Велико Търново очарова царе, велики писатели и хора на изкуството

Публикувано на чт, 22 мар. 2018
329 четения

Три са книгите, които пазят подписите и посланията на видните гости на старата столица. Първата Почетна книга на Велико Търново е от 1930 г. Тогава местната управа взема решение да се направи специално място, в което да се разписват всички по-важни гости на старопрестолния град. Книгата е изработена в Австрия, хартията е била със златен кант, а на всяка страница е имало воден знак. Корицата е била изписана с позлатени букви, затова е наречена “Златна книга на Велико Търново”. Тя е била украсена още с герба на града и девиза “Бодрост, вярност, твърдост, постоянство”.
Първото посвещение в книгата е от цар Борис III, който идва във Велико Търново пет години по-късно – на 24 май 1935 г.. “Нека всеки българин посети Търново, старата наша столица, пълна с романтична красота и със скъпи нам спомени от миналото!”, е написал собственоръчно българският владетел.
Сред първите видни българи, положили своя подпис в книгата са още министър-председателят Богдан Филов и писателят Ангел Каралийчев. Книгата е закрита след като цар Борис III умира. Около 9 септември 1944 г. един от по-будните търновци прибира тази първа книга. Семейството му я съхранява до демократичните промени през 1989 г.
Официално е показана през 1993 г., когато е поднесена за подпис на царица Йоанна и княгиня Мария Луиза. По-късно книгата е представена и на цар Симеон II. Това се случва на 16 април 1997 г. За трети път автентичната почетна книга е показана на царица Маргарита при нейната визита във Велико Търново на 9 септември 1999 г.
Втората почетна книга на старата столица е от 21 ноември 1979 г., когато се възстановява традицията видните гости на града да оставят своя подпис и пожелание към жителите на Велико Търново. Книгата е от сто страници, тежи над 20 кг, а на корицата е изобразен тогавашният герб на България – петолъчка над лъва, а под него двете години 681 – 1944 г. Вторият том започва с посвещение на писателя Венко Марковски. Подписите си поставят още екипажът на моторен кораб “Велико Търново”, режисьорът на филма “Хан Аспарух” Людмил Стойков и целият творчески колектив, Матей Шопкин, президентът Жельо Желев, академик Благовест Сендов, футболната звезда Красимир Балъков, Българският патриарх Максим и Сръбският патриарх Павле и др.
Третият том на Почетната книга започва да се пише през 1997 г. Той е изработен по проект на Григор Спиридонов, а върху графичното изпълнение работи Станчо Ганев. На корицата на третия том стоят знамената на трите български държави, както и вплетеният герб на Велико Търново със знамето на републиката. Върху титулната страница е изобразен кръст, който се образува от кожени апликации и символизира православното българско вероизповедание. Украсените елементи около него пък представляват съвременна модификация на символ от монета на цар Иван Шишман. Вътрешната част на книгата е облицована с цветна кожа. Пръв в третото издание се подписва тогавашният председател на Народното събрание Йордан Соколов. В книгата правят впечатление още посвещенията, които са оставили Ахмед Доган, Илия Павлов и Михаил Горбачов.
Весела КЪНЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново