WC проблем във Велико Търново

Публикувано на ср, 25 февр. 2015
2207 четения

Неработещата обществена тоалетна до пощата, на тридесетина метра от Общината.

Над този обект на пл. “Славейков” частник искаше да прави баничарница.

Химическите тоалетни са единствената безплатна алтернатива за туристите пред Царевец.

В най-добрия град за живеене, в балканската столица на туризма има само две обществени тоалетни, годни за ползване, но са под ключ. Единственият публичен санитарен възел във Велико Търново, който е достъпен, но само по време на концерти и културни мероприятия на открито, е в Летния театър. През останалото време е заключен. На няколко метра от него, в парка “Марно поле” е другият санитарен възел, гръцки, и вандалски изрисуван. Контейнерната тоалетна е вързана към канализация и водопровод, но не е работила и един ден. За покупката ѝ бяха похарчени 13 000 лв. пари на данъкоплатците.
През 2001 г. по програмата “Красива България” Велико Търново получи 140 000 долара за ремонт на шест обекта и три обществени тоалетни – на хълма Царевец, до Стария окръжен съвет и до пощата. Ремонтите бяха направени. Днес съоръженията са жалка картинка.
Най-плачевно е състоянието на WC-то до пощата, само на тридесетина метра от Общината. Идеята тогава беше тя да се превърне в образцова европейска тоалетна в центъра на града. Сега обаче изглежда по-зле и от селски нужник. Тъй като вратите ѝ са заключени, изпадналите в нужда граждани са принудени да си вършат работата направо на стъпалата на сантиметри от тротоара и в непосредствена близост от реномирано заведение.
Обществените тоалетни в парковете “Дружба” и “Н. Габровски” във Велико Търново бяха затворени през 2006 г. със заповед на здравната инспекция за спиране на дейността им. Проверката е установила, че не отговарят на здравните изисквания и инспекторите са отказали регистрация. Обектите са със запушена канализация.

През лятото на 2014 г. след обществен натиск и кампания на гражданското движение “ДНЕС” и решение на общинските съветници Община В. Търново обяви конкурс за отдаване под наем за 5 г. и на две от обществените тоалетни – до пощата в центъра на града, до старите хали на площад “Славейков”. На два пъти обвявахме конкурси и никой не се яви, въпреки символичния наем от 50 до 90 лв. месечно, който се искаше. Тази година пред общинското предприятие “Зелени системи” ще отворим контейнерната тоалетна в парк “Марно поле” с такса за ползване 50 стотинки, заяви екологът на Общината Зорница Кънчева-Миладинова. По думите ѝ санитарният възел в парка “Габровски” ще бъде ремонтиран по европроект.
Най-посещаваният туристически обект в България – крепостта “Царевец”, също няма обществена тоалетна, разчита се на химическите. Всъщност масивната тоалетна в крепостта, която преди 14 г. беше ремонтирана по “Красива България” с плочи от дялан камък и скъпа санитария, е даден за стопанисване на частна фирма, която държи павилиона за напитки под патриаршията. Тоалетната работи, когато работи павилионът. През студените месеци и тя е под ключ.
Химическите тоалетни не са решение за туристически град, коментира пред “Янтра ДНЕС” Иван Църов, директор на Регионалния исторически музей. Той сподели, че туристите и служителите на музея категорично отказват да ползват двете химически тоалетни до църквата “Св. 40 мъченици”. През лятото те се опразват и дезинфекцират веднъж в седмицата, а през останалите сезони – веднъж на две седмици.
Ремонтираният за повече от 1,5 млн. лева по европроект площад пред Царевец също е без обществена тоалетна и туристите също са принудени да се сгъват на две, ползвайки химическите санитарни възли. Единственото публично място за облекчаване до бившия Окръжен съвет е затворено от години, защото е частна собственост след продажбата на сградата. Тази тоалетна е третата в старопрестолния туристически град, която беше ремонтирана по “Красива България”.
Собствениците на заведения по пътя на туристите са превърнали санитарните си възли в печеливш бизнес, искайки по левче за ползването им. Тоалетните са под ключ и се отварят само за клиенти на заведението.
79 200 лв. от търновската хазна целево ще бъдат похарчени т.г. за наемането на 25 химически тоалетни и мобилни мивки. За доставчика на преместваемите санитарни възли Общината обяви обществена поръчка през декември м. г.
През 2006 г. във В. Търново беше тръгнала инвестиционна вълна нужниците да стават кафенета и баничарници, спомня си днес инж. Петър Петров, който по това време беше управител на общинското предприятие “Пазари”, към което бяха и обществените тоалетни. Първа в баничарница трябваше да се превърне обществената тоалетна зад халите на площад “Славейков”. Човекът си беше направил инвестиционния проект, беше минал през съгласуване в Агенцията по храните, нямаше пречки и от тогавашния главен архитект Елена Абаджиева. Не успя в начинанието си, защото трябваше да мине през ОбС, обектът трябваше да се деактува от публична в частна общинска собственост, никой не си мръдна пръста, разказа Петров. По същите причини е зациклило и намерението на местна строителна фирма по същото време да превърне в заведение тоалетната в парка “ Габровски”, твърди инж. Петров. Над санитарния възел има около 100 кв.м площ за заведение, но също нищо не стана. В договорите се предвиждаше да залегнат задължителни клаузи тоалетните да бъдат поддържани за сметка на частните фирми и да бъдат безплатни, допълни той. Петров си спомни, че през 2011 г., въпреки че е била в безупречен вид, е затворена тоалетната зад пощата. Имаше някакъв проект за градинката там и тоалетната трябваше да бъде включена в него като вид атракцион, разказа той.
Обществените тоалетни са задължително условие за развитието на туризъм и това го доказват българският и световният опит. В Бургас и Троян обществените тоалетни са с отопление, гореща вода и сапун. В Англия, Италия, Франция и ориенталска Турция безплатно може да се ползва обществен санитарен възел. В някои от тях освен задължителните хигиенни материали и перфектната чистота има и кантарче за измерване на теглото…
Здравка МАСЛЯНКОВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново