ВТУ и Общината обявиха общ план за възраждането на Хуманитарна гимназия

Публикувано на вт, 23 юли 2013
487 четения

На базата на Хуманитарна гимназия във Велико Търново да бъде създадено специализирано училище, което да подготвя бъдещи кадри за ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. То да предлага обучение на децата от цялата страна в сферата на хуманитаристиката, чуждите езици, изкуствата, компютърните технологии и мениджмънта. Новото учебно заведение може да запази статута си от гимназиален тип или пък да приема ученици още от първи клас. Със съгласуваните действия между Общината и търновската алма матер новото старо училище може да отвори врата още през учебната 2014/15 година и да бъде със статут на базово към университета.
Това обяви ректорът проф. Пламен Легкоступ в присъствието на кмета Даниел Панов. Предложението е било гласувано на извънредно заседание на Академичния съвет вчера и освен до градоначалника е адресирано до председателя на ОбС и съветниците. От ВТУ предлагат и създаването на съвместна работна група с участието на представители и на Студентския съвет. Тя ще трябва да представи конкретен план за действие за създаването на училище от хуманитарен тип. Екипът ще трябва да подготви и предложение за проект с финансиране от еврофондовете.
Предложението на местната администрация още от есента да бъде закрито учебното заведение със 130-годишна история предстои да бъде дискутирано на сесия на ОбС на 25 юли. Основният мотив за крайното решение е липсата на ученици. Училището не успя да реализира своя план-прием след 7 и след 8 клас, тъй като в обявените две паралелки не се е записало нито едно дете. Така в гимназията остават само 47 ученици, като 12 от тях са в 9 клас, 21 – в 11-и и 14 – 12 клас. Допълнителен довод е и финансовият колапс, пред който е изправено учебното заведение. За да продължи да съществува до края на годината, гимназията трябва да бъде дофинансирана от Общината с около 80 000 лева, които не са предвидени в бюджета и трябва да се търсят от други пера.
Кметът Панов заяви, че е направено всичко възможно да бъде спасена гимназията, като лично той е търсил съдействие от Министерството на образованието преди година за създаване на маломерна паралелка от 15 деца, в която вече са останали 11. За трета година не е осъществен и прием на нови ученици.
“Искам Хуманитарна гимназия да остане, каквото можем правим, но не съм магьосник. Не може един директор да не прави прием, а в същото време да не редуцира щата и да изхарчи бюджета си до август. Директорът трябва да има и мениджърски способности. Предложих на бившата директорка да направи проучване сред децата какви специалности искат да изучават и да ги заяви, за да ги привлече, но и това не беше направено. Не е вярно, че в сградата ще бъде създаден археологически музей, както се спекулира. Тя си остава училище, там има 128 деца в ОУ “Христо Ботев”. Нека тези, които си правят пиар на гърба на проблема ми, обяснят от къде да вземем 80 000 лева за дофинансиране до края на тази година”, коментира Даниел Панов.
Ректорът на ВТУ проф. Легкоступ обясни, че не отговарят на истината информациите, че напусналата на 17 юли директорка на гимназията Тамара Драганова и започнала работа в Университета. Той бе категоричен, че не е подписвал трудов договор с нея. “Г-жа Драганова е гласувана като хонорован преподавател, както през предишни години”, каза проф. Легкоступ.

Двете институции ще работят заедно за
кандидатурата на В. Търново за европейска столица

Община Велико Търново и ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” ще работят съвместно и върху концепцията за кандидатурата на региона за културна столица на Европа през 2019 г. Вчера търновската алма матер беше домакин на първата официална среща между екипите на Общината и Университета. Те се договориха като начало сайтът на висшето училище също да популяризира идеята за културна столица на Стария континент, а в него ще бъдат качвани всички събития, които се случват в града и съседните селища. Освен това през октомври във ВТУ да се проведе научна конференция по темата.
В разговорите вчера участваха кметът инж. Даниел Панов и заместникът му Ганчо Карабаджаков, творческият директор на екипа Калин Илиев, авторът на логото Борислав Александров и културният експерт Мариана Николова. ВТУ беше представен от ректора проф. Пламен Легкоступ и членове на работната група, в която се включиха професорите Радослав Радев, Пламен Павлов и Петко Петков, който е зам.-ректор на вуза, както и доц. Пеньо Пенев.
За да се използва максимално експертният капацитет на ВТУ, към екипа съвсем скоро ще се присъединят преподаватели от всички факултети заедно с изявени студенти. Те ще дават идеи за събития, особено такива, които биха предизвикали интереса на младите бъдещи висшисти. Защото е факт, че културният календар на общината в момента не успява да привлече студентите. Повечето от събитията, които се случват в града и общината, са през лятото, когато младите хора нямат учебни занимания. “Затова се надявам точно от тях да получа иновативни идеи за събития, които на тях са им интересни. Надявам се още, те да се включат в изработването на всички документи, в планирането и реализирането на събитията, които ще включим в концепцията”, подчерта по време на срещата градоначалникът.
Логото на кандидатурата на Велико Търново ще стане част от всички рекламни материали на висшето училище. Освен това ВТУ ще рекламира града във всички национални и международни събития, в които редовно участва.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново