“Да посветим Бъдни вечер на постните сармички и чушките с боб”

Публикувано на пт, 23 Дек. 2016
336 четения

Печеният заек и салатата “Табуле” с киноа вече са хитът за Коледа

Кулинарният маратон започва с Бъдни вечер на 24 декември, когато на трапезата има само постни ястия, които трябва да бъдат 7, 9 или 11 вида, а това е свързано с пожелания за благоденствие и просперитет на семейството, казва д-р Светлана Моминска, специалист по хранене и диететика във Велико Търново. Според нея празникът трябва да бъде посветен на българщината и родните храни, които от векове са запазили своя автентичен образ и характер и са се предавали на поколенията.
Сармички с ориз или пълнени сушени чушки с боб са традиция за всяка трапеза в навечерието на Коледа. Българите, въпреки че не са знаели молекулярния строеж на храните, винаги са слагали джоджен в боба. Той не е само ароматна подправка, а унищожава вредните вещества, които предизвикват подуване на стомаха. Не бива да забравяме туршията и киселото зеле, които съхраняват витамините и минералите на продуктите и при положение че витамин С се усвоява в кисела среда, те също трябва да бъдат на празничната трапеза. Може би не всеки знае, но

киселото зеле е
спасило много моряци

от опасната болест скорбут. Дотогава мореплавателите, които не са се завръщали с месеци на сушата, са оставали без зъби заради хроничната липса на витамин С. Но с туршията и киселото зеле трябва да се внимава, защото съдържат повече сол, препоръчва се да бъдат изкиснати. Иначе солта ще доведе до допълнителен риск – тя задържа водата в организма, което повишава кръвното налягане.
Все пак е добре да започнем празничната вечеря със зеленчукова салата, която съдържа повече фибри. Препоръчва се тя да бъде от сезонните зеленчуци – моркови, ряпа, прясно зеле, червено цвекло, а не парникови домати и краставици. Може да приготвим и салата от маслини и зелен лук. Дори преди нея е здравословно да се изпие чаша билков чай с лимон и мед, а също фреш от портокал. Добре би подействал и сокът на ошава, който предварително сме приготвили, казва д-р Моминска. И допълва, че този забравен модел за съхранение на плодовете чрез сушене трябва да се завърне в храненето на българина.
Много полезна за здравето е комбинацията между сушени червени чушки и зрял боб, които съдържат витамини и протеин. Това ядене се използва и в диетичната кухня. Но трапезата на Бъдни вечер не може да мине без содената питка. Все още продължават да се носят легендите, че много хора са алергични към глутена. А статистиката показва, че в цял свят само под 1 % от хората са алергични. И това да не ядем хляб, защото съдържа глутен, който е алерген, е като да не консумираме мляко, понеже белтъкът предизвиква алергия или пък да се откажем от цитрусите, които правили проблем на някой си.
Десертът на Бъдни вечер трябва да е плодов, така да остане и в следващите празнични дни. Не бива да се обременяваме допълнително с маслени сладкиши, на богати с ядки и сушени плодове десерти, на краве масло и т.н. Освен това при приемането на отделните храни трябва да има интервал най-малко от 30 минути, за да може организмът да се справи с храносмилането. За целта той трябва да има време да изработи отделна ензимна система.
Днес светът е доста глобализиран и не можем да спрем нахлуването на чужди храни у нас, като киноа, амарант, чиа. Но нека новите продукти да останат за Коледа и Нова година, когато се съберем с приятели, и там е майсторлъкът жената да блесне като домакиня и да предложи по-лека храна, отчита д-р Моминска. Иначе в режим на преяждане възниква здравен проблем – възпалителен процес, може да си докараме гастрит и ентероколит. И тъй като ще бъде натоварена задстомашната жлеза, възниква риск и, не дай си Боже, от панкреатит.
Салата “Табуле” с киноа е хитът на Коледната трапеза и

семената се превърнаха
сред най-желаните храни

за поддържане на здравето. Салатата се приготвя лесно от варена киноа – семена и вода, едно към две. Вари се, докато зърната станат прозрачни. След това се прибавят нарязани половин домат, печена чушка и смляна скилидка чесън, а също много магданоз. Готовата салата се поръсва със зехтин и сокът на лимон. Киноата е фантастичен природен продукт, източник на протеини, фибри, витамини и желязо, а също на 8 аминокиселини.
Салатите Снежанка и руската също са подходящи за Коледната трапеза. Но за да не бъде тежка руската салата, майонезата може да се направи с кисело мляко. Друга салата от руската трапеза, но много пикантна и подходяща за празници, е винегретът. Тя се приготвя от варени зеленчуци – моркови, цвекло, зелен грах, кисели краставички, като се прибавят на кубчета и варени картофи, кисело зеле и лук на ивички. Салатата се полива със смес от олио, оцет, сол, захар, горчица и черен пипер. Деликатесът е за бърза консумация, но в нея има много целулоза, която по-бързо евакуира алкохола от организма.
Като основно ястие на Коледа и Нова година може да се използват свински пържоли, печено пиле или печена пуйка на кисело зеле, но аз препоръчвам печен заек, пълнен с ориз. Според д-р Моминска, заешкото месо много малко се използва в българската кухня, но е изключително здравословно. Това е месото, от което човек усвоява най-много желязо. Съвременната наука за храненето вече е опровергала, че от телешкото месо желязото се усвоява най-добре, а този мит се разпространяваше дълги години. Д-р Моминска обърна внимание и на факта, че

не бива да се консумира
черният дроб на животните,

тъй като това е един химичен склад от отрови. Натрупани са антибиотици, хормони, химикали, изкуствени храни, употребени при храненето. Затова в детското хранене черният дроб, а и останалите вътрешности на животните, са забранени като сериозен риск за здравословно хранене. Наистина, в черния дроб се съдържа витамин А, но той е във висока концентрация и е канцерогенен. Но като че ли свинското месо ще се окаже по-запазено от химизираните фуражи, за разлика от вносното телешко месо и пилетата, които са тумблирани със солеви разтвори, за да тежат повече. Това за мен е самоубийствена политика, защото българинът консумира повече пилешко месо.
Що се отнася до разтоварващите дни след новогодишните празници, включително Йордановден и Ивановден, то предимството е на киселото мляко, фрешовете и водата. Но еликсир за добрия сън, след една тежка трапеза, е коктейл от банан, чаша топло прясно мляко и една лъжичка мед. Няма забранени храни, консумира се от всяка, но по малко. Дори само хапки от празничните вкусотии.
По отношение на алкохола – традиция за българина за сгряване са домашната ракия и червеното вино. Но никога на гладно и с газирани напитки, които задържат алкохола в организма.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново