например “Финансово разузнаване”, но към нея м.г. нямаше голям интерес”, каза още директорът на центъра.
Общо 844 специализанти и кандидат-студенти са се обучавали в Центъра за квалификация през миналата учебна година. Общият приход от семестриални такси и такси за кандидат-студенти възлиза на около 180 000 лв., отчете доц. д-р Николай Проданов. Той призна, че през последните години се наблюдава балансиран интерес не само към традиционните специалности на Центъра, но и към някои нови квалификации, които са особено перспективни на пазара на труда.
Най-търсена обаче се оказва специалността “Учителска правоспособност”, която за удобство на кандидатите във ВТУ може да се изучава в задочна и в дистанционна форма. “С всяка следваща година се увеличава броят на висшистите, които искат да получат педагогическа правоспособност, за да могат да работят като учители в средните училища. Само през миналата година например те са били около 200 души. При нас най-много са икономистите и филолозите, които по една или друга причина по време на своето следване са пропуснали да получат учителска правоспособност, защото в много бакалавърски специалности тя е избираема. След като завършат и излязат на пазара на труда, виждат, че има свободни работни места за учители, които те могат да заемат, но не притежават нужната квалификация. Така отново се връщат в университета. За повечето хора вече е трудно да водят обучителен процес като редовни студенти, затова ние им предлагаме задочна и дистанционна форма в два семестъра”, обясни зам.-ректорът. По думите му големият интерес към тази специализация показва една радостна тенденция, а именно повишаване на интереса на цялото общество към учителската професия.
Много стабилен е интересът и към психологическите специализации във ВТУ. Освен чистата психология, кандидатите могат да избират между “Семейно консултиране”, “Педагогическа психология”, “Организационна психология” и “Консултативна психология”. Продължава да е голямо търсенето и към някои класически специализации, като например “Музейно дело”, “Архивистика”, “Библиотекознание и библиография”. Но Центърът за квалификация предлага и други актуални възможности за обучение, а сред тях са “Политически мениджмънт”, “Политическо лидерство и лидерска подготовка”, “Съвременни образователни технологии”, “Музикално ръководство”, “Бизнес информационни технологии” и др.
Вече 15 години специализираният център на ВТУ предлага достъпно, качествено и престижно обучение през целия живот, заяви доц. Проданов. В него се осъществява не само учебно-преподавателска, но и информационна, консултантска и експертна дейност. “Центърът организира дейността си съобразно тенденцията да работи като мобилно звено в университетската структура, като непрекъснато търси и намира своето място в междуфакултетното пространство. В същото време следи развитието на пазара на труда, за да може изпреварващо да организира и предлага съответните форми за допълнителна или нова професионална квалификация. Предмет на нашата дейност са и квалификационните курсове, които допълват и разширяват дейностите на факултетите, като предлагат обучение, което да осигурява по-пълна реализация на кадрите в професионален и личен план”, обясни зам.-ректорът.
14 са краткосрочните курсове, които предлага Великотърновският университет срещу заплащане. Те не са обвързани с диплома за висше образование, продължителността им варира от 40 до 60 учебни часа, а заниманията се водят от университетски преподаватели. На обучението по триизмерна графика в различни варианти залага Факултетът по изобразително изкуство. Интересни са и курсовете в сферата на управлението на проекти, като там също има няколко разновидности – общо управление на проекти, управление на проекти във физическото възпитание и спорта и др.
“Друга интересна дейност на Центъра за квалификация е т.нар. сертифициране. Имам предвид случаите, в които определени граждани имат квалификация в дадена сфера, най-вече в областта на информатиката и компютърните науки или пък в чуждите езици, но нямат документ, с който да удостоверят тези свои знания. Те могат да се явят на изпит при нас, а ние да им издадем документ, който да им послужи в бъдеще”, каза още доц. Николай Проданов.
Златина ДИМИТРОВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново