Войната между шофьори и пешеходци във В. Търново става все по-ожесточена

Публикувано на пт, 29 мар. 2013
1118 четения

Шумахери зад волана срещу крачещи зомбита – взаимни псувни и обвинения по улиците. И два пъти повече пострадали от началото на годината… 

Голяма част от читателите вероятно си спомнят “Трабант коридата” в някогашното предаване на Теди Москов “Улицата”. В един от най-известните скечове на комиците от средата на 90-те Крьсто Лафазанов се опитва да пресече улицата от две седмици, за да си купи хляб от другата страна, но е зорко дебнат от налудничав шофьор на Трабант. “Че го газим, нема къде да иде!”, заканваше се родното въплъщение на Лудия Макс от купето на “картоненото” соцвозило. В съгласие с тогавашната концепция на Москов, скечът представяше типичен проблем от ежедневието на обикновения човек. И ако много от проблемите от онези години изчезнаха или бяха смекчени, по отношение на “войната” между шофьори и пешеходци култовият скеч си е актуален днес така, както и преди 15 г. Но ако той и днес докарва сълзи от смях на зрителите, то в черната статистика, бележеща резултатите от реалната “война” по пътищата, няма нищо смешно.
България продължава да бъде държавата с най-много пешеходци, загинали при пътни произшествия на територията на Европейския съюз. В по-големите градове на страната те достигат до 50 % от всички пострадали при пътни инциденти. Въпреки многобройните кампании на “Пътна полиция” и редица НПО, пострадалите и жертвите не намаляват и дори обратното – в страната те се увеличават с всяка година.
За съжаление, В. Търново и областта е един от районите, в които от началото на годината се наблюдава много тревожна тенденция по отношение на инцидентите с пешеходци. По данни на “Пътна полиция” само през януари и февруари са пострадали 14 граждани или два пъти повече спрямо същия период през миналата година. За щастие няма загинали при подобни произшествия, но увеличението им е толкова драстично, че от “Пътна полиция” в региона разпратиха специално съобщение до медиите за тревогата си от случващото се и апелираха водачи и пешеходци да имат толерантно поведение на пътя.
Пешеходецът – най-уязвимият участник в движението 
“Това е манталитет, нищо няма да се промени. Просто карат като луди”, споделя възрастна жена пред екипа ни близо до кръстовището на бул. “България” и ул. “Опълченска” – място, печално известно с високата концентрация на такива произшествия. Въпреки наличието на светофари, само за един ден през януари тук бяха блъснати двама пешеходци. Собственик на сергия на Централния пазар бе ударен на същото място от автомобил, а половин година по-рано, отново там, кола ударила майка му. На мястото има маркировка, знаци и светофари. Явно натовареният трафик и по-високата скорост на движение обясняват наличието на толкова много инциденти там.
“По пътищата важи предимството на по-големия”, гласи популярна сред родните шофьори “мъдрост”, поставяща акцент не върху спазването на Закона за движение по пътищата, а житейския закон на самосъхранението. В това отношение пешеходците стоят най-ниско в стълбицата. Без значение дали вината за дадено произшествие е на водач на МПС, или на ударения от него човек, факт е, че последствията за последния винаги са много по-сериозни. Това малко или повече поставя както морална, така и законова отговорност към шофьорите на леки и товарни автомобили да пазят живота на тези участници в движението, които не са защитени в клетка от хиляди килограми метал. Отговорност, която според повечето пешеходци твърде често се забравя в родната действителност.
Само преди седмица шофьор на луксозен джип с варненска регистрация предизвика хаос в района на комплекс “Славяни”. Движейки се с много по-висока от позволената скорост по ул. “Васил Левски”, шофьорът в последния момент забелязал, че на пешеходната пътека пресича жена. След като видял, че няма да може да спре, шофьорът рязко извърнал волана и качил машината на тротоара, където гъмжало от минувачи. Хората с писъци се разбягали и само по чудо никой не бил блъснат. По разказ на очевидец, в този момент водачът свалил стъклото и започнал да крещи на втрещената жена на пътеката. При репликата маркировката е тип “зебра”, на която била стъпила, водачът отговорил със закана, че ще слезе от колата и ще стане лошо.
Това произшествие съвсем не е изолиран случай. Факт е, че в сравнение с градове като София, Варна, Пловдив повечето улици в старата столица са сравнително тесни и водачите се движат със сравнително ниска скорост. Те често са по-толерантни към пешеходците от колегите си в големите градове и повечето от тях сами пропускат чакащите пешеходци. Но вероятността в спрялата на пешеходна пътека колона да има поне един “нервен водач”, който е афектиран от това, че трябва да спре за около 20 секунди, съвсем не е за подценяване. Една от най-опасните ситуации за пешеходците се създава именно от такива бързащи шофьори. Вероятно няма жител на града, който да не е попадал в ситуация в която първият автомобил от колоната спира пред пътеката и в момента, в който гражданите стъпят на платното, втората или третата кола рязко подава газ, заобикаля спрелия автомобил и профучава “под носа” на пресичащите. Това поведение е “игра на руска рулетка”, тъй като в момента, в който започне да заобикаля спрялата кола, шофьорът не вижда нито къде са пешеходците, нито с каква скорост се движат. Ако самите те не са бдителни, шансът да бъдат ударени не е малък. Още по-страшно става, когато в насрещното платно има автомобил и родният Шумахер трябва да избира между челен сблъсък с него или прегазени пешеходци. Такъв тип опасни ситуации често се случват на пътеката пред Студентския стол, особено когато няма полицейски патрул, но не е изключение и за кръстовищата по “Н. Габровски”, “Независимост” и бул. “България”.
С години остана нерешен проблемът с пешеходната пътека на ул. “Магистрална” където автомобилите се движат с висока скорост, а потокът от пешеходци към квартал “Зона В” е значителен. Голям е броят на произшествията през годините точно на това място. През м. г. тук беше убит 79-годишен мъж – отнесен и влачен с метри от бус.
Много от инцидентите стават и поради бързането на водачи да се включат в потока на по-голяма пътна артерия, при което вниманието им е съсредоточено единствено в това да се вмъкнат в пролуката, без да се интересуват дали пред тях има пешеходци.
Другата страна на монетата 
Полицията, разни организации и медиите говорят само за вината на шофьорите и за техния манталитет. Никой не обелва и дума за това как се държат самите пешеходци. Това изобщо не е обективно поставяне на проблема, убеден е таксиметров водач от Велико Търново, който с охота разказва за най-невероятни ситуации, в които е изпадал заради неправилно пресичащи. В една от най-фрапантните ситуации гражданин предприел пресичане на няколко метра от пътеката, пред която таксито било спряло. Без да обърне внимание на колата пред него, човекът се блъснал в една от страничните врати. Има хора, които вървят като зомбирани. Задали са си в главата маршрут от точка А до точка Б и го следват, без да спират и да се оглеждат, твърди водачът.
Диян И. е на 36-години и шофирането в града е част от професионалните му задължения вече близо 15 г. Той също счита, че поведението на голяма част от пешеходците е неадекватно и безотговорно. “Много от тях забравят, че също са участници в движението и че правилата и законите важат и за тях”, твърди той.
Действително, пресичането на места, които не са обозначени специално, е масова практика в старата столица. Има и “негласни” пешеходни пътеки, особено в центъра – на места, които са по-удобни за пресичане. Много от тях са срещу магазини, заведения и търговски обекти, други са близо до автобусните спирки.
С градския транспорт е особено страшно, масова практика е слизащите от автобуса да минат пред него и веднага да пресичат без значение дали мястото е обозначено, или не. Подобно нещо не трябва да се прави никога. Това са неща, на които учат още децата в детската градина”, твърди Диян. И ако по отношение на децата може да има някакво извинение за нарушенията, често могат да се видят майки, които “цепят напряко” през натоварения трафик, хванали за ръка малки деца. “Виждал съм подобно нещо като пешеходец и дори се опитах да направя забележка на майката, защото все пак тя дава и пример на малките. Отговори ми да си гледам работата”, споделя Диян.
Предпочитанията на гражданите към такива места са необясними за шофьорите, тъй като много от тях са на метри от пешеходна пътека и времето, което спестяват с неправилното пресичане, е пренебрежимо малко, а рискът, на който се излагат – огромен. “Бездомните кучета се научиха да пресичат на пешеходни пътеки, а хората – не”, ядосват се водачи на автомобили от града.
Според шофьорите, пешеходците биха могли неимоверно да ги улеснят, ако пресичат на компактни групи, вместо да се “точат” един по един в продължение на минути пред автомобилите. Това поведение изнервя до крайност водачите и шансът някой да предприеме необмислена маневра, значително се повишава.
Проблем, който е особено характерен за Велико Търново, е липсата на достатъчен брой светофари. Това поражда много по-голяма вероятност за нарушения при отнемане на предимство, включително такива с пешеходци.
Шофьорите призовават “Пътна полиция” да бъде толкова безкомпромисна с нарушенията на пешеходците, колкото и към водачите на МПС. Много от тях са убедени, че никой не санкционира неправилно пресичащите граждани.
Според данните на ОД на МВР – Велико Търново, тези твърдения не отговарят на истината. През януари и февруари униформените служители са глобили 24 пешеходци при 8 водачи, отнели предимство на пресичащи граждани.
Пламен КАРАИВАНОВ
сн. Даниел ЙОРДАНОВ 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново