Ядем агнешко от Румъния, Австралия и Нова Зеландия

Публикувано на ср, 12 апр. 2017
696 четения

Търновци купуват българско месо директно от фермите

И тази пролет магазините във Великотърновско са залети от замразено агнешко от Нова Зеландия, Австралия, има и от Румъния. То обаче се предлага като свежо. Най-неприятният си остава въпросът към търговеца дали агнешкото е прясно или замразено. В местните ферми цената на месото върви по 5-6 лв. за килограм живо тегло и едно агне струва около 150 лв. В магазина обаче поскъпва почти тройно. Тези дни агнешкият бут се продава близо 15 лв./кг, докато плешката е по-евтина с 2 лв. Агнешките главички струват по 3,50 лв./кг. Дреболиите са с цена от 6 до 9 лв. и тя зависи какво точно има от вътрешностите в пакета, показа проверка в магазините на старата столица.
Тази година има наплив към румънското агнешко, защото е по-евтино, дори българи ходят в Румъния и си купуват от фермите, споделиха търновци. България не може да задоволи пазара с агнешко, понеже животните са малко. Едва 20 процента от агнешкото е родно производство, но то намалява, има едва 800 000 животни в страната, обяснява Красимир Кирилов, овцевъд от Шереметя. Според него животновъдството вече е бутиков сектор, навремето в България се отглеждали над 12 млн. овце. Сега, ако човек иска да развива овцевъдство, опира до банките. След време кредитите не могат да се връщат и фермерът фалира. Така ставаме все по-малко, твърди Кирилов, който е и председател на Областния съвет по животновъдство. Зачестяват случаите да се купуват румънски агнета, да се разфасоват и да се продават за български. В северната съседка държавата подпомага бизнеса, фермери отглеждат над 20 млн. овце, докато у нас овцевъдите все чакат да получат държавна помощ повече от 10 години.
В магазина всяко бутче или плешка трябва да има син печат, който показва произхода на месото, обясниха от Областната дирекция по безопасност на храните. Прясното парче е розово, докато замразеното е сивкаво.

Козунаци със заместители заливат пазара,
но те не са опасни за здравето

Козунаци във великотърновските магазини се продават доста преди празника и тази година те са по-скъпи. Килограмът вече минава 6 лв. Ако има добавки като локум, стафиди, мармелад, орехи, продуктът поскъпва. Има обаче и другата крайност, 400 гр козунак да струва 1,80 лв. Така и най-бедните ще вкусят символа за Великден. Но на вид тези козунаци са почти бели, нямат и яйца. Много приличат на кифла с аромати. Други козунаци пък са много жълти, защото имат боя. Трети са вносни и трайни с месеци, обикновено от Италия, но са скъпи. Разположени са в кутии и струват между 10 и 20, дори до 30 лева.
На българските хлебари вече е разрешено да употребяват освен натурални и химически субстанции като емулгатори, подсладители, консерванти, оцветители,б етакаротин, отбелязани като Е-та със съответните номера, защото козунаците вече са в групата на печивата. Всички те заместват традиционните продукти яйца, мляко и мазнини. Козунак без изкуствени добавки не може да бъде открит в магазините. Според Недко Генов, който от години меси козунаци, срокът на годност на един сладък хляб без подобрители е 3-4 дена, не е съмнително евтин, няма Е-та на етикета, на конци е при разчупване, има жълтеникав цвят, а не ярко жълт. Според д-р Спасов обаче, гражданите трябва да бъдат спокойни, тъй като вложените Е-та в козунаците са проверени, разрешени от Европейската комисия и не са опасни за здравето.

Яйцата в магазините са безопасни,
но да се следи срокът на годност

Това твърди шефът на Областната дирекция за безопасност на храните. Д-р Спасов коментира също, че лично се е натъкнал на яйца в търговска верига, които са имали срок на годност до 12 април 2017 г. В това няма нищо лошо, след тази дата тези яйца няма да бъдат на щандовете, категоричен е директорът. Счита се, че срокът на годност е 28 дена след снасянето, но съхранени при определени условия. Иначе този срок намалява. Сварени, яйцата издържат най-малко две седмици. Д-р Спасов обърна внимание обаче, че на всяко яйца има код, който съдържа държавата производител и всеки може да разбере какъв е произходът. За България кодът е BG. След това са посочени регионът, номерът на фермата, където са произведени. Има полски и румънски яйца в магазините, но пазарът е доста динамичен, българските производители се увеличават, изборът е голям. Цените са същите като през миналата година – от 0,19 до 0,35 лв. за бройка, зависи от размера. Обикновено се купуват яйца с маркировка “М”, които са средни по големина.
Д-р Спасов напомни, че да купуваме яйца от баби на пазара е истински риск. Смятаме, че бабата ще ни продаде пресни яйца от кокошки, отглеждани на воля в двора. Обикновено на село старите хора отглеждат по 5-6 кокошки и да съберат яйца за Великден минава доста време, преди да се продадат. През това време те остаряват, развалят се и стават опасни за консумация. Затова винаги е по-добре да се купуват яйца от големите търговски вериги, където не залежават и контролът е постоянен, а доставките са от проверени източници, препоръча директорът.
У нас се счита, че яйцата с кафяви черупки и по-жълти жълтъци са по-здравословни и се доближават до бабините на село. В Западна Европа и Близкия Изток пък на почит са белите яйца. Истината е, че цветът им зависи от породата на кокошките, които ги снасят. Ако са отглеждани свободно, хранят се с трева и зърнени култури, птиците ще снасят качествени и витаминозни яйца, независимо от цвета на черупката и жълтъка, твърди д-р Спасов.

Всички бои за яйца в магазините са безвредни

Във всеки магазин за хранителни стоки има голямо разнообразие от бои за яйца – капсули, прахчета, листчета, ампули – малки и големи, с кристали и седеф. Струват от 0,90 до 3,50 лв. На опаковките са изписани Е-та 102, 110, 122, 133, 470, които отговарят на съответните цветове. Те са разрешени за употреба в ЕС, включително и у нас. И макар доста да се спори за това, дали са вредни, или не, то изследвания у нас са показали, че боите не са вредни, по-опасното е да се изядат повече яйца, обяснява д-р Спасов.
Важно е на боята за яйца да бъде отбелязано, че тя е сертифицирана от БАБХ и е разрешена за употреба. Все пак при спукано и оцветено яйце е добре то да не се консумира. Има обаче много други начини да украсим яйцата за Великден, и то с природни материали по рецепти на бабите. Използват се билки, корени, листа, люспи от лук, цветно зеле, тревички, куркума, дори вино. За да си направим червено яйце, може да използваме коренчета от билката брош, продава се в аптеките за лечение на бъбреците. Може да се замести и със сок от червено цвекло.

Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново