Ваксината и добрата лична хигиена ни пазят от туберкулоза

Публикувано на ср, 29 мар. 2017
265 четения

До 31 март белодробната болница “Д-р Трейман” провежда десетдневка
на отворените врати, диагностиката, лечението и профилактиката са
безплатни за всички, независимо от техния здравноосигурителен статус

Причинителят на туберкулозата – бактерий на Кох, е възникнал заедно с човечеството и в продължение на десетки хиляди години се е развивал паралелно с човешката общност. Той е много устойчив във външната среда, като особено дълго се запазва в отделените от болните храчки, включително и след тяхното изсъхване. Днес се отчита, че това заболяване е обхванало почти половината от света, твърди д-р Стела Денчева, управител на специализираната белодробна болница “Д-р Трейман” във Велико Търново. Но България може да се похвали, че обитава регион, който е защитен от въздействието на туберкулозата. Не бива да забравяме обаче, че ни заобикалят общества, където тази болест е сериозен бич.
В България има области, където “жълтата гостенка”, това е народното име на заболяването, е сериозна тежест и успокоителното е, че тези райони са само малка част от страната, разположени предимно в Северозапада, а до Велико Търново е Габрово. Докато Централна България е сравнително профилактирана и това важи и за Великотърновска област. Данните сочат, че нивото на разпространение на туберкулозата в страната е по-високо от това при нас, отчита управителката. Средната заболеваемост у нас е 21,3 на сто хиляди души население, срещу 17,1 на сто хиляди души в областта. Що се отнася до новооткритите болни с туберкулоза, за миналата година в “Д-р Трейман” те са били над 60 души, посочи д-р Денчева. И допълни, че в момента специализираната болница провежда десетдневка за профилактика на заболяването, която продължава до 31 март 2017 г. Тя е свързана с безплатни консултации и прегледи на всеки, който има някакви съмнения заради болен в семейството или за самия себе си.
Как може да се
заразим
Класиката е да се заразим по въздушно-капков път при кихане и кашляне на болен човек, който изхвърля туберкулозни бацили. Но има и цял куп други начини и те са свързани с хигиената на съвременното общество. Когато поддържаме добра лична и обществена хигиена, това ни пази от заболяването. Практически една трета от населението на света е заразено с туберкулозния бацил, но не означава, че те ще развият заболяването. Не повече от 10 процента от заразените боледуват от инфекцията. И това обикновено се случва в рамките на първите две години, след като са се срещнали с причинителя. След този период шансът е минимален. Лошото е, че има хора, които са рискови да се разболеят, тъй като страдат от някои заболявания. Децата обаче се заразяват винаги, когато са в контакт с болен от туберкулоза и за нещастие това е много характерно за ромските общности у нас. Децата могат да се заразят и чрез консумация на заразено мляко с различен вид туберкулозни бактерии у кравите. Освен това заболяването е често при затворени колективи и концентрация на хора на едно място. А днес в България има и бежанци, които са рисков контингент и за цяла Европа. Друг рисков фактор за заразяване е имунният дефицит, а също и липсата на ваксинация. Тя е много важна, а има проблем от зараждащи се антиваксинални настроения. Но все пак добрата новина е, че ваксината против туберкулоза се поставя още първия ден от раждането на детето и това е много важен фактор за профилактика на заболяването.
Разбира се, рискови фактори са други заболявания – ХИВ, варицелата, коклюшът, захарният диабет, язвената болест на стомаха и неспецифичните хронични белодробни болести, злоупотребата с алкохол, тютюнопушенето, наркотиците, възрастта на хората, лошите условия на труд. Не бива да забравяме недохранванвето и особено белтъчния недоимък, но при нас в България то няма особено значение.
Как се доказва
туберкулозата
Има класически тест, т.нар проба Манту, то тя е само началото. Днес се прилагат цял куп други тестови изследвания, за да се стигне до диагнозата. Разбира се, класическата рентгенова снимка и доказване на бактериите в храчката на пациента могат да потвърдят заболяването. Тук може да прибавим и появилата се продължителна кашлица, изпотяването, болките в гръдния кош, безапетитието, задуха, отпадналостта и безсилието, отделянето на храчки и кръв в тях, отслабването на тегло, повишената температура, които могат да насочат лекаря към туберкулозата. Но това са характерни симптоми и за други заболявания, а само по тях не можем да поставим диагнозата. Туберкулозата е заболяване на целия организъм, но обикновено тя засяга най-често белите дробове. Но може заразата да се развие в бъбреците, сърцето, мозъка, очите, лимфните възли, ларингса, костите, кожата и др., затова се правят допълнителни изследвания. В зависимост от локализацията, симптомите са различни. Болестта може да протече и напълно безсимптомно в 15 процента от случаите. При възрастни хора често наподобява пневмония или друго инфекциозно заболяване.
Заболяването
налага упорито
лечение
При активна форма на туберкулозата, това определя постоянство между 6 и 12 месеца, а при тежките форми и до 2 години както от страна на пациента, така и на лекуващия персонал. Основен момент в лечението е прилагането на антибиотици, които целят да изкоренят изцяло причинителя. Много важно е терапията да бъде доведена докрай, тъй като преждевременното прекратяване има висок риск от възникване на резистентност срещу прилаганите медикаменти. Резистентните щамове са свързани с по-висока смъртност от средната за туберкулозата. В България от години се прилага т.нар. директно наблюдавана терапия, при която здравен работник дава на пациента дневната му доза медикаменти и проследява приемането им.
За съжаление у нас има пациенти и с мултирезистенна форма на заболяването, което не се повлиява от стандартната схема на лечение за определеното време. За такива болни има специализирано заведение в Габрово. Проблем става, когато пациенти се почувстват добре след кратковременна терапия и преустановяват лечението. Но за това време бактериите не са унищожени. След това повторното лечение е затруднено за положителния изход на терапията.
При болните от СПИН лечението на туберкулозата е затруднено, тъй като ХИВ вирусът отслабва имунната система. А това прави пациентите по-податливи към заразяване с “жълтата гостенка”. В случая туберкулозата е водеща причина за заболеваемостта и смъртността сред хората, инфектирани с ХИВ. Успешното ѝ лечение удължава живота на болните от СПИН.

МЗ възстанови националните програми за
превенция и контрол на туберкулозата
Тази година здравното министерство възстанови Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата у нас, а също и програмите, финансирани от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, малария и туберкулоза, след като те бяха спрени преди две години от предишното ръководство на МЗ, съобщи д-р Светлана Моминска от РЗИ във В. Търново. От бюджета на ведомството се осигуряват средства за противотуберкулозни лекарства, медикаменти за химиопрофилактика, ваксини, диагностикуми, консумативи за микробиологичните лаборатории и субсидии за лечебните заведения.
С финансовата подкрепа на Глобалния фонд и СЗО през последните 8 г. бяха осигурени средства за лечението на 235 пациенти с мултирезистентна туберкулоза в специализираната болница в Габрово, където бе изграден специално оборудван сектор за тях, съобразен изцяло с мерките за контрол на инфекцията. Освен това със средства на Глобалния фонд са раздадени и ваучери за храна на тези пациенти през целия период на лечение, а също така и на болни в продължителна фаза на заболяването от рисковите групи и на такива с латентна туберкулозна инфекция.
В България диагностиката, лечението и профилактиката на туберкулозата са безплатни за всички, независимо от техния здравноосигурителен статус. Заболяването е лечимо, стига да бъде открито навреме и лекувано по международните стандарти.
От своя страна РЗИ стартира Месец за профилактика на туберкулозата, свързан с информационни кампания в училища, детски градини, с родители и райони със струпано ромско население в областта. Изнасят се и лекции пред медицински специалисти в учебните заведения, а също и пред студентите от Медицинския филиал в старата столица.

Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново